ساخت دوربین بدون لنز


به‌تازگی دوربین کوچک و نازکی ساخته شده که لنز ندارد و پیش‌بینی می‌شود بتواند تحولی عظیم در دنیای عکاسی ایجاد کند. این دوربین 2/1 میلیمتری قابلیت اتصال به هر چیزی حتی به کنار لباس شما را دارد و البته قطر کوچک آن که از چند میکرون تجاوز نمی‌کند موجب می‌شود تشخیص آن هم تقریبا ناممکن باشد. (توجه داشته باشید که عرض موی انسان حدود 100 میکرون است).
علی حاجی‌میری، استاد مهندسی برق و مهندسی پزشکی در موسسه فناوری کالیفرنیا (Caltech) و پژوهشگر اصلی مقاله تحقیقاتی در توصیف این دوربین جدید، می‌گوید: هیچ محدودیتی برای افزایش کیفیت ضبط تصاویر توسط این دوربین وجود ندارد و این دوربین قادر است با توجه به نیاز کاربر به هر میزان که لازم باشد کیفیت تصاویر را افزایش دهد و حتی می‌تواند به اندازه یک گیگاپیکسل یعنی حدود هزار برابر یک دوربین یک مگاپیکسلی موبایل افزایش کیفیت داشته باشد.
این دوربین با کمک دیافراگم مصنوعی که از آن بهره می‌برد، تصویر را بدون انجام هیچ حرکت مکانیکی می‌سازد. روش کار به این شكل است که دیافراگم مصنوعی امواج نور را جمع‌آوری کرده و سپس اجزای دیگر تراشه امواج نور را به سیگنال‌های الکتریکی می‌فرستند تا به سنسور انتقال یافته و ثبت شوند.
از دیگر قابلیت‌های این دوربین کوچک این است که در عرض چند ثانیه می‌تواند صدها تصویر مختلف را در هر نوع نور از جمله مادون قرمز بگیرد.
دستیابی به یک نمایش قدرتمند با یک دوربین معمولی به این نیاز دارد که لنز بسیار بزرگ باشد تا بتواند نور کافی را جمع‌آوری کند؛ به همین دلیل است که عکاسان حرفه‌ای در حاشیه رخدادهای ورزشی از لنزهای عکاسی بزرگ استفاده می‌کنند.
اما لنزهای بزرگ‌تر به شیشه بیشتری نیاز دارند و همین امر موجب می‌شود که نقاط ضعف نور و رنگ در تصویر نشان داده شود. اما دوربین جدید این مشکل را ندارد و به‌دلیل نوع طراحی و سیستم استفاده‌شده در آن به استفاده از لنزهای بزرگ برای تهیه تصاویر باکیفیت نیازی ندارد.
برای مرحله بعدی این تحقیق، حاجی‌میری و همکارانش در حال تلاش برای ساختن دستگاهی بزرگ‌تر با گیرنده‌های نوری بیشتر هستند. در صورت تکمیل این طرح بعید نیست که صنعت عکاسی كاملا دچار تغییر شود و از این به بعد شاهد حضور دوربین‌هایی متفاوت و البته کوچک‌تر از ابعاد فعلی در دست عکاسان باشیم.