بمباران تبلیغاتی گسترده کاربران پیام‌رسان فیس‌بوک آغاز شد


فیس‌بوک قصد دارد از برنامه پیام‌رسان یا مسنجر خود برای نمایش گسترده تبلیغات در سراسر جهان استفاده کند، اجرای این طرح به طور آزمایشی از هفته آینده آغاز می‌شود.
به گزارش فارس به نقل از ونچربیت، قرار است صفحه خانگی یا Home پیام‌رسان فیس بوک به عنوان محل اصلی نمایش تبلیغات در نظر گرفته شود و کاربران در کنار پیام‌های دوستان و آشنایان خود تبلیغات ارسالی فیس‌بوک را هم مشاهده کنند.
فیس‌بوک این موضوع را به طور رسمی در نشست خبری خود در جریان همایش دو روزه MB 2017 در شهر سانفرانسیسکوی آمریکا اعلام کرده است.
نمایش آزمایشی تبلیغات توسط پیام‌رسان فیس‌بوک از ژانویه گذشته و ابتدا در کشورهای استرالیا و تایلند آغاز شد. پیام‌رسان فیس‌بوک ماهانه حدود 1.2 میلیارد کاربر فعال دارد و لذا بستر مناسبی برای کسب درآمد تبلیغاتی محسوب می‌شود. فیس‌بوک امیدوار است بتواند از این طریق میلیاردها دلار درآمد تبلیغاتی به جیب بزند.
نمایش تبلیغات در پیام‌رسان فیس‌بوک تا قبل از پایان سال 2017 در تمامی کشورها آغاز می‌شود، امری که نگرانی‌ها در مورد حفظ حریم شخصی کاربران این پیام‌رسان را از هم اکنون تشدید کرده است. در حال حاضر 60 میلیون کسب و کار مختلف بر روی فیس‌بوک فعال است و انتظار می‌رود طیف گسترده ای از آنها از این خدمات تبلیغاتی جدید استقبال کنند.

مایکروسافت به کل آمریکا اینترنت می‌دهد

مایکروسافت قصد دارد دورافتاده‌ترین نقاط آمریکا را تحت پوشش خدمات اینترنت پرسرعت قرار دهد و به این منظور با مقامات ۱۲ ایالت در این کشور به توافقاتی دست یافته است.
به گزارش فارس به نقل از اسین ایج، مایکروسافت به این منظور از فناوری بی‌سیم بهره می‌گیرد و به طیف‌های فرکانسی آزاد که شبکه‌های تلویزیونی از آنها برای پخش برنامه استفاده نمی‌کنند، متوسل خواهد شد.
پیش‌بینی می‌شود دو میلیون نفر از ساکنان نواحی روستایی دورافتاده آمریکا در قالب این خدمات و ظرف 5 سال آینده به اینترنت پرسرعت بی‌سیم دسترسی پیدا کنند.
پیش از این کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا پشتیبانی خود را از اجرای چنین طرحی اعلام کرده بود. بر اساس آمار موجود بیش از 20 میلیون نفر در سراسر آمریکا و به خصوص در نواحی صعب‌العبور و روستایی دورافتاده به اینترنت دسترسی ندارند.
پیش از این برخی دیگر از شرکت‌های آمریکایی مانند گوگل و فیس‌بوک هم طرح‌های مشابهی را برای ارایه خدمات اینترنت پرسرعت ارزان‌قیمت به اجرا گذاشته بودند که البته هیچ‌یک به سرانجام نرسیده است.

حمله هکرها به سیستم رزرو هتل‌های ترامپ
هکرها با حمله به سرویس رزرو اتاق هتل‌های متعلق به ترامپ، حجم زیادی از اطلاعات پرداخت‌های مشتریان هتل‌های رییس‌جمهور فعلی آمریکا را سرقت کردند.
به گزارش فارس به نقل از اسین ایج، مهمانان 14 هتل متعلق به ترامپ به علت همین حمله هکری شاهد سرقت اطلاعات مربوط به کارت‌های اعتباری خود بوده‌اند.
سایت هتل‌های ترامپ با انتشار بیانیه‌ای خبر مذکور را تایید کرده و افزوده که هکرها توانسته‌اند به سیستم رزرو هتل‌های متعلق به دونالد ترامپ دسترسی غیرمجاز پیدا کنند.
بر اساس بیانیه یاد شده این رویداد مربوط به ماه قبل است و پیش از این هم هکرها توانسته بودند اقدام هکری مشابهی را علیه مشتریان هتل‌های ترامپ انجام دهند.
هکرها توانسته‌اند به سیستم رزرو اتاق هتل Sabrea Hospitality Solutions نفوذ کنند که توسط تمامی هتل‌های تحت تملک ترامپ مورد استفاده قرار می‌گیرد. اطلاعات سرقت شده مربوط به 15 درصد از کل رزروهای انجام شده از طریق سیستم Sabrea Hospitality Solutions است.
تحقیقات در مورد ماهیت و ویژگی‌های فنی این حمله هکری ادامه دارد. اما هنوز عوامل آن شناسایی نشده‌اند. مجموعه هتل‌های متعلق به ترامپ به دنبال سرقت اطلاعات کارت‌های اعتباری حدود 70 هزار مشتریشان در ماه می سال 2014 هم مجبور به پرداخت حدود 50 هزار دلار غرامت شده بودند.

بلوکه شدن کل وی‌پی‌ان‌های چین تا فوریه سال ۲۰۱۸

دولت چین به سه شرکت بزرگ مخابراتی و ارایه‌دهنده خدمات اینترنت در این کشور دستور داده تا دسترسی به کل شبکه‌های وی‌پی‌ان را تا فوریه سال ۲۰۱۸ ببندد.
به گزارش فارس به نقل از وی تری، دولت چین از شرکت‌های China Mobile، China Telecom  و China Unicom خواسته تا از فوریه سال 2018 به هیچ فردی اجازه ندهند با استفاده از وی‌پی‌ان ها بتواند فایروال بزرگ کشور چین را دور بزند.
این دستور از آن جهت صادر شده که میلیون‌ها نفر از شهروندان چینی از وی‌پی‌ان برای دسترسی به سایت‌های بلوکه شده استفاده می‌کنند و در صورت عملیاتی شدن این دستور جدید کاربرد وی‌پی‌ ان برای دسترسی به سایت‌های یاد شده غیرممکن می‌شود.
دولت چین پیش از این در جریان برگزاری نوزدهمین کنگره ملی حزب کمونیست بر اعمال حق حاکمیت این کشور بر اینترنت تاکید کرده و تصریح کرده بود باید از دسترسی به سایت‌های فیلترشده در این کشور از طریق وی‌پی‌ان جلوگیری شود.
مقامات چینی چندی قبل از فروشگاه‌های اینترنتی عرضه‌کننده برنامه‌های موبایلی یا app خواسته بودند تا اطلاعات مربوط به خود را در مراجع دولتی به ثبت برسانند.

رکورد سرعت پهپادها شکسته شد
یک پهپاد چهاربال با وزنی کمتر از یک کیلوگرم توانست در عرض یک ساعت نزدیک به 290 کیلومتر را طی کند و از این طریق رکوردی استثنایی را به ثبت برساند.
به گزارش فارس به نقل از فوربس، این پهپاد که DRL RacerX نام دارد توانست نام خود را به عنوان سریع‌ترین پهپاد که با استفاده از باتری حرکت می‌کند و از راه دور قابل کنترل است، به ثبت برساند.
این پهپاد می‌تواند به طور متوسط با سرعت 263 کیلومتر در ساعت حرکت کند و از این لحاظ به اندازه یک خودروی تندرو سرعت دارد.
برای ثبت رکورد این پهپاد، از روش به پروازدرآوردن آن در یک مسیر صدمتری رفت و برگشت استفاده شد. حرکت سریع پهپادها منجر به مصرف شدید برق توسط آنها می‌شود و لذا این کار در مسافت‌های زیاد چندان مقرون به‌صرفه نیست.
محققان در تلاش هستند طی سال‌های آینده از خلاقیت‌ها و نوآوری‌های بیشتری در حوزه فناوری استفاده کنند تا بتوانند امکان حرکت پهپادها را با سرعت بیشتری ممکن کنند.
قرار است مجموعه‌‌ای از پهپادهای پرسرعت در جریان برگزاری رقابت‌های 2017 DRL Allianz World از تاریخ 28 جولای در معرض دید علاقمندان قرار بگیرد.

احتمال دسترسی توسعه‌دهندگان به چت‌های کاربران بلندگوی آمازون
بلندگوهای هوشمند اکو ساخت شرکت آمازون روز به روز محبوب‌تر می‌شوند و رقبای این شرکت هم در حال تولید محصولات مشابه هستند.
به گزارش فارس به نقل از پی‌سی‌مگ، از جمله این شرکت‌های رقیب می‌توان به گوگل اشاره کرد که بلندگوی هوم را به قیمت 129 دلار عرضه کرده است.
اما آمازون قصد دارد دست به اقدامی بزند که امنیت و حریم شخصی کاربران بلندگوهای اکو را به طور جدی به خطر می‌اندازد. این شرکت قصد دارد داده‌های خصوصی مربوط به گفتگوهای کاربران بلندگوهای اکو را با توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویسان ثالث به اشتراک بگذارد.
آمازون می‌گوید متن گفتگوهای کاربران با بلندگوی اکو در زمانی که آنها آن را فعال می‌کنند در اختیار برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان قرار می‌گیرد.
اگر چه هدف از این کار ارتقای امکانات و قابلیت‌های اکو اعلام شده، اما می‌توان تصور کرد که ممکن است هکرها و افراد غیرمسوول دیگری با دسترسی به این داده‌ها از آنها سواستفاده کنند. قرار است بر مبنای همین اطلاعات برنامه‌های صوتی بهتری برای بلندگوهای اکو طراحی شود که هدف اصلی از تولید آنها درآمدزایی برای شرکت آمازون است.
این اطلاعات شامل موقعیت مکانی کاربران نیز هست و لذا دغدغه حریم شخصی به طور جدی در میان خریداران این بلندگوها مطرح خواهد شد. البته هنوز در این مورد تصمیم قطعی گرفته نشده و آمازون جمع‌بندی خود در این زمینه را طی هفته‌های آینده اعلام خواهد کرد.

هک تعدادی ازسامانه‌های دانشگاهی
مرکز ماهر از هک بعضی سامانه‌های دانشگاهی به دلیل وجود آسیب‌پذیری در یکی از مولفه‌های جانبی این سامانه‌ها خبر داد.
به گزارش ایرنا از مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ای ( ماهر) پیرو گزارشات دریافتی توسط مرکز ماهر و بررسی‌های این مرکز شامل تحلیل حملات صورت گرفته، مشخص شده علت اصلی رخداد ایجاد شده وجود آسیب‌پذیری در یکی از مولفه‌های جانبی سایت‌های دانشگاهی برای مدیریت و داوری همایش‌ها بوده است.
بر اساس این گزارش همین امر منجر به بارگذاری یک صفحه توسط مهاجمان در وب‌سایت‌های مذکور شد. بررسی‌های مرکز ماهر نشان داد این رخداد موجب دسترسی غیر مجاز به محتوای سایت‌ها نشده و هماهنگی‌های لازم برای تهیه وصله انجام، اکثر وب‌سایت‌های دانشگاهی به‌روزرسانی شده و یا در حال انجام به‌روز رسانی هستند.

در این رابطه مجددا به همه صاحبان درگاه‌ها و توسعه‌دهندگان نرم‌افزارها تاکید می‌شود قبل از بارگذاری نرم‌افزارها و افزونه‌های مختلف از رعایت نکات امنیتی و آزمون‌های نفوذپذیری این نرم‌افزارها مطمئن شوند.

اخبار

اخبار

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه