برای معاملات بالای دو میلیون و 200 هزار تومان انجام می‌شود

الزام به ثبت معاملات دولتی در سامانه تدارکات الکترونیکی

رمضانعلی صادق‌زاده، رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت معدن و تجارت در جلسه‌ای با حضور خبرنگاران، به تشریح شیوه کار و اهداف سامانه تدارکات الکترونیکی دولت پرداخت.
به گزارش خبرنگار عصر ارتباط، وی در این جلسه با بیان لزوم ایجاد شفافیت در امور اقتصادی، گفت: بنا بر پیش‌بینی انجام‌شده، در سال جاری تنها از محل دستگاه‌های دولتی حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان از معاملات در این سامانه ثبت می‌شود که اگر دولت در جهت شفاف‌سازی حرکت نکند ممکن است فساد یا رانت ایجاد شود.
صادق‌زاده افزود: استفاده از این سامانه به‌صورت قانونی به همه دستگاه‌های اجرایی و نهادهای عمومی ابلاغ شده است و آنها را ملزم کرده تمام معاملات، مزایده‌ها و مناقصاتی را که رقمی بیش از 2 میلیون و 200 هزار تومان دارند از طریق این سامانه انجام دهند.
رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی شفافیت، حمایت از تولید داخلی، عدالت و مبارزه با فساد را چهار رکن اصلی دانست که این سامانه در پی تحقق آنهاست.
ساده‌سازی فرایند ثبت کسب‌وکارهای اینترنتی
رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره‌ آخرین وضعیت تشکیل اتحادیه و وظایف مرکز توسعه تجارت الکترونیکی نیز گفت: تلاش شده که این مرکز از فرایند طولانی اداری برای متقاضیان ثبت در اتحادیه کسب‌وکارهای الکترونیکی جلوگیری کند؛ چراکه این افراد برای ثبت در این اتحادیه نیاز به استعلام‌های مختلفی از وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های نظارتی دارند تا بتوانند شرایط لازم را برای ورود به کسب‌وکارهای اینترنتی و اتحادیه مربوطه به‌دست بیاورند.
صادق‌زاده ادامه داد: افرادی که متقاضی ورود به کسب‌‌وکارهای اینترنتی هستند ‌باید در کنار کسب مجوز از وزارت صنعت و مرکز توسعه تجارت الکترونیکی این وزارتخانه و دریافت نماد اعتماد الکترونیکی که به آنها مجوز فعالیت تجاری در فضای مجازی را می‌دهد، مجوزهایی را هم از وزارت ارشاد، سازمان مشاغل خانگی و موارد دیگری از این قبیل داشته باشند. در این زمینه مرکز توسعه تجارت الکترونیکی استعلام‌های اولیه‌ای را که برای مجوزهای خود دریافت می‌کند به‌صورت الکترونیکی برای سازمان‌های مربوطه ارسال کرده تا فرایند صدور مجوزهای مختلف برای افراد متقاضی به حداقل زمان ممکن برسد.
صادق‌زاده ادامه داد: تاکنون ۲۰۰ شرکت فعال در حوزه کسب‌وکارهای الکترونیکی پروانه کسب گرفته‌اند و می‌توانند به محض تشکیل اتحادیه به عضویت آن در بیایند.
رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت همچنین اظهار کرد: در مجموع ۱۵۰ هزار شرکت فعال در حوزه کسب‌وکار الکترونیکی وجود دارند که از این تعداد تاکنون ۲۰ هزار شرکت در سامانه مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ساماندهی شده‌اند و توانسته‌اند نماد اعتماد الکترونیکی را کسب کنند.
اجرای مجدد رجیستری تا اول مهر
رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت همچنین به اظهارنظر در خصوص سرنوشت طرح رجیستری پرداخت و گفت: تا پیش از این قرار بود که این طرح در اوایل تیرماه به اجرا برسد، اما طرح از جانب وزارت ارتباطات به یک پیمانکار سپرده شده است که بنابر اعلام این پیمانکار باید آخر تیر رجیستری انجام شود که نشد، اما با صحبت‌های انجام‌شده زمان قطعی اجرای طرح رجیستری همراه آخر مهرماه سال جاری اعلام شده است.
صادق‌زاده اضافه کرد: نماد رجیستری، شناسه کالا و کد رهگیری کالای وارداتی سه طرحی هستند که در قبال کالاهای وارداتی به‌اجرا در خواهند آمد و ما سعی خواهیم کرد از تجربیاتی که طرح‌های شکست‌خورده قبلی در این زمینه داشته‌اند استفاده کنیم تا به بهترین شکل ممکن به اهداف تعریف‌شده برای اجرای این طرح‌ها دست پیدا کنیم. همچنین این آمادگی را داریم که به محض آماده بودن وزارت ارتباطات رجیستری را انجام دهیم.
وی با ذکر اینکه طرح رجیستری در دولت قبل تجربه‌ای ناموفق داشته است، گفت: طرح رجیستری تلفن همراه در مقاطعی از دولت قبل اجرا شد، اما این طرح با شکست روبه‌رو شد و علت آن هم این بود که کد رجیستری که برای تلفن‌های همراه صادر می‌شد قابل کپی‌برداری بود و در برخی موارد مشاهده می‌کردیم به جای یک دستگاه چند هزار دستگاه از یک کد رجیستری استفاده می‌کردند که این موضوع باعث شد اجرای طرح رجیستری تلفن همراه در عمل از کنترل دولت خارج شده و در نهایت با شکست روبه‌رو شود.