تعیین چارچوب فعالیت فین‌تک‌ها تا پایان شهریور

مساله لزوم ساماندهی فعالیت فین‌تک‌ها مدتی است که بر سر زبان‌ها افتاده و البته اقداماتی هم در این راستا در دست اجرا است. آن‌طور که معاون مرکز توسعه تجارت الکترونیکی گفته قرار است تا شهریورماه سال جاری با اعلام چارچوب فعالیت‌های فین‌تک‌ها توسط بانک مرکزی عملا بازگشت آنها به چرخه مالی کشور رقم بخورد. از سویی دیگر تشکیل اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی نیز در مرحله ثبت‌نام کاندیداها است و به‌زودی به نتیجه می‌رسد.
فرانک اسکویی، معاون مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در پاسخ به پرسش خبرنگار عصر ارتباط در خصوص سرنوشت فین‌تک‌ها، گفت: در خصوص فین‌تک‌ها پیرو دستورالعملی که در دی‌ماه سال گذشته تدوین شده عمل کردیم و قرار است ابتدا فین‌تک‌ها در مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ثبت‌نام کنند و سپس مطابق آنچه بانک مرکزی تعیین می‌کند به فعالیتشان ادامه دهند؛ همچنین آنهایی که در سال گذشته تعهدنامه محضری دادند هم در حال حاضر می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند.
وی افزود: در حال حاضر تشریح‌کنندگان و پذیرندگان هم سایتشان راه‌اندازی شده و 15 یا 16 فین‌تک ثبت‌نام اولیه خود را انجام داده‌اند و برخی هم آمده‌اند و پذیرندگانشان را معرفی کرده‌اند.
اسکویی اضافه کرد: این موضوع زمانی خاتمه پیدا می‌کند که بانک مرکزی نیز چارچوب خود را اعلام کند. طبق آخرین خبری که ما داریم، قرار است بانک مرکزی شهریورماه چارچوب فعالیت فین‌تک‌ها را اعلام کند.
اسکویی در خصوص تشکیل اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی و هماهنگی‌های لازمی که قرار بود با مرکز توسعه تجارت و توسعه الکترونیکی انجام شود نیز گفت: از ابتدای سال ارتباط ما با مرکز اصناف مطابق با آنچه در آیین‌نامه نظام صنفی آمده برقرار شده و کسب‌وکارهای اینترنتی که در سایت مرکز نماد ثبت‌نام و مراحل اخذ نماد را طی ‌کنند و متقاضی پروانه کسب باشند، اطلاعات آنها برای مرکز قضایی ارسال می‌شود.
معاون مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ادامه داد: از طرف مرکز قضایی هم در حال حاضر برای اتاق اصناف اقدام می‌شود تا برای متقاضیان پروانه‌های کسب صادر شود و بتوانند در انتخابات اتحادیه شرکت کنند. در حال حاضر هم اطلاعیه آن صادر شده و متقاضیان آمده‌اند و ثبت‌نام آنها برای انتخاب هیات‌رییسه اتحادیه ارسال شده و نام افراد معرفی‌شده به‌زودی اعلام می‌شود.
وی با بیان این که کار فعالیت رسمی و قانونی اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی در مراحل پایانی قرار دارد گفت: تاریخ دقیق را البته مرکز اصناف باید مشخص کنند اما طی آخرین جلسه‌ای که هفته گذشته داشته‌ایم گفته‌اند که این اتفاق به زودی می‌افتد.