خسارت صدمیلیون پوندی باج‌افزار پتیا به شرکت دانمارکی مرسک

با فروکش کردن حملات باج‌افزار پتیا تلاش‌ها برای بررسی و برآورد خسارات مادی و معنوی حاصل از آن آغاز شده است.
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از وی‌تری، در حالی که شرکت کشتی‌رانی دانمارکی AP Moller-Maersk می‌گوید برای براورد خسارات ناشی از حمله باج‌افزار پتیا بسیار زود است، بررسی‌های مستقل از  زیان 100 میلیون پوندی ناشی از این حملات خبر می‌دهد.
باج‌افزار پتیا به شبکه‌های رایانه‌ای این شرکت کشتی‌رانی در 76 بندر حمله ور شد و خسارات سنگینی به آن وارد کرد. در نتیجه این حمله اداره بنادر یاد شده و کشتی‌های در حال حرکت دچار اختلال شد و واردات و صادرات کالاها متوقف شود. کار به جایی رسید که تصمیم‌گیری در مورد انتقال کانتینرهای بزرگ حمل بار نیز غیرممکن شد.
AP Moller-Maersk تایید کرده که حملات باج‌افزاری باعث لغو بسیاری از فعالیت‌های روزمره آن شده، اما هنوز برآوردی از خسارات وارده ارایه نکرده است.
در همین حال بررسی‌های موسسه مستقل Reckitt Benckiser نشان می‌دهد که باج‌افزار پتیا به AP Moller-Maersk حدود 100 میلیون پوند خسارت زده است.
باج‌افزار پتیا در هفته گذشته با حمله به هزاران رایانه در سراسر جهان فایل‌های رایانه‌ای ذخیره شده بر روی آنها را قفل کرد و از کاربران خواست برای بازپس‌گیری فایل‌های رمزگذاری شده 300 دلار بپردازند. این در حالی است که پرداخت این مبلغ هم منجر به قفل‌گشایی از فایل‌ها نمی‌شد.


مایکروسافت ۳۰۰۰ کارمند خود را اخراج می‌کند

شرکت مایکروسافت بیش از ۳۰۰۰ کارمند خود را اخراج می‌کند که بیشتر آنان در خارج از آمریکا و در بخش فروش و بازاریابی کار می‌کنند.

به گزارش فارس به نقل از وی‌تری، این افراد حدود 10 درصد از نیروهای فروش شرکت مایکروسافت را به خود اختصاص می‌دهند. این شرکت در چند سال اخیر بارها تعدادی از کارکنان خود را به منظور کاهش هزینه‌ها یا سازماندهی مجدد شرکت اخراج کرده است.
سخنگوی شرکت مایکروسافت با تایید خبر این اخراج ها تاکید کرده که هدف از این اقدامات ارتقای خدمات ارایه‌شده به مشتریان و شرکای این شرکت است. به گفته وی قرار است افراد اخراجی به تدریج از این موضوع مطلع شوند.
عملیاتی شدن این تصمیم تا قبل از آغاز ماه جولای که مصادف با آغاز سال مالی تازه مایکروسافت است، صورت می‌گیرد. همچنین گفته می‌شود ممکن است برخی واحدهای سازمانی مایکروسافت نیز در یکدیگر ادغام شوند.
مایکروسافت تحولات یاد شده را یکی از مهم‌ترین تغییرات در حوزه فروش و بازاریابی این شرکت توصیف کرده است. مایکروسافت در سال 2016 در مجموع 2850 نفر از کارمندان خود را اخراج کرده بود که 900 نفر از آنها در بخش فروش شاغل بودند.

افشای ابعاد خطرناک خرابکاری‌های بدافزار اندرویدی
شرکت امنیتی چک‌پوینت اطلاعاتی را درباره یک بدافزار خطرناک اندرویدی به نام کپی‌کت منتشر کرد که در سال 2016 خسارات شدیدی به کاربران این سیستم‌عامل وارد کرده بود.
به گزارش فارس به نقل از اندروید هدلاینز، این بدافزار خود را در برخی برنامه‌های اندرویدی مخفی کرده بود که در خارج از فروشگاه گوگل پلی استور عرضه می‌شدند.
بدافزار کپی‌کت قادر به روت کردن گوشی و نصب برنامه‌های مخرب بر روی تلفن‌های همراه است. نمایش ناخواسته و اجباری آگهی‌های تبلیغاتی و سرقت اطلاعات مربوط به نصب و استفاده از برنامه‌های موبایلی از جمله دیگر توانمندی‌های بدافزار کپی‌کت است.
بررسی‌ها نشان می‌دهد سوءاستفاده این بدافزار از اندروید بر مبنای برخی آسیب‌پذیری‌های امنیتی سیستم‌عامل مذکور صورت می‌گیرد. روت شدن گوشی توسط بدافزار کپی‌کت یک تهدید جدی است که موجب می‌شود امنیت اطلاعات کاربران گوشی‌های اندرویدی به طور جدی به خطر بیفتد.
این بدافزار بعد از روت کردن گوشی کدهای برنامه‌های نصب شده و حتی خود سیستم‌عامل را دستکاری می‌کند و با این کار بدافزار می‌تواند فعالیت‌های جاسوسی و کنترلی خود را گسترش دهد. این بدافزار بر روی حدود 14 میلیون گوشی اندرویدی نصب شده که بیش از نیمی از آنها در آسیا هستند. حدود 8 میلیون گوشی هم توسط بدافزار یاد شده روت شده‌اند.
علاوه بر این، برنامه‌های مخرب توسط این بدافزار بر روی 4.9 میلیون گوشی هوشمند نصب شده‌اند و مالکان 3.8 میلیون گوشی به همین علت مجبور به مشاهده تبلیغات مزاحم شده‌اند.


گوگل از بخش عمده شکایات خود علیه اوبر صرفنظر کرد
شرکت وایمو وابسته به گوگل از بخش عمده‌ای از شکایات خود علیه اوبر صرفنظر کرد، وایمو مدعی بود اوبر فناوری اختصاصی تولید خودروهای خودران این شرکت را سرقت کرده است.
به گزارش فارس به نقل از تک‌کرانچ، دو طرف برای فیصله دادن به این موضوع و ایجاد تفاهم تلاش‌هایی را آغاز کرده‌اند و وایمو با حذف سه مورد از چهار مورد شکایت خود علیه اوبر تنها به یک مورد رسیدگی می‌کند.
وایمو در ماه فوریه از اوبر شکایت کرده و مدعی نقض حقوق مالکیت معنوی خود توسط یکی از مهندسان سابق خود شده بود که به اوبر پیوسته بود. به گفته وکلای وایمو اسرار تجاری سیستم‌های هدایت خودکار خودروهای خودران ساخت این شرکت توسط Anthony Levandowski سرقت شده است.
وی قبل از جداشدن از گوگل و تاسیس شرکت خود به نام Otto حدود 14 هزار سند را به سرقت برده است و ظاهرا از آنها برای تولید کامیون‌های خودران استفاده کرده است. این شرکت بعدها توسط اوبر خریداری شد.
وایمو از سه شکایت خود که مربوط به یک سیستم قدیمی طراحی خودروهای خودران بوده صرفنظر کرده و شکایت خود را محدود به نسخه‌ای جدیدتر از این سیستم موسوم به Fiji کرده که کماکان توسط اوبر به کار می‌رود. اوبر معتقد است این عقب‌نشینی به معنای اغراق گوگل در مورد میزان نقض حقوق مالکیت معنوی خود توسط اوبر است.
طی ماه‌های گذشته قاضیان رسیدگی‌کننده به این پرونده بارها از دوطرف خواسته بودند تا با هم صلح کرده و ابعاد این پرونده بزرگ و پیچیده را کاهش دهند.

آغاز تحقیقات درباره حملات سایبری به نیروگاه‌های هسته‌ای آمریکا
پلیس فدرال آمریکا و وزارت امنیت داخلی این کشور، تحقیقات در مورد چند حمله فیشینگ به نیروگاه‌های تولید برق هسته‌ای در آمریکا را آغاز کرده‌اند.
به گزارش فارس به نقل از پی‌سی‌مگ، یکی از اهداف حملات یاد شده نیروگاه تولید برق هسته‌ای ولف کریک در نزدیکی برلینگتون بوده است.
هکرها با اجرای حملات موسوم به فیشینگ و ارسال ایمیل‌های فریبنده برای کارکنان نیروگاه‌های برق هسته‌ای هدف، توانستند بدافزارهای مورد نظر خود را به درون رایانه‌های موجود در این تاسیسات منتقل کنند.
کلاهبرداران اینترنتی به همین منظور فایل‌های رزومه جعلی برای شغل کنترل مهندسی طراحی کردند و این فایل‌ها را به کدهای مخرب آلوده کرده و آنها را برای مهندسانی که سیستم‌های حیاتی کنترل زیرساخت‌های صنعتی را مدیریت می‌کردند، ایمیل کردند.
آنها همچنین به سایت‌هایی نفوذ کردند که مهندسان یاد شده به طور مرتب از آنها بازدید کرده و مورد استفاده قرار می‌دادند.
حملات یاد شده در شرایطی رخ داده که دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا دستور اجرایی خود را برای تقویت زیرساخت‌های امنیت سایبری ایالات متحده صادر کرده است. مقامات آمریکایی می‌گویند حملات جدید امنیت عمومی این کشور را به طور جدی تهدید کرده و باید منشا آن شناسایی شود. مطابق معمول هکرهای روس مظنون اصلی حملات یادشده تلقی می شوند.


نسل آینده بلیط‌های الکترونیکی فراصوتی خواهد بود
نسل بعدی بلیط‌های الکترونیکی از امواج فراصوت بهره خواهد برد و توسط گوشی‌های هوشمند قابل انتقال و پرداخت خواهد بود.
به گزارش ایسنا و به نقل از انگجت، شرکت "Ticketmaster" با همکاری شرکت "Lisnr" در حال ابداع فناوری بلیط فروشی جدید بر پایه استفاده از امواج فراصوت برای انتقال داده‌ها از گوشی هوشمند به دستگاه کنترل بلیط است.
این فناوری امکان تقلب را کاهش داده و به نظارت شرکت‌های کنترل‌کننده بلیط کمک می‌کند.
فناوری فراصوتی شرکت "Ticketmaster" با استفاده از آنچه که "اسمارت‌تون" نامیده می‌شود در محدوده 18.7 تا 19.5 کیلوهرتز داده‌ها را بین دستگاه‌های سازگار منتقل می‌کند.
فراصوت به امواج صوتی گفته می‌شود که دارای بسامدی بیشتر از بازه بسامدی شنوایی انسان هستند.
بازه بسامدی شنوایی افراد متفاوت است و با بالا رفتن سن این بازه کاهش می‌یابد، ولی معمولا بالاترین فرکانس شنوایی انسان حدود 20 یا 25 کیلوهرتز در نظر گرفته می‌شود. نقطه مقابل این امواج، امواج فروصوت یا مادون صوت هستند که دارای بسامد زیر حد پایین فرکانس شنوایی انسان (حدود ۲۰ هرتز) هستند. اصطلاح فراصوت، نباید با  مافوق صوت (Supersonic) که برای سرعت حرکت بالاتر از سرعت صوت استفاده می‌شود، اشتباه گرفته شود.
مسئولین می‌توانند گیرنده‌های این تون هوشمند را در سراسر جایگاه‌های استادیوم یا کنسرت‌ها قرار دهند تا هر نفر را ردیابی کنند و حتی پیام‌هایی مثل: «به صندلی تعیین شده خود برگردید» به آنان بفرستند.
این فناوری برای کنترل و تایید شرکت‌کنندگان رویدادهای چندصد هزار نفری مورد استفاده قرار می‌گیرد و طی چهار سال آتی در سراسر جهان به اجرا در خواهد آمد.
برای شناسایی اهداف آتی شرکت "Ticketmaster" می‌توان به جایگزین کردن این فناوری با کارت‌های اعتباری و NFC اشاره کرد.
شایان ذکر است که این فناوری فقط برای فروشندگان بلیط نیست. به عنوان مثال، شرکت خودروسازی جگوار لند رور از فناوری "تون هوشمند" برای شناسایی رانندگان مشخص و سپس شخصی‌سازی طرح داخلی خودرو و تنظیمات صندلی و تنظیم تهویه برای آنان استفاده می‌کند.