ICT ایرانی در هفته‌ای كه گذشت

افشای هویت ناشران محتوای مستهجن در فضای مجازی

بیش از 40 میلیون گوشی هوشمند فعال در كشور وجود دارد كه حداقل یك یا دو شبكه پیام‌رسان بنا به تمایل فرد مالك گوشی روی آن نصب شده است. صرفنظر از این كه شما فردی با دایره محدودی از دوستان در فضای مجازی باشید یا نه و گذشته از این كه روزانه چه قدر از وقت خود را صرف سرزدن به این كانال و آن كانال و یا صفحات مختلف در اینستاگرام می‌كنید، بدون تردید میزبان دریافت پیام، عكس و یا ویدیوهای غیراخلاقی شده‌اید و چنانچه مخاطب هوشیار این شبكه‌های اجتماعی باشید، این سوال در ذهن شما نقش بسته است كه تولیدكنندگان این قبیل محتواها چه كسانی هستند و چه اهدافی را دنبال می‌كنند؟
این سوژه كه تا كنون موضوع پایان‌نامه‌های بسیاری در مقاطع تحصیلی مختلف دانشگاهی ایران در علوم انسانی بوده است، متاسفانه با وجود فعالیت دستگاه‌ها و نهادهای مختلف و بعضا موازی در حوزه ICT، هیچ‌گاه به طور جدی مورد توجه قرار نگرفته است تا بلكه به شناسایی خاستگاه‌های این اقدام منجر شود و در پی آن موجب اخذ راهكارهای اساسی شود. لذا در مواردی هم كه مبادی انتشار این جنس از محتواهای خاص مورد شناسایی قرار گرفته، بیشتر شامل برخوردهای قهرآمیز و پلیسی بوده و از درك چرایی و شكل‌گیری به شیوه علت و معلولی واقعا عاجز بوده است. در ICT ایرانی این هفته با محوریت قرار دادن این موضوع، به ارزیابی و تحلیل آنچه می‌پردازیم كه در آخرین هفته تیرماه اتفاق افتاد.
تولیدكنندگان محتوای پورنوگرافی چه كسانی هستند؟
هفته گذشته جهرمی، مدیرعامل شركت ارتباطات زیرساخت در روزنامه دولت خبر از انتشار نتایج پژوهشی داد كه موضوع آن پرداختن به اهداف منتشركنندگان مطالب غیراخلاقی در شبکه‌های اجتماعی بود. وی كه نتایج به دست‌آمده را بسیار تعجب‌برانگیز دانست، اظهار داشت، بیش از 90 درصد محتوای مستهجن شبکه‌های اجتماعی خارجی و داخلی فعال در کشورمان توسط گروه کوچکی که تعدادشان دو رقمی است منتشر می‌شوند و سپس مورد بازنشر قرار می‌گیرند. وی در مورد بخش مهم این اقدام، یعنی انگیزه این گروه‌ها گفت، عمده انگیزه آنها به قصد جذب مخاطب در کوتاه‌مدت و فروش تبلیغات کانال، وبلاگ و غیره بوده است. این موضوع از تحت پایش قرار گرفتن این کانال‌ها و صفحات، روشن شده که با گذشت زمان و تقریبا در اکثر موارد صفحات و کانال‌های مذكور با تغییر نام، روند کاری متفاوتی را دنبال می‌کنند. در واقع علاقه فراوان مشاغل و کسب‌وکارها به دیده‌شدن و رقابت در كسب تعداد بازدید بیشتر در فضای مجازی، زمینه‌ساز فعالیت این گروه‌هاست.
بر اساس این گزارش، در حالی كه گمان می‌رود نتایج این پژوهش بسیار گسترده‌تر و عمیق‌تر از آنچه باشد كه توسط معاون وزیر ارتباطات اعلام شده است، جای این پرسش مطرح است كه با وجود نهادی همچون شورای‌عالی فضای مجازی كه یكی از ماموریت‌های ده‌گانه آن  توسعه محتوا و پرداختن به خدمات كارآمد و رقابتی در این زمینه است، چرا شركت ارتباطات زیرساخت كه وظیفه اصلی مدیریت، سازماندهی و توسعه فنی زیرساخت‌های فنی در حوزه ICT را دارد، باید به این موضوع دخول پیدا كند؟
گفتنی است طی آمار اعلام شده در هفته بیش از 3 هزار و 300 كانال در فضای مجازی به دلیل انتشار محتوای غیراخلاقی و پورنوگرافی مسدود می‌شوند كه این رقم بسیار قابل‌تامل است.
سودای پرتاب سرنشین به فضا و باز هم توافق با روسیه
طراحی، ساخت و سرانجام ناكامی‌ ماهواره‌های ایرانی جهت پرتاب به فضا و صرف میلیون‌ها دلار جهت انجام پروژه‌هایی كه عاقبت به‌خیرترین آنها (به علت آگاهی از این كه حداقل معلوم است از نظر فیزیكی در كدام منطقه از زمین به سر می‌برد!) سرانجام روانه موزه می‌شود (ماهواره مصباح)، موضوعی است كه در دولت‌های مختلف پیگیری شده و نتیجه مشتركی نیز داشته است! به عبارت واضح‌تر، تا كنون ایران مبادرت به ساخت 9 ماهواره کرده است كه وضعیت یكی نامعلوم‌تر از دیگری است و تعدادی نیز بنا به دلایلی همچون تحریم، امتیازشان باطل شد و زمینگیر شدند. اما اغلب این ماهواره‌ها، دارای یك نقطه مشترك بودند و آن داشتن شریك خارجی یعنی كشور روسیه بود.
لذا گویا كسب تجربه‌های گران توسط ایران در زمینه پرتاب ماهواره تا كنون كاری نبوده است و این جریان ادامه خواهد داشت. هفته گذشته، یكی از خبرگزاری‌های روسیه خبر از توافقاتی میان انستیتوی مطالعاتی و تحقیقاتی وابسته به وزارت علوم و فناوری ایران با سازمان فضایی فدرال روسیه با عنوان «روس کاسموس» داد كه طی آن سازمان روسی مذكور به طرف ایرانی در پرواز آزمایشی سفینه سرنشین‌دار فضایی کمک خواهد کرد. طی این توافق، ایران برای تایید استاندارد کپسول‌هایی که قادر است انسان را به فضا ببرد از این سازمان كمك خواهد گرفت.
حال این كه عایدی ایران از سرمایه‌گذاری روی ساخت 9 ماهواره تا كنون در ابهام است، این كه دستاورد همكاری فضایی با روسیه برای ایران شامل چه مواردی بوده و این كه موازی‌كاری میان سازمان‌ها در كشور ما در حدی است كه حتی به حوزه فضا نیز رسیده است و همزمان وزارت علوم و سازمان فضایی روی این حوزه كار می‌كنند، همه در یك طرف، نكته اصلی اینجاست كه چرا با وجود رسانه‌ها و خبرگزاری‌های متعدد در كشور، منشا انتشار این توافق باید یك خبرگزاری روس باشد ؟
حذفی‌های وزارت ارتباطات
با آغاز شمارش معكوس برای برگزاری مراسم تنفیذ و پس از آن تحلیف رییس جمهور، زمان آن فرا می‌رسد كه بالاترین مقام اجرایی كشور نسبت به معرفی کابینه و برنامه وزرا به مجلس شورای اسلامی اقدام کند تا پس از اعلام وصول در مجلس، به مدت یک هفته وزرا و برنامه‌هایشان در دست ارزیابی قرار گیرند.
در همین راستا، زمزمه‌های تصدی كرسی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در هفته گذشته بیش از پیش اوج گرفت. با این تفاوت كه به جای مطرح شدن اسامی ‌پیشنهادی برای تصدی پست وزارت، بیشتر اسامی‌ حذفی‌های این مقام مورد توجه قرار گرفت. بر این اساس، برات قنبری كه در حال حاضر، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ارتباطات و فناوری اطلاعات است و یكی از گزینه‌های پیشنهادی وزارت به نظر می‌رسید، هفته گذشته اعلام كرد كه مخالف این مسوولیت بوده و هستم. همچنان سورنا ستاری كه در حال حاضر معاون علمی ‌فناوری ریاست جمهوری است نیز شایعه حضور خود در وزارت ارتباطات را تكذیب كرد و گفت در کابینه دولت دوازدهم حضور خواهم داشت اما پست وزارت را قبول نخواهم کرد. لذا خداحافظی واعظی كه وزیر ICT دولت یازدهم بود نیز از این وزارتخانه باعث شد تا هیجانات این كه چه كسی بر این كرسی تكیه خواهد زد، به اوج خود برسد. گرچه همچنان دو كاندیدای قوی برای تصدی این پست وجود دارند که در صفحه 3 هفته‌نامه به آن پرداخته شده است، اما قانون نانوشته‌ای كه باید آن را مد نظر داشت این است كه معمولا وزیر ارتباطات در كابینه دولت‌های مختلف، فردی بوده است كه پایین‌ترین ظن در خصوص اشغال این كرسی توسط وی مطرح بوده است و اغلب از خارج بدنه این وزارتخانه به سیدخندان راه یافته است.
پایان سرگردانی تقویمی ‌الكامپ ایرانی
هفته گذشته، همزمان با برپایی بیست و سومین نمایشگاه ICT در ایران بود كه از آن با عنوان الكامپ یاد می‌شود. یکی از تفاوت‌های اساسی این نمایشگاه با دوره‌های گذشته در زمان برگزاری این رویداد بود. به طوری كه پیش از این نمایشگاه الكامپ به طور معمول در فاصله زمانی آبان، آذر و دی ماه برگزار می‌شد، اما با گذشت بیش از یك دهه از آخرین باری كه این نمایشگاه در تابستان برگزار شده بود، دوباره در تقویم زمانی دومین فصل سال جای گرفت.
آنچه كه به عنوان دستاورد توسط متولیان برگزاری این نمایشگاه در دوره بیست و سوم روی آن مانور بسیاری داده شد، رشد كمی‌ نمایشگاه بود. به طوری كه اعلام شد الكامپ در این دوره با رشد 70 درصدی متراژ مواجه بوده است و از 18 هزار متر مربع فضای نمایشگاهی در دوره گذشته به 34 هزار متر مربع افزایش یافته است. گرچه وسعت كمی، یكی از شاخصه‌های پیشرفت وضعیت یك نمایشگاه به شمار می‌رود، اما بدون گمان چیزی از نگرانی‌های مربوطه به اصلی‌ترین ویترین صنعت ICT ایران كم نمی‌كند.
بر اساس این گزارش، صرف نظر از مسایل و حواشی پیرامون الکامپ، این نمایشگاه با گذشت 23 دوره ظاهرا به نوعی ثبات در زمان و مجری برگزاری رسیده و طرفین ذی‌نفع در برگزاری نمایشگاه، از همکاری با یکدیگر راضی هستند و الکامپ با همین فرمان پیش خواهد رفت. اگرچه نمی‌توان جابه‌جایی مدیران دولتی را بر تغییر مجریان برگزاری نمایشگاه نادیده گرفت، فعلا که سند الکامپ بعدی به نام مجریان فعلی خورده، اما باید منتظر ماند و دید با تغییر دولت و جابه‌جایی مدیران این نمایشگاه به چه سرانجامی دچار خواهد شد.