شبکه های اجتماعی زیر ذره بین

کمپینی برای مبارزه با گرد و غبار
طوفان‌های گرد و غبار در این ایام به حدی چالش‌برانگیز شده‌اند که مردم در ایلام، بوکان، کوهدشت، پل‌دختر، اهواز، سوسنگرد، امیدیه، شوشتر، ماهشهر، آبادان، سوسنگرد، کردستان، سنندج و بسیاری دیگر از شهرهای غربی کشور در ظرف چند سال اخیر بارها و بارها خاک نفس کشیده‌اند.
تصاویر ماهواره‌ای منتشر شده در شبکههای اجتماعی عمق این فاجعه را تمام‌قد نشان می‌دهند. آنطور که در شبکههای اجتماعی آمده گرد و غبار راه خود را به تهران هموار کرده و اکنون حتی به قم هم رسیده است. طوفان‌های گرد و غبار اغلب در نواحی که بارندگی سالانه آنها بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیمتر است، به اوج خود می‌رسند اما در این میان شکل‌گیری چشمه‌های گرد و غبار نه‌تنها در ایران بلکه حتی در کشورهای همسایه نیز قابل‌تعمق است. آنطور که کاربران در شبکههای اجتماعی میگویند سد سازی‌های متعدد کشور همسایه ترکیه در این میان بی‌تاثیر نبوده و مانع از جریان متوازن آب در پایاب و بالطبع شکل‌گیری کانون‌های گرد و غبار شده است. به همین دلیل برخی از کاربران شبکههای اجتماعی  یک کمپین مردمی ایجاد کردهاند که در آن از شهروندان ایرانی خواسته میشود تا با امضای نامه خطاب به دبیرکل سازمان ملل، مانع از سدسازی‌هایی شوند که می‌تواند نفس ایرانی‌ها را از این هم بیشتر تنگ‌ کند.
بک قطره آب یک زندگی
کمپین صرفه جویی در مصرف آب با عنوان «یک قطره آب، یک زندگی» از هفته گذشته با هدف ترویج مصرف بهینه آب برای مقابله با پیامدهای خشکسالی راه‌اندازی شد.
آنطور که در این کمپین آمده هرسال با فرا رسیدن فصل تابستان تامین آب به‌ویژه در شرایط خشکسالی با چالش مواجه می‌شود و لذا برای حفاظت از منابع آب موجود هرکسی باید نقش خود را ایفا کند. در حال حاضر سرانه مصرف آب در کشور  بسیار بالاتر از استاندارد جهانی است و اگر مردم با مصرف بهینه آب درصدی از مصرف خود را کاهش دهند با مشکل تامین آب در کشور مواجه نمیشویم. گفتنی است این کمپین به مناسبت هفته صرفه‌جویی در مصرف آب راه‌اندازی شده است.

پس چی محرمانه نیست؟

الان چی شد دقیقا؟

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه

    نقد و بررسی بازی