برای خرید هدفون به این نکات توجه کنید!

از زمانی که اولین نمونه هدفون‌ها به دنیای فناورانه کاربران گام نهادند، بیش از نیم‌دهه می‌گذرد. این ابزار صوتی پس از رواج دستگاه‌های پخش قابل حمل بیشتر مورد توجه قرار گرفتند و گستردگی استفاده موجب شد تکنولوژی ساخت آن نیز ارتقا یابد.
 روند توسعه هدفون، به‌ویژه پس از ورود دستگاه‌های هوشمند و پخش‌کننده‌های دیجیتالی رشد تصاعدی را تجربه کرد. هم‌اکنون هدفون‌های متنوع از برندهای مختلف جایگاه برجسته‌ای در دنیای دیجیتالی کاربران دارند و این به‌دلیل کاربردهای فراوان این ابزار کوچک و قابل حمل است. به یقین شما هم یکی از میلیون‌ها کاربری هستید که یکی از مدل‌های ایرفون یا هوفون را در اختیار دارید تا برای مسافرت‌های درون و برون‌شهری از آن استفاده کنید؛ شاید هم برای در امان ماندن از هیاهوی محیط اطراف به هدفون نیاز دارید!
پاسخ به این نیاز موجب شده تا بیشتر کاربران با هر نوع سلیقه یا دیدگاه در استفاده از ایرفون یا هدفون تردیدی به خود راه ندهند. اما اهمیت و کاربرد هدفون نباید موجب شود در مسیر خرید انتخاب ناصحیحی صورت گیرد. متاسفانه تغییر ذایقه برخی از افراد با حضور هدفون‌های چینی بی‌کیفیت و ارزان‌قیمت در بازار غیر رسمی (و گاهی هم رسمی) رشد غیرمعقولی داشته و مدل‌های غیر استاندارد که اغلب با قیمتی کمتر از 10 هزار تومان به‌فروش می‌رسند، علاوه بر اینکه کاربران را از شنیدن صدایی شفاف و باکیفیت محروم می‌کند، در درازمدت نیز صدمات جبران‌ناپذیری را به عصب‌های شنوایی وارد می‌کنند. بنابراین توصیه می‌كنیم كه استفاده از هدفون‌های غیر استاندارد و بی‌کیفیت را فراموش کرده و بیشترین دقت خود را روی معیارهای صحیح انتخاب و مزایای یک هدفون استاندارد متمرکز کنید.
 اگرچه کیفیت بلندگوها از شاخصه‌های اصلی هدفون به‌شمار می‌رود، ولی راحتی استفاده از هدفون نیز اهمیت بسزایی دارد. خوشبختانه هدفون‌های استاندارد در برابر ورود صدای محیط مقاوم است و پوشش سیلیکونی هر دو درایور با جای‌گیری درون گوش‌ها، امکان ورود صدای محیط به داخل گوش و همچنین نشت صدای در حال پخش به بیرون را به‌میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. این مهم لذت شنیدن موسیقی را دوچندان کرده و دیگران را هم از شنیدن اجباری صدای در حال پخش نجات می‌دهد! همچنین در یک ایرفون، کیفیت ساخت بلندگوها بسیار حیاتی است و هرقدر بلندگوها از نسبت سیگنال به نویز بیشتری برخوردار باشند، صدای پخش‌شده پرقدرت‌تر و خالص‌تر خواهد بود. اگرچه شخصا معتقدم که به‌دلیل آسیب به حلزونی و پرده گوش، بیس هدفون نباید کوبنده و سنگین باشد، ولی بسیاری از کاربران، ایرفون یا هدفونی با بیس قدرتمند را می‌پسندند. به هر حال Base و Tereble دو المان اصلی در انتخاب هدفون‌ها به‌شمار می‌روند که نمی‌توان از آنها چشم‌پوشی كرد. مدل‌های غیر استاندارد و ارزان‌قیمت، فاقد این دو عنصرند.
 یکی دیگر از مشخصه‌های کاربردی، قابلیت Noise-Cancelling است که می‌تواند در انتخاب یک ایرفون مد نظر قرار گیرد. در این فناوری، یک مدار به‌همراه یک میکروفن حساس داخلی، صدای دریافتی از محیط را پردازش کرده و متناسب با آن، نویزی را تولید و پخش می‌کند تا صدای مزاحم محیط خنثی شود. موضوع ابعاد، وزن و جنس کابل اتصال نیز از عوامل تاثیرگذار در انتخاب هدفون به‌شمار می‌روند. ممکن است استفاده از هدفون‌های بزرگ در خانه یا محل کار مرسوم باشد، اما این مدل‌ها برای کسانی که مدام در حال سفر بوده یا در اماکن شلوغ و پرسروصدا تردد می‌کنند، انتخابی ایده‌آل نیست. از همین رو ایرفون‌ها با وزن کم، حجم کوچک و کابل‌های منعطف، بهترین پیشنهاد به این گروه از کاربران هستند.
به‌نظر می‌رسد نسبت به هدفون‌ها، ایرفون‌ها از محبوبیت بیشتری برخوردار باشند. سبکی، راحتی در استفاده، قابلیت حمل آسان‌تر و کیفیت دریافت صدای قدرتمند و شفاف‌تر، از مولفه‌هایی هستند که در نظرسنجی صورت‌گرفته به‌عنوان مزیت ایرفون‌ها به آنها اشاره شده است. هدفون‌هایی که روی سر قرار می‌گیرند، برای استفاده در محل کار یا منزل گزینه‌ مناسبی هستند، اما ایرفون‌ها می‌توانند به‌سادگی در هر مکانی مورد استفاده قرار گیرند. اگر قصد دارید از میان ایرفون‌ها یا هدفون‌های باکیفیت و استاندارد یک مدل را انتخاب کنید، پیشنهاد می‌كنیم متناسب با بودجه، مدل مورد نظر خود را از میان برندهایی چون کریتیو، فیلیپس، ایسوس، آئودیوتکنیکا، سنهایزر، بیرداینامیک و بوم‌پادز انتخاب کنید.

زمانتان را مدیریت کنید

بهنام علیمحمدی

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه