نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات در مدیریت بحران

بخش دوم
امروزه بانک‌های اطلاعاتی بسیار پیشرفته و توانمند با استفاده از ابزارهایی همچون هوش مصنوعی، داده‌کاوی، سیستم‌های خبره و... که به برخی از آنها اشاره شد، قادرند ضمن ذخیره‌سازی حجم عظیمی از اطلاعات آنها را طبقه‌بندی و پردازش كنند و به‌وسیله آنها همه علایم، نشانه‌ها، خصوصیات و تبعات مجموعه گسترده‌ای از حوادث و رویدادهای مختلف را به‌صورت گزارش‌های جامع، دقیق و تفکیک‌شده طبقه‌بندی و ذخیره‌سازی كرده و در کمترین زمان از راه دور و نزدیک در اختیار مدیران قرار دهند مانند بانک اطلاعاتی مرکز زلزله‌شناسی ژاپن.
«سیستم‌های خبره دارای یک پایگاه اطلاعاتی بسیار گسترده و یک برنامه استنتاجی هوشمند هستند که به مجرد دریافت اولین نشانه‌ها، شرایط را سنجیده با اطلاعات قبلی مقایسه كرده و به این طریق نشانه‌ها را تجزیه و تحلیل کرده و در بسیاری از موارد پیش‌بینی‌ها و راه‌حل‌های مناسب را ارایه می‌دهند» (محمودی، سیدمحمد؛ فرهنگ مدیریت، سال اول، شماره چهارم، پاییز و زمستان 1381؛ صفحه 59-92).
کاربرد دیگر سیستم‌های اطلاعاتی، مدل‌سازی حوادث و شبیه‌سازی آنها است که با استفاده از آنها امکان پیش‌بینی حوادث و بررسی تبعاتشان امکان‌پذیر می‌شود، چون در بسیاری از موارد رویدادها و اتفاقات، معلول تعامل صدها متغیر و فاکتور است که بهترین ابزار تحلیل و پیش‌بینی، سیستم‌های پردازش تبادلات (TPS) هستند که قادرند به‌صورت خودکار و هوشمندانه هزاران متغیر (علت و معلول) را با هم مقایسه کرده و با محاسبات دقیق یک تصویر و برداشت کلی به‌دست داده که کمک موثری به تحلیلگران خواهد بود، یا برای مثال سیستم‌های هشداردهنده که به‌موقع علایم و نشانه‌ها و مخاطرات را دریافت و ارزیابی كرده و هشدارهای لازم را می‌دهند. ‌‌GISها می‌توانند حاوی میلیون‌ها نقشه جغرافیایی در مورد مناطق احتمالی زلزله، سیل، آتشفشان، گردباد و توفان باشند که به‌صورت دینامیک مدام در حال ثبت رویدادهای جغرافیایی بوده و ابزار مناسبی برای پیش‌بینی هستند و با استفاده از شبیه‌سازی بحران‌ها نشانه‌ها و علایم یک بحران مقطعی که پیش‌تر اتفاق افتاده است کدبندی شده، آثار و تبعات بحران شناسایی و در بانک اطلاعاتی ذخیره می‌شود و سپس با استفاده از یک مدل الگوریتمی همه تغییرها، فرایندها و عملیات انجام‌شده به‌صورت یک سناریوی مجازی مجسم و بازسازی می‌شود.
فرایند برنامه‌ریزی مدیریت بحران و نقش فناوری اطلاعات در آن:
1. ایجاد هماهنگی و یکپارچه‌سازی همه سازمان‌ها و نهادهایی که به‌نحوی از انحا در اجرای مدیریت بحران نقش خواهند داشت.
 2. جمع‌آوری، سازماندهی و تحلیل اطلاعات در مورد سوابق کامل بحران‌های قبلی، تحلیل و ارزیابی بحران‌ها، تجربیات کسب‌شده، بررسی و ریسک‌های احتمال و شیوه‌های مبارزاتی احتمالی، مطالعه شرایط از هر نظر، که ستاد مبارزه با بحران باید اطلاعات خود را در قالب سیستم‌های اطلاعاتی منسجم به شکل بانک‌های اطلاعاتی یکپارچه و شبکه‌ای سازماندهی و ذخیره‌سازی ‌کند.
در مورد بحران‌هایی که احتمال وقوع بیشتری دارند، ستاد مبارزه با بحران موظف است با استفاده از‌ GIS, GPS, ES وOIS  همه نشانه‌ها و علایم اولیه بحران‌ها را شناسایی، ارزیابی و تجزیه تحلیل كند.
3.  تعیین و تدوین خط‌مشی‌ها، استراتژی‌ها، برنامه‌ها و طرح‌های جامع مدیریت بحران؛
4. سازماندهی و توزیع منابع انسانی و مادی.
فرایند مهار بحران و بازگشت به وضعیت عادی:
1. کنترل و نظارت عملیات‌: با استفاده از ICT و سیستم‌های هم‌اندیشی از راه دور(Teleconferen cing)  می‌توان از هر نقطه‌ای بحران را مدیریت و کنترل و در هر لحظه‌ای تصمیمات جدیدی را اتخاذ کرد.
2. پیشگیری از سوء‌استفاده‌های قانونی:
می‌توان با استفاده از سیستم‌های اطلاعاتی اسناد اداری (DIS) و GIS جلوی این معضل را گرفت.
3. امداد و نجات:
می‌توان با استفاده از سیستم‌های اطلاعاتی پیشرفته چونTPS ها،‌ همه اطلاعات پشتیبانی از مهار بحران را ذخیره و تجزیه و تحلیل كرده و به‌عنوان چراغ راهنمای امدادرسانی و نجات مورد استفاده قرار داد.
مولفه‌های سیستم‌های سامانه تصمیم‌گیری مدیریت بحران:
1. زیرساخت ارتباطی مانند ماهواره‌ها، شبکه‌های اختصاصی مجازی و ...
2. پایگاه داده یا سامانه مدیریت پایگاه داده (DBMS)
3.  سامانه جمع‌آوری و نمایش اطلاعات مانند تلفن‌های همراه، رایانه‌های جیبی و شخصی
4. سامانه پردازش و یکسان‌سازی ماننده تکنولوژی XML
معرفی نرم‌افزارهای سیستم‌های مدیریت بحران
1. نرم‌افزار SAHANA
این نرم‌افزار از جمله نرم‌افزارهایی است که به‌طور رایگان در اختیار قرار دارند و همه نه‌تنها می‌توانند از آن استفاده کنند، بلکه می‌توانند آن را توسعه داده و بهبود بخشند. این نرم‌افزار تحت وب طراحی شده و هدف آن ارایه امکانات اطلاعاتی به مدیران بحران در سطوح و فعالیت‌های مختلف است تا به کمک آن بتوان بخشی از مسایل مربوط به ناهماهنگی‌های هنگام بحران را حل كرد.
مهم‌ترین مواردی که در این نرم‌افزار سیستم اطلاعاتی می‌توان یافت عبارتند از:
مدیریت مفقودان، مجروحان، آسیب‌دیدگان، افراد داوطلب، اسکان‌های موقت، کمک‌های مردمی و مانند آنها.
 این نرم‌افزار تاکنون در بحران‌های زیر مورد استفاده قرار گرفته است:
 - سونامی در سریلانکا در سال 2005
-  زلزله پاکستان در سال 2005
 -  زمین‌لرزه سال 2006 در فیلیپین
- زلزله جاوا در اندونزی در سال 2006
این نرم‌افزار را می‌توان به‌صورت رایگان از سایت زیر دریافت كرد:  https://WWW.sahana.IK/node/11
2. نرم‌افزار E-team
ساختار این نرم‌افزار بر مبنای فازهای چهارگانه مدیریت بحران است و امکان مدیریت و برنامه‌ریزی همه فازها را فراهم می‌كند.
- پیش از وقوع بحران: برنامه‌های آمادگی و پیشگیری و تنظیم اطلاعات و تمرین‌ها
-  هنگام وقوع بحران: مقابله و مدیریت از نظر آگاهی از شرایط موجود، دسترسی و جمع‌آوری اطلاعات کلیدی، ارزیابی خسارات و تلفات، اطلاع‌رسانی و فراخوانی نیروهای انسانی مورد نیاز
 -  بازسازی
-  بازگشت به حالت عادی
ابزارهای موجود این نرم‌افزار: گزارش و ردگیری سوانح، گزارش وضعیت لحظه به لحظه سانحه، مرکز اطلاع‌رسانی و مخابرات، مدیریت منابع و امکانات، برنامه‌ریزی، گزارش‌گیری در مورد زیرساخت‌های حیاتی، مدیریت نیروی انسانی، جمع‌آوری و توزیع اطلاعات حساس، مدیریت بازسازی
این نرم‌افزار تاکنون در بحران‌های زیر مورد استفاده قرار گرفته است:
 - واقعه‌ 11 سپتامبر در نیویورک
-  توفان‌های چارلی، ایوان، فرنسیس، سونامی در آسیا، خاموشی تابستان 2003، آتش‌سوزی جنگل‌ها در آریزونای آمریکا
برای اطلاعات بیشتر در مورد این نرم‌افزار به سایت زیر مراجعه كنید:
https://WWW.eteam.com/index.html
بازی‌های رایانه‌ای مرتبط با مدیریت بحران
به‌تازگی دفتر استراتژی بین‌المللی کاهش خطرات طبیعی بحران‌های سازمان ملل (ISNDR) بازی کامپیوتری را طراحی و در اینترنت قرار داده است که علاقه‌مندان می‌توانند آن را به‌صورت آنلاین بازی كرده و در عین حال که تفریح می‌کنند، با خطرات و همچنین نحوه مدیریت آنها نیز آشنا شوند.
این بازی مبتنی بر سناریوهای مختلف است که هر کدام از آنها 10 تا 20 دقیقه طول می‌کشد. گروه هدف این بازی، بچه‌های 9 تا 16 ساله است، ولی هرکس می‌تواند از آن بهره ببرد. این بازی به بچه‌ها نحوه ساختن روستاها و شهرهای مقاوم در برابر انواع مخاطرات طبیعی مانند سیل، زلزله، سونامی و... را یاد می‌دهند. شما می‌توانید به این بازی از طریق سایت www.stopdisastergame.org دسترسی پیدا کنید.
مطالب فوق از مجله اینترنتی مدیریت بحران و سوانح برداشته شده است، به این آدرس:
https://www.disasterman.blogfa.com/post-30.aspx
https://mojepishro.net
جمع‌بندی و پیشنهادها:
با توجه به مطالب گفته‌شده ملاحظه شد که سیستم‌های اطلاعاتی و ارتباطی به چه میزان می‌توانند در همه مراحل فرایند مدیریت بحران نقش سازنده ایفا كند. بر این اساس پیشنهاد می‌شود دست‌اندکاران مدیریت بحران کشور، به‌‌خصوص وزارت کشور و سازمان مدیریت بحران کشور و استانداری‌ها نسبت به موارد ذیل اقدام كنند.
1. توسعه زیرساخت‌های ارتباطی استان‌ها به روش‌های گوناگون و متنوع اعم از ماهواره‌ها، فیبر نوری، فرکانس‌های رادیویی
2. تهیه سیستم‌ها و بانک‌های اطلاعاتی جامع، یکپارچه، بهنگام و دقیق از همه موارد و مسایل با ستاد مدیریت بحران استان‌ها و کشور
3. راه‌اندازی مراکز امن داده در چند منطقه از کشور و نگهداری اطلاعات مهم مردم استان‌های کشور در این مراکز به‌صورت دیجیتالی
4. ایجاد اتاق مدیریت بحران به‌صورت کاملا مکانیزه و امن و چند رسانه‌ای با امکانات ارتباطی مختلف در استان‌ها
5. تهیه و تولید نرم‌افزارهای کاربردی مرتبط با سیستم مدیریت بحران که پیش‌تر به آن اشاره شد.‌
6. تدوین دوره‌‌های آموزش عمومی و تخصصی ویژه اعضای ستاد مدیریت بحران استان‌ها، دستگاه‌های اجرایی مرتبط و اقشار مختلف مردم برای استفاده از نرم‌افزارها، سخت‌افزارهای آموزشی مرتبط
7. تهیه و تولید بازی‌های رایانه‌ای مرتبط با بحران‌های مختلف به شکل بومی‌شده و در سطوح متفاوت و در اختیارگذاشتن آنها در میان دانش‌آموزان، دانشجویان، مدیران و ...
8. تهیه نرم‌افزارهای شبیه‌سازی بحران‌ها و انجام مانورهای مرتبط با آنها برای آمادگی مبارزه با بحران
9. تهیه چک‌لیست‌های جامع و دقیق و منطبق بر استانداردهای جهانی برای فازهای چهارگانه بحران
10.  سازماندهی نیروی انسانی و امکانات به‌صورت چندلایه‌ای و شناور برای سناریوهای مختلف مدیریت بحران
11.  تهیه نقشه‌ها و عکس‌های دقیق مکانی و به‌روزرسانی مستمر آنها در همه نقاط شهری و روستایی کشور
12. تدوین طرح جامع مدیریت بحران کشور و به‌روزرسانی سالانه آن
13.  تهیه و تدوین پیش‌نویس پیام‌های مهم مدیرت بحران و چارچوب‌های اطلاع‌رسانی آنها در سایت‌ها و رسانه‌های از قبل تهیه شده و اقدام اتوماتیک آن در زمان‌های خاص مراحل مدیریت بحران
14. راه‌اندازی یک پایگاه اطلاع‌رسانی متمرکز، بهنگام و جامع برای اطلاع‌رسانی و مدیریت بحران با سطوح دسترسی‌های مختلف به‌عنوان درگاه یا پورتال مدیریت بحران.