این پهپاد شما را تعقیب می‌کند

پهپادها یا هواپیماهای بدون سرنشین در این سال‌ها در هر زمینه‌ای فعالیت می‌کنند و به ابزاری همه‌کاره تبدیل شده‌اند. دسته‌ای از این پهپادها در امور نظامی به‌کار می‌آیند که تصاویر اختصاصی سپاه از برخورد موشک‌های ایرانی با اهداف مورد نظر در دیرالزور سوریه هم با همین پهپادها گرفته شد. گروهی دیگر از پهپادها اما در امور پزشکی به‌کار گرفته شده‌اند و به انتقال بسته‌های خون و داروهای مورد نیاز در مسیرهای کوهستانی و برخی از مناطق آفریقا مانند اوگاندا که فاقد جاده هستند می‌پردازند.
جالب آنکه از پهپادها برای فرستادن بسته‌های پستی در مناطق پرترافیک و حتی برای ارسال فست‌فود و پیتزا هم استفاده شده است. در یکی از مطالبی که در همین بخش و در شماره‌های گذشته به آن پرداختیم، حتی به استفاده از پهپادهای مجهز به چراغ ال‌ای‌دی به جای وسایل آتش‌بازی نیز پرداخته شد. جالب آنکه این پهپادهای همه‌کاره به کمک چراغ‌هایی که رویشان نصب شده، در آسمان شب دست به پروازی دست‌جمعی زده و با نمایش واژه‌های تبلیغاتی، در امر تبلیغات نیز مشارکت می‌کنند و به‌نوعی به یک بیلبورد تبلیغاتی با وسعت آسمان یک منطقه نیز تبدیل شده‌اند.
جدیدترین استفاده‌ای که از پهپادها شده، استفاده از آنها برای پوشش مسابقات ورزشی پرسرعت همچون موتورسواری و موج‌سواری است. این مدل جدید پهپادها با کمک نرم‌افزاری که روی آنها نصب شده است می‌توانند روی یک هدف مشخص قفل شده و به تعقیب آن بپردازند. به این ترتیب امکان به‌دست‌آوردن تصاویری ناب از ورزشکاران ورزش‌های پرسرعت، آن‌هم از زاویه‌هایی که هیچ فیلم‌برداری قادر به ضبط آن نیست به‌دست می‌آید.
کمپانی Airdog ADII ‌ سری جدید پهپادهای ویژه مسابقات ورزشی را ساخته است. در ورزش‌های پرسرعت ردیابی کسی که پهپاد باید از او فیلم‌برداری کند، به کمک مچ‌بندی که مجهز به سیستم GPS است مقدور می‌شود. این مچ‌بندها ضد آب بوده و برای ورزشکاران ورزش‌های آبی نیز قابل استفاده هستند. همچنین قابلیت جدید این سیستم جدید آن است که به کمک نرم‌افزار آن می‌توان حتی میزان فاصله پهپاد با ورزشکار را نیز مشخص کرد و با تنظیم فاصله‌های مشخص برای فیلم‌برداری، تصاویر مناسب‌ و گویاتری را دریافت کرد.
‌ادگارز رزنتالس، مدیرعامل شرکت سازنده این پهپاد می‌گوید: مچ‌بندهای طراحی‌شده مختص این پهپاد نیازی به هیچ‌گونه کنترل دستی ندارند و می‌توانند در حین حرکت تصاویر بسیار باکیفیتی را ضبط کنند، بنابراین نیازی به کنترل آنها وجود ندارد و این فناوری هر کاری که بخواهید برای شما انجام خواهد داد.
این سری از پهپادها که follow me ‌(مرا تعقیب کن) نام دارند، برای اولین بار در سال 2015 رونمایی شدند، اما در مدل جدیدی که به‌تازگی ارایه شده، ضمن ارتقای کارکرد این پهپاد و قدرت مانور بالاتر آن، امکان فیلم‌برداری سه‌بعدی نیز به قابلیت‌های آنها اضافه شده است.
اگر دوست داشته باشید که در هنگام دوچرخه‌سواری از این پهپاد هوشمند استفاده کنید، کافی است مچ‌بند را به مچتان ببندید، نقش گوگلی منطقه‌ای را که در آن قصد سواری دارید به پهپاد بدهید و سوار دوچرخه شده و رکاب بزنید. نرم‌افزار هوشمند این پهپاد ضمن حرکت شما مسیر نقشه گوگل را هم رصد می‌کند و به این ترتیب با درختان، ساختمان‌ها و سایر موانع سر راه شما نیز برخورد نمی‌کند.
نکته جالب آنکه اگر نوع فعالیتتان را به یکباره تغییر دهید و برای مثال به یکباره از دوچرخه پیاده شده و سوار موتور شوید یا حتی پیاده راه بروید نرم‌افزار هوشمند این پهپاد می‌تواند حرکت خودش را با شما تنظیم کند. این کار از طریق حالت‌های از پیش‌ تنظیم‌شده‌ای که در این نرم‌افزار گنجانده شده ممکن می‌شود.
یکی دیگر از قابلیت‌های جالب این پهپاد آن است که اگر به یکباره تصمیم بگیرید به درون آب بپرید، وارد آب نشده و با حفظ فاصله منطقی، از شما در نقطه‌ای که در آب هستید فیلم‌برداری می‌کند.
این پهپاد اگرچه تاکنون به بازار نیامده، اما پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که فروش خوبی در بازار خواهد داشت. طبق آخرین خبرها قرار است این پهپاد ماه آگوست یعنی در مردادماه امسال به بازار بیاید. گمانه‌زنی‌های متفاوتی نیز در خصوص قیمت فروش آن انجام گرفته و اگرچه در ابتدا قیمت آن حدود 1000 دلار برآورد می‌شد، اما با توجه به آخرین برآوردها و اظهار نظرهای کمپانی سازنده آن، به‌نظر می‌رسد قیمت آن چیزی نزدیک به 1500 دلار برای خریداران تمام شود. قیمت حدود پنج و نیم میلیون تومانی این پهپاد اگرچه شاید برای ساکنان کشورهای اروپایی چندان گران نباشد، اما به‌نظر می‌رسد برای ایرانی‌ها چندان مناسب و مقرون به‌صرفه نیست. البته از آنجایی که بازار عکس سلفی و فیلم‌برداری سلفی در ایران از بسیاری مناطق دیگر پرطرفدارتر است، هیچ بعید نیست که عده‌ای هم برای تهیه فیلم‌های سلفی در هنگام ورزش و حرکت و قرار دادن آن روی اینستاگرام به آن روی بیاورند. با این تفاسیر دور از ذهن نیست که عده‌ای از غیر ورزشکاران نیز تحریک شوند این گجت را بخرند و مورد استفاده قرار دهند.
گفتنی است، پیش از این نیز پهپاد دیگری شناخته شده بود که با نگه‌داشتن گوشی‌ هوشمند کاربر به فیلم‌برداری از اطراف و تعقیب مسیر تعیین‌شده می‌پرداخت. البته کارکردهای این پهپاد که selfly نام داشت، بسیار ابتدایی بود و برای کنترل آن لازم بود یا به‌طور دستی کنترل شود یا مسیر مشخصی برای پرواز آن تعریف شود که محدودیت‌های زیادی را به‌وجود می‌آورد و طبیعتا نمی‌شد انتظار تهیه تصاویر مناسب و حرفه‌ای از این پهپاد داشت. در ضمن لزوم داشتن یك گوشی‌ که بتواند تصاویر با کیفیتی تهیه کند، خرج خریدار این پهپاد را به‌مراتب بالاتر هم می‌برد. به‌دلیل کارایی پایین این گجت خیلی‌ها آن را با مونوپاد مقایسه می‌کردند و حتی عده‌ای معتقد بودند استفاده از مونوپاد تصاویر کم‌لرزش‌تر و مناسب‌تری را ارایه می‌دهد. حال با آمدن محصول جدید کمپانی‌Airdog ADII ‌ پیش‌بینی می‌شود کاربران اقبال بیشتری به استفاده از پهپاد برای تهیه فیلم و تصویر، به‌خصوص در رویدادهای ورزشی نشان دهند.

ساخت دوربین بدون لنز

اخبار بازی ها

تولد نسل جدید بالگردها

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه