از «پوکمون گو» تا عکس ماه عسل بازیگران آمریکا

یک روز با پربیننده‌ترین اخبار فیس‌بوک

همیشه از فیس‌بوک به‌عنوان بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی جهان یاد شده است و بسیاری از کارشناسان آن را یک بنگاه خبری فعال می‌شناسند. همین مساله موجب شد هفته گذشته تصمیم بگیریم اخباری را که روی این پلتفرم رسانه‌ای بیشتر مورد توجه مردم قرار گرفته است بررسی کنیم. برای این کار خبرهایی که آن روز تا ساعت هشت صبح بیشترین تعداد بازدیدکننده را داشت انتخاب کردیم. البته بدیهی است نگاه محلی، فرهنگ، کنجکاوی‌های فردی و ... از جانب کاربران جهانی در این زمینه بسیار تاثیرگذار بود تا پربیننده‌ترین خبرها برگزیده شوند. ولی در مجموع، فهرست اخباری که تا آن زمان بیشترین تعداد بازدید را در فیس‌بوک داشتند، به قرار زیر به دست آمد:

*گابوری سیدیب (شش هزار نفر درباره این خبر صحبت کردند): خبرگزاری یورو_وب نوشت، این بازیگر سنگین‌وزن آمریکایی که یکی از نامزدهای جایزه اسکار محسوب می‌شود، روی صفحه اختصاصی خود در اینستاگرام تصویری را به‌اشتراک گذاشت و زیر آن نوشت که سرانجام وزن خود را کاهش داده است. کاربران زیر این خبر نوشتند که چنین اتفاقی صحت ندارد و مشابه آن، چندی پیش گفته شده بود میشل اوباما، همسر رییس‌جمهور آمریکا بیش از اندازه چاق شده است.

*پوکمون گو (یک میلیون نفر درباره این خبر صحبت کردند): نشریه فوربز نوشت، عرضه Buddy System بهترین اتفاقی است که در بازی «پوکمون گو» صورت خواهد گرفت. در ادامه این خبر گفته شد که فیس‌بوک سعی دارد نام این بازی را از فهرست پربیننده‌ترین اخبار خود حذف کند.

*کالی کواکو (7900 نفر در مورد این خبر صحبت کردند): روزنامه دِیلی‌میل نوشت، این بازیگر مشهور آمریکایی به‌صورت کاملا تصادفی عکس شخصی خود را روی شبکه اجتماعی اسنپ‌چت به‌اشتراک گذاشت.

*لی‌لی تاملین (7700 نفر درباره این خبر صحبت کردند): روزنامه دترویت مترو تایمز در یک خبر چهار پاراگرافی پیرامون مراسم تولد این بازیگر معروف در هفته گذشته خبر داد.

*جَرِد فوگل (5100 نفر درباره این خبر صحبت کردند): او که سخنگوی اسبق رستوران‌های زنجیره‌ای سابوِی محسوب می‌شود و به جرم کودک‌آزاری متهم شده است، بار دیگر به دادگاه رفت. این بار یک دختربچه آمریکایی از او شکایت کرد.

*شهر گرِشام در ایالت اورِگان آمریکا (8900 نفر در مورد این خبر صحبت کردند): یک نژادپرست سفیدپوست، نوجوان آفریقایی-آمریکایی را در شهر اورِگان به ضرب گلوله کشت.

*استیو ایروین (11 هزار نفر درباره این خبر صحبت کردند): روزنامه یو-اس ویکلی درباره چاپ کتاب جدید در مورد پدر شکارچیان تمساح در آمریکا توضیح داد.

*پامِلا اندرسون (10 هزار نفر درباره این خبر صحبت کردند): خبرگزاری فاکس نیوز نوشت، این بازیگر کانادایی-آمریکایی همچنان به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد تا از زنان استفاده ابزاری نشود.

*آیفون 7 (یک میلیون نفر درباره این خبر صحبت کردند): فوربز نوشت با وجود انتشار اخبار فراوان، هنوز دو مدل آیفون به‌صورت گسترده وارد بازار نشده است.

*ریچارد گری (22 هزار نفر درباره این خبر صحبت کردند): این بازیگر معروف آمریکایی تولد خود را جشن گرفت.

اینها خبرهایی بود که بیشترین تعداد کامنت و لایک برای آنها درج شد و به‌عبارت دیگر، مطالب مذکور بیش از دیگر اخبار به‌اشتراک گذاشته‌شده در فیس‌بوک مورد توجه قرار گرفت.
البته باید توجه داشته باشید وقتی عبارت «اخبار فیس‌بوک با بیشترین تعداد مخاطب» عنوان می‌شود، اتفاق چندان قابل ملاحظه‌ای صورت نگرفته است؛ زیرا خبری که یک میلیون بازدیدکننده داشته، به‌معنای این است که تنها 0.088 درصد 13/1 میلیارد کاربر روزانه فیس‌بوک برای آن کامنت نوشته‌اند.
برای آنکه کامل‌تر بررسی  شود، ساعت 9:30 همان روز دوباره به بخش اخبار فیس‌بوک مراجعه کردم و متوجه شدم دو خبر مربوط به ریچارد گری و لی‌لی تاملین کنار گذاشته شده است و به جای آن خبر تولد باری گیب، خوانده محبوب گروه موسیقی BeeGees پربیننده شده است. این بار بسیاری از کاربران درباره خالکوبی جدید یک خواننده آمریکایی صحبت کردند و البته از آنجایی که الگوریتم فیس‌بوک برای نمایش پربیننده‌ترین اخبار بین‌المللی بود، در میان آنها صحبت‌های ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه هم دیده می‌شد که او گفته بود دولت این کشور ایمیل‌های کمیته ملی دموکرات را هک نکرده است.
از دیگر خبرهایی که در فهرست پربیننده‌ها قرار گرفته بود، مطلب مربوط به انتشار عکس‌های ماه عسل کتی مالونی و تام شوارتز بود. این مساله نشان داد مشترکان فیس‌بوک به بازیگران و خواننده‌ها بیش از دیگر موارد اهمیت می‌دهند و برای آنها آخرین اتفاقات صورت‌گرفته در مورد این افراد بیشترین درصد اهمیت را دارد.
البته باید توجه كرد که در دنیای واقعی پربیننده‌ترین و پربحث‌ترین اخبار با آنچه در اینجا بررسی شد تفاوت دارد. برای مثال در همان روزی که اخبار یادشده بیشترین تعداد کامنت را در شبکه اجتماعی فیس‌بوک داشت، در دنیای واقعی انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، توفان شدید در فلوریدا، ادامه جنگ‌های سوریه و عراق، موج گسترده بیکاری در اروپا و ... مهم‌ترین عناوین خبری محسوب می‌شدند و در میان آنها هیچ خبری در مورد کاهش وزن یا عکس‌ ماه عسل بازیگران به چشم نمی‌خورد.
مارک زاکربرگ، بنیان‌گذار و مدیرعامل بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی جهان آگوست امسال اعلام کرده بود که فیس‌بوک یک شرکت رسانه‌ای نیست و با این وجود 66 درصد از مشترکان آن تمام اخبار مورد نیاز خود را از طریق پلتفرم فیس‌بوک کسب می‌کنند. او توضیح داد 44 درصد بزرگسالان آمریکایی هر روز برای خواندن آخرین خبرها سراغ فیس‌بوک می‌روند. شرکت فیس‌بوک این روزها چند روزنامه‌نگار سرشناس را در قالب سردبیر استخدام کرده است و از طریق الگوریتم‌های پیچیده خود می‌کوشد آخرین اخبار و تصاویر مربوطه را برای کاربران منتشر کند. با این وجود همچنان نقدهای زیادی در مورد فرایند انتشار اخبار روی فیس‌بوک ارایه می‌شود.
به هر حال، در کنار اینکه زاکربرگ به هر شکل از شرکت خود دفاع می‌کند، باید توجه كرد که فیس‌بوک به یک بنگاه خبری بزرگ تبدیل شده و سرعت انتشار اخبار در آن بسیار بیشتر از سرعت خواندن خبرها توسط کاربران میلیاردی این شبکه اجتماعی است. استفاده از نیروی انسانی به‌عنوان ویراستار و دروازه‌بان خبر از جمله اقدامات مهم فیس‌بوک محسوب می‌شود که نشان می‌دهد خبرها برای این شرکت بزرگ تا چه اندازه اهمیت دارند. این شرکت در بخش خبررسانی خود به درآمدزایی بسیار رسیده است و این روزها با دو نامزد انتخاباتی ریاست‌جمهوری آمریکا قراردادهای مالی منعقد کرده است تا خبرهای آنها را به‌صورت گسترده‌تر پوشش دهد.