11 راه ضدنفوذ کردن گوشی هوشمند

حتما شما هم مقالاتی با تیترهای مشابه دیده و خوانده‌اید،‌ اما واقعیت آن است که اطلاعات مربوط به روش‌های نفوذ به گوشی‌های هوشمند، هر چند وقت یکبار تغییر کرده و شما نیز نیازمند به‌روزرسانی اطلاعات خود هستید.
اسنادی که به تازگی از CIA درز کرده نشان می‌دهد تقریبا هیچ‌کس از حملات هکرها در امان نیست. اما به هر حال هستند راه‌هایی که می‌توانند احتمال نفوذ به گوشی و اطلاعات ارزشمند شما را به صفر و حداقل‌ترین وضع موجود برساند. و اما سریع برویم سراغ راه‌کارها.

به‌روزرسانی کنید
نخستین گام برای مقابله با نفوذ و دسترسی هکرها به گوشی هوشمند شما، نصب تمام وصله‌ها یا همان به‌روزرسانی‌ نرم‌افزارهای روی گوشی است، یادتان باشد که گوشی‌ها در واقع مثل کامپیوترها شده‌اند و به همان میزان باارزش و البته مورد توجه هکرها. یادتان باشد به‌روزرسانی یک برنامه موبایلی می‌تواند حفره‌هایی که احتمالا شناسایی شده‌ و دسترسی هکرها را باز می‌گذارد مسدود کند. پس به قسمت به‌روزرسانی گوشی مراجعه و نرم‌افزارهای منتظر را از حالت انتظار خارج کنید.
مراقب چیزهایی که نصب می‌کنید باشید
خب، وقتی شما یک اپ را نصب می‌کنید احتمالا با پرسش‌های زیادی مواجه می‌شوید که از شما اجازه‌های مختلفی را می‌خواهد، از جمله اجازه دسترسی و خواندن فایل‌ها، دسترسی به دوربین گوشی، امکان فعال‌سازی و شنیدن میکروفون و دسترسی‌های دیگر. اینجا قصد، بدبین کردن شما به این قبیل دسترسی‌ها نیست، بلکه تنها یادآوری می‌شود که این اجازه‌ها احتمال سوءاستفاده‌های احتمالی را هم ایجاد می‌کند. پس از این به بعد مراقب اپ‌ها و مکان‌هایی که اپ‌ها را از آن دریافت کرده‌اید باشید. توصیه جهانی استفاده از گوگل پلی و اپ استور است.
البته از آنجا که اندروید اجازه نصب از طرق دیگر را هم می‌دهد، پس دارندگان گوشی‌های اندرویدی باید بیشتر هم دقت کنند.
مرور آنچه روی گوشی دارید
 خب بگذارید یک حقیقت دیگر را به شما بگویم. حتی اگر برخی اپ‌ها در مرحله اول که آنها را نصب می‌کنید بسیار ساده و امن به نظر برسند و دسترسی‌های پیچیده‌ای نخواهند، باید مراقب باشید که به‌روزرسانی‌های بعدی می‌تواند آنها را تبدیل به یک ابزار شیطانی کند. پس بد نیست کمی وقت گذاشته و مروری کوتاه بر تمام اپ‌هایی که روی گوشی خود نصب کرده‌اید، داشته باشید تا ببینید آنها به کدام بخش از گوشی شما دسترسی دارند. این کار در گوشی‌های ‌iOS آسان است، اما در گوشی‌های اندروید کمی پیچیدگی دارد.
اضافی‌ها و ناشناخته‌ها را پاک کنید
هر چه بیشتر جلو می‌رویم، بسته به تغییر نیازهایمان، اپ‌های جدیدتری هم روی گوشی خود نصب می‌کنیم. به نحوی که گاه فراموش می‌کنیم که آخرین بار چه زمانی از یک اپ قدیمی استفاده کرده‌اید. بعضی وقت‌ها حتی اپ‌هایی را می‌یابید که اصلا وجود آنها را هم به خاطر نداشتید. پس حرص را کنار بگذارید. اگر از نرم‌افزاری استفاده نمی‌کنید، آن را پاک کنید. این کار علاوه بر کاهش نگرانی شما نسبت به کارکردهای ثانویه یک اپلیکیشن، باعث سبک شدن و افزایش سرعت گوشی شما نیز می‌شود.
کار نفوذگرها را سخت کنید
اگر گوشی شما به دست یک دزد بیفتد هر نوع مشکلی را می‌توان انتظار داشت. پس برای شروع یادتان باشد که ایمیل شما و هر آنچه آنجا هست، به شکل باز در دسترس است. پس همواره از قفل بودن گوشی خود اطمینان حاصل کنید. در هر دو سیستم‌عامل اندروید و iOS یک رمز 6 رقمی برای ورود به گوشی در نظر گرفته شده که به خوبی هم عمل می‌کنند. بد نیست بدانید این کدها حتی از اسکنرهای اثر انگشت هم بهتر عمل می‌کنند، چون این روزها اثر انگشت به راحتی قابل کپی کردن شده‌ است. پس تنبلی ممنوع و رمز فراموش نشود.
برای تعقیب و مراقبت آماده باشید
یک گام از سارقان جلوتر باشید و اگر روزی گوشی شما به سرقت رفت، نگران اطلاعات خود نباشید. برای این منظور یک راه این است که گوشی را به نحوی تنظیم کنید که بعد از چند مرتبه وارد کردن رمز ناصحیح، تمام اطلاعات را به صورت خودکار از گوشی پاک کند.
اگر با این روش چندان راحت نیستید، فراموش نکنید که اپل و گوگل برای تمام گوشی‌ها گزینه “find my device” را در نظر گرفته‌اند که به کمک آن می‌توان موقعیت گوشی را روی نقشه پیدا کرد، آن را قفل کرد یا حتی اطلاعات روی گوشی را از راه دور پاک کرد.
سرویس‌های آنلاین را باز رها نکنید
کم نیستند کاربرانی که برای راحتی بیشتر و خلاصه شدن از دست وارد کردن شناسه و رمز عبورهای متنوع، به گوشی خود فرمان ذخیره رمز و ورود خودکار بعد از آنلاین شدن را داده‌اند. این یک تهدید جدی محسوب می‌شود در چنین شرایطی یک مهاجم به چیزهایی بیشتر از آنچه روی گوشی دارید هم دسترسی پیدا می‌کند.
پس لطفا تنبلی را کنار بگذارید و گزینه ورود خودکار را لغو کنید. یادتان باشد که هکرها در صورت دسترسی به برخی اطلاعات، می‌توانند گاه سوءاستفاده‌های کلانی را به نام شما رقم بزنند.
امان از وای‌فای رایگان
همه شما احتمالا با خطرات در پس استفاده از شبکه‌های وای‌فای رایگان قرار دارید. اما شاید یا چندان آن را جدی نگرفته‌اید یا با عمق خطرات آشنا نیستید. واقعیت آن است که در این قبیل دسترسی‌های آزاد، تمام آنچه در حال انجام روی گوشی هستید، قابل مشاهده است. در کنار این موضوع ساده اما برای آنکه کسی بتواند از این طریق به گوشی شما دسترسی هم پیدا کند، کارش خیلی هم آسان نیست و باید مطالعات زیادی کرده باشد، اما این را گفتیم تا بدانید با چه تهدیدی مواجه هستید.
پس دفعه بعد اگر چندان به اینترنت مکانی که استفاده می‌کنید، اعتماد ندارید، ارتباط خود را قطع کنید و از جیب مبارک، یعنی اینترنت گوشی استفاده کنید.
مراقب اعلان‌های روی گوشی باشید
اپ‌های بسیاری روی گوشی ما نصب هستند که پیام و اعلان یا نوتیفیکیشن‌ها را روی صفحه قفل گوشی شما ارسال می‌کنند. اما بد نیست کمی به این موضوع هم فکر کنیم که آیا این خود روشی برای درز دادن اطلاعات ما نیست؟ برای مثال اگر شما برای یک شرکت مالی و حساس کار می‌کنید، اگر یک ایمیل کاری مهم به دست شما برسد و فردی که کنار شماست متوجه جایگاه شما بشود، گوشی شما طعمه خوبی برای سرقت نمی‌شود؟
البته شما می‌توانید به سادگی نمایش این اعلان‌ها روی صفحه نمایش گوشی را حذف کنید و به این ترتیب احتمال این نگرانی را هم پایین‌تر بیاورید.
اپ‌ها را قفل کنید
داشتن یک رمز قوی روی گوشی روش مطمئنی است که اطلاعات آن را از دسترس دزدها دور نگه می‌دارد. اما اگر یک دزد یا غریبه در حالی که شما سرگرم استفاده از گوشی هستید، آن را برباید یا دوستی درخواست استفاده لحظه‌ای از گوشی شما برای چک کردن یک سایت را داشته باشد چه؟
در خط دوم دفاع از گوشی، اندروید به شما امکان گذاشتن قفل روی تک‌تک اپ‌ها را می‌دهد. پس اگر کسی به هر طریق از رمز گوشی شما عبور کرد، امکان دسترسی به سایر بخش‌های مهم گوشی از جمله اپ‌های بانکی شما را بدون وارد کردن رمز نخواهد داشت. البته کاربران iOS چنین قابلیتی ندارند، اما انبوهی از اپ‌های رایگان برای این کار وجود دارد.
از ابزارهای هشداری استفاده کنید
اگر اهل استفاده از ابزارهایی مثل ساعت هوشمند هستید، این ساعت‌ها می‌توانند بلافاصله دورشدن گوشی از شما را هشدار دهند. این اتفاق پس از قطع رابطه بلوتوثی میان گوشی و ساعت رخ می‌دهد. اگر زمانیکه شما در یک مکان عمومی قرار دارید، چنین پیامی گرفتید، فرصت خوبی برای پیدا کردن گوشی یا سارق احتمالی دارید. این ساعت‌ها به شکل نرمال تا کمتر از 50 متر با گوشی ارتباط خود را حفظ می‌کنند و وقتی هم که ارتباط قطع می‌شود، گوشی و ساعت با زنگ خوردن هشدارهایی می‌دهد که شما می‌توانید آنها را بیابید.
حواستان به پشت صحنه باشد
هر قدر هم که تلاش بکنید تا گوشی شما امنیت کامل داشته باشد، باز هم این امر به معنای امنیت مطلق و غیرقابل نفوذ نیست، البته تا زمانیکه شما از نصب اپلیکیشن‌ها و مراجعه به سایت‌ها خودداری کنید. پس بد نیست یک ابزار کنترل آنلاین گوشی هم داشته باشید تا مراقب تحرکات پشت صحنه که هیچگاه متوجه آن نخواهید شد،‌ باشد.
LogDog یکی از این ابزارهاست که برای هر دو گوشی اندروید و iOS ارایه شده است. این اپ کارش را به خوبی انجام می‌دهد و هرگونه تحرکات مشکوک در زمان ورود به اینترنت را هشدار می‌دهد تا قبل از آنکه زیانی متوجه شما شود بتوانید از آنجا خارج شوید.

Y7 Prime؛ گوشی عشق بازی‌ها

P10 Lite هواوی؛ نصف‌العیش

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه