در کمیسیون ICT اتاق بازرگانی و با حضور فعالان صنعت مطرح شد:

شرایط نابرابر، مشکل اصلی تولیدکنندگان محتوای دیجیتال

جلسه هم‌اندیشی متولیان حاکمیتی و تولیدکنندگان خصوصی محتوای دیجیتال کشور، روز سه‌شنبه 27 تیرماه در کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق بازرگانی ایران برگزار شد.
در این جلسه که با حضور امیر خوراکیان، معاون محتوایی شورای‌عالی فضای مجازی و نمایندگانی از ناشران دیجیتال، انجمن تولیدکنندگان نرم‌افزار تلفن ‌همراه و برخی دیگر از فعالان صنعت ICT کشور برگزار شد، در خصوص فضای مجازی و لزوم اصلاح فرایندها و رفع موانع کسب‌وکار در این حوزه بحث و تبادل نظر صورت گرفت.
محمدرضا طلایی، رییس کمیسیون ICT و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی ایران گفت: دراین جلسه همچنین چکیده پژوهشی که به سفارش کمیسیون انجام شده بود ارایه شد و به موجب آن، نظر به وجود مشکلات بیمه‌، مالیات و مالیات بر ارزش افزوده در زمینه تولید محتوای دیجیتال، در قدم نخست باید دولت به مشکلات ناشران دیجیتال و همسان‌سازی شرایط این ناشران با ناشران مکتوب به‌عنوان مهم‌ترین مشکل تولید محتوای دیجیتال توجه کند.
بر اساس این گزارش، در بخشی از یافته‌های این تحقیق که در جلسه هم‌اندیشی روز سه‌شنبه قرائت شد، همچنین مشخص شد برخی دلایل از جمله نگاه بدنه دولت به بخش خصوصی و رقابت با ایشان، موجب شده دولت با ایجاد بوروکراسی دست‌وپا گیر، این بخش مهم اقتصادی را با مشکل مواجه کند.
از سوی دیگر، نتایج این پژوهش همچنین نشان می‌دهد سازمان‌هایی مانند تامین اجتماعی به جای صرف منابع حاصل از حق بیمه برای ایجاد اشتغال، چالش و مانع بزرگی در سر راه کارآفرینی در حوزه محتوای دیجیتال به‌وجود آورده‌اند و برای نمونه، ناشران دیجیتال با وجود اخذ مجوز از وزارت فرهنگ، برخلاف ناشران کتب چاپی از تسهیلات و معافیت بیمه‌ای نصیبی نمی‌برند.
در بخشی دیگر از این تحقیق که توسط یاسر طاهرخانی (پژوهشگر) انجام شد، تخصیص ندادن صحیح و منصفانه منابع تسهیلاتی و حمایتی دولت و بانک‌ها و تخصیص انحصاری این منابع به شرکت‌های دانش‌بنیان و نادیده‌گرفتن تولیدکنندگان محتوای دیجیتال، از دیگر معضلات فعالان این عرصه عنوان شد.
این پژوهش نشان می‌دهد که همچنین حمایت منطقی دولت از تولید محتوای دیجیتال توسط بخش خصوصی می‌تواند با ایجاد فرهنگ‌سازی و احیای فرهنگ صحیح اشتغال در جامعه بسیاری از معضلات کشور از جمله زیاده‌خواهی‌های به‌وجود آمده در میان برخی از جوانان کشور برای به‌دست آوردن شغلی راحت با درآمدی بالا را اصلاح کند.
در بخش پایانی این تحقیق آمده است، یکی از راه‌های حل مشکل توانا نبودن فارغ‌التحصیلان دانشگاهی تکیه به تولید محتوای دیجیتال آموزشی با هزینه اندک است که به کمک آن می‌توان افراد فارغ‌التحصیل را همگام با نیازهای بازار کار آموزش داد.
ایجاد سامانه ارایه بین‌المللی محصولات شرکت‌های ایرانی
همچنین در جلسه دیگر کمیسیون ICT اتاق بازرگانی ایران، موضوع ساخت سایتی به‌منظور ارایه محصولات و دستاوردهای شرکت‌های ایرانی به طرف‌های خارجی در دستور کار قرار گرفت.
در این جلسه، نمایندگان اتاق بازرگانی استان البرز که سایت ITFA را برای اتصال تجار این استان به شرکت‌های خارجی ایجاد کرده‌اند، تجارب خود را در اختیار اعضای کمیسیون گذاشتند. نماینده اتاق بازرگانی البرز با ذکر اینکه تاکنون  بیش از 1600 محصول در این سایت قرار گرفته، گفت: در نتیجه فعالیت این سامانه بیش از 40 هیات خارجی به ایران آمده و البته مذاکراتی هم برای اتصال به کشورهای استونی و مجارستان نیز انجام شده تا به بازار اروپا ورود کنند.
محمدرضا طلایی، رییس کمیسیون ICT  اتاق بازرگانی نیز گفت: چون اتاق البرز این کار را انجام داده و از نیازمندی‌های آن اطلاع دارد، دیگر لازم نیست معاونت فاوای اتاق تهران دوباره‌کاری کند و می‌توان از تجربیات آنها استفاده کرد.
وی افزود: اتاق اصناف قصد داشته انجمن مدیریت فناوری‌های نوین را راه‌اندازی کند، اما این انجمن اكنون رسمیت ندارد، بنابراین به اتاق ایران پیشنهاد داده شده کارگروه مشترکی با اتاق اصناف تشکیل دهد تا تشکیل این انجمن رسمیت یابد.
طلایی در این جلسه همچنین به موضوع فعالیت استارت‌آپ‌ها و مشکلات به‌وجود آمده برای اصناف مختلف در مواجهه با آنها پرداخت و گفت: با توجه به آنکه بعد از به‌وجود آمدن تاکسی‌یاب‌های اینترنتی، تاکسی‌تلفنی‌ها با مشکلاتی مواجه شده‌اند، لازم است با سایر اصناف ارتباط وجود داشته باشد تا فعالیت استارت‌آپ‌ها به اختلال در کار سایر اصناف منجر نشود.
وی ادامه داد: به همین منظور قرار است کارگروه مشترکی با اتاق اصناف برگزار شود که اعضای اتاق نیز می‌توانند در آن شرکت کنند و در آنجا به استارت‌آپ‌ها برای ورود به صنعت و بررسی مسایل آنها کمک می‌شود.
رییس کمیسیون ICT اتاق بازرگانی ایران با بیان این مساله که امروز استارت‌آپ‌ها تقریبا در همه موضوعات مختلف ورود کرده‌اند، گفت: باتوجه به گستره عظیم فعالیت استارت‌آپ‌ها، نمی‌توان کل اصناف کشور را زیرمجموعه یک نهاد خاص برد.
در این جلسه همچنین اعلام شد در جلساتی که اتاق بازرگانی با اتاق اصناف داشته سعی شده که از ایجاد تداخل میان حوزه‌های مختلف جلوگیری شود و برای مثال اتحادیه فناوران رایانه به حوزه‌های نامرتبط ورود نکند.
به گفته طلایی، درخواست تشکیل کارگروهی مشترک میان اتاق بازرگانی ایران و اتاق اصناف داده شده تا اتاق ایران بتواند از هر طریق ممکن به صنوف مختلف به‌خصوص صنوف حوزه ICT کمک کند.
رییس کمیسیون ICT اتاق بازرگانی ایران در این جلسه با انتقاد از معیارهای سنجش شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: در حال حاضر وقتی بحث IT مطرح می‌شود، برخی معتقدند که شرکت‌ها باید به معاونت علمی مراجعه کنند و معاونت علمی نیز می‌گوید که تنها به شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه ICT خدمات ارایه می‌دهد و البته معیار روشنی برای سنجش دانش‌بنیان بودن یا نبودن شرکت‌ها نیز در دست نیست.
خسرو سلجوقی، عضو کمیسیون و عضو هیات علمی سازمان فناوری اطلاعات نیز با انتقاد از دولتی شدن اقتصاد و نادیده‌گرفتن بخش خصوصی، در خصوص وضعیت برگزاری نمایشگاه الکامپ گفت: در شرایط حاضر به‌نظر می‌رسد که هدف ما از برگزاری نمایشگاه این است که بگوییم ما نیز صنعت ICT داریم، اما واقعیت این است که با اهداف تعیین‌شده برای این نمایشگاه فاصله زیادی داریم.

یادگاری آخر آقای وزیر

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه