پرداخت با سامانه NFC بانک ملت رسما افتتاح شد


به‌زودی تمامی دارندگان کارت بانک ملت می‌تواند با استفاده از فناوری NFC موبایل خود، بدون همراه داشتن کارت بانکی با استفاده از دستگاه‌های کارت‌خوان شرکت به‌پرداخت ملت در سراسر کشور خرید کنند.
به گزارش عصر ارتباط، سامانه همراه بانک جدید و پرداخت از طریق NFC بانک ملت با حضور مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی، رییس گروه کنترل و نظارت اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی، مسوولان شرکت خدمات انفورماتیک و مدیران ارشد این بانک به‌صورت رسمی رونمایی شد.
اگر با موج تغییرات همراه نشویم، موج ما را با خودش می‌برد
ناصر حکیمی، مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی در این مراسم گفت: کمتر بانکی مانند بانک ملت وجود دارد که بحث توسعه بازار و رضایت مشتریان را تا این حد بر فناوری مبتنی کرده باشد.
وی از بانک ملت به‌عنوان بانک پیشگام و خط‌‌شکن در زمینه بانکداری الکترونیکی نام برد و گفت: خدمات الکترونیکی قابل ارایه از سوی بانک‌های کشور به‌ویژه بانک ملت، در خاورمیانه و شمال آفریقا بی‌نظیر است.
این مقام مسوول بانک مرکزی با اشاره به این نکته که خدمات الکترونیکی بانک‌های کشور در سخت‌ترین دوران تحریم، اقتصاد کشور را نجات داد و گام بزرگی به سمت جلو بود، ادامه داد: تغییرات سریع فناوری در طول چند سال آینده، اجتناب‌ناپذیر است و اگر با این تغییرات که جریان پرداخت الکترونیکی نیز جزئی از آن است همراه نشویم، این موج ما را با خود خواهد برد.
حکیمی با اشاره به کاهش رویکرد مشتریان به استفاده از اینترنت‌بانک و افزایش نفوذ تلفن همراه در میان جامعه، تاکید کرد: با افزایش روزبه‌روز کیفیت شبکه‌های اینترنت همراه، استراتژی و راهبرد اصلی بانک‌ها در زمینه بازاریابی و جذب مشتری باید مبتنی بر تلفن همراه باشد که خوشبختانه بانک ملت در این زمینه، پیشگامی خود را حفظ کرده است.
به گفته وی، استفاده از تلفن همراه برای ارایه خدمات بانکداری الکترونیکی، به‌ویژه از طریق بستر NFC یک فرصت و میان‌بر است که موجب کاهش هزینه‌های سنگین صدور کارت‌های بانکی خواهد شد. بانکداری همراه یک راهبرد طولانی است که ارتباط مشتریان را با بانک تقویت خواهد کرد.
بانک ملت در حوزه فناوری اطلاعات برنامه گسترده دارد
هادی اخلاقی، مدیرعامل بانک ملت نیز با قدردانی از مساعدت‌های بانک مرکزی با این بانک در زمینه توسعه ابزارهای بانکداری الکترونیکی، گفت: بانک ملت در سه دهه گذشته، مسیر خود را با ثبات طی کرده و به‌ویژه در یک سال اخیر با بازچیدمان در حوزه فناوری اطلاعات و دیگر بخش‌ها سعی کرده تا با شتاب بیشتری حضور نوآورانه خود را در نظام بانکی کشور تداوم ببخشد.
وی با تاکید بر این نکته که بخش فناوری اطلاعات بانک ملت، برنامه‌های گسترده‌ای را برای ایجاد تحول پرشتاب در این حوزه برای سال‌های ۹۶ و ۹۷ در دستور کار دارد، افزود: یکی از این محصولات در زمینه تلفن همراه و فناوری NFC امروز به‌صورت رسمی رونمایی شد و بانک در تلاش است تا همچون گذشته گام‌های بلند و مستحکمی را در این زمینه بردارد و در کنار بانک مرکزی، از فرصت‌ها در ارایه خدمات باکیفیت و در خور شـأن مشتریان، بهترین استفاده را انجام دهد.
پایداری کسب‌وکار در حوزه الکترونیکی
علی‌رضا لگزایی، عضو هیات‌مدیره و قائم‌مقام مدیرعامل بانک ملت نیز در سخنانی با اشاره به بلوغ فناوری اطلاعات در این بانک، تأکید کرد: به اذعان بسیاری از دست‌اندرکاران حوزه بانکداری و فناوری اطلاعات، بانک ملت در سه دهه گذشته با اتخاذ استراتژی‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت، نقش بسزایی در توسعه فناوری اطلاعات در عرصه خدمات بانکی ایفا کرده است.
وی گفت: در دو دهه گذشته، حرکت پرشتابی در بانک ملت به‌ویژه در توسعه و تقویت زیرساخت‌ها، خدمات نوین الکترونیکی و نوآوری‌ها شروع شده و این بانک را به‌عنوان بانکی پیشگام در عرصه بانکداری الکترونیکی مطرح کرده است.
به گفته لگزایی، بانک ملت در تمامی طرح‌ها، نوآوری‌ها و استراتژی‌های بانک مرکزی همیشه به‌عنوان یکی از شرکای مرحله پایلوت انتخاب شده که این موضوع نشان‌دهنده پتانسیل‌های بالای این بانک در بخش زیرساخت و نیروی انسانی متخصص است.
قائم‌مقام مدیرعامل بانک ملت، استراتژی اصلی این بانک را پایداری کسب‌وکار در حوزه الکترونیکی دانست و گفت: زیرساخت‌های تجهیزشده همواره در حال تکامل است که این امر موجب شده تا تراکنش‌های انجام‌شده از طریق مدیاهای این بانک با کمترین خطا روبه‌رو شود.
۱۰۳ خدمت در سامانه همراه بانک نوین ملت
هادی سپانلو، مدیر امور طرح و برنامه بانک ملت نیز در این مراسم سامانه همراه بانک نوین و روش جدید پرداخت مبتنی بر تکنولوژی NFC را برای حاضران تشریح کرد و امنیت بالا و استفاده از اثر انگشت برای ورود به سامانه، نمای بصری کاربرپسند با استفاده از المان‌های زیبا، توسعه خدمات و ارایه ۱۰۳ خدمت (۳۳ خدمت پایه و ۷۰ خدمت که از طریق شعب قابل ارایه نیست) را از جمله ویژگی‌های همراه بانک جدید ملت خواند.
وی گفت: بالغ ‌بر ۵۰ درصد کارت‌خوان‌ها یعنی حدود ۴۴۰ هزار دستگاه پایانه فروشگاهی این بانک به تکنولوژی NFC مجهز شده است که از طریق آن، پرداخت از طریق این دستگاه‌ها‌ بدون نیاز به کارت بانکی قابل انجام خواهد بود.