بانک آمریکایی اطلاعات ۵۰ هزار مشتری را لو داد
بانک آمریکایی ولزفارگو، تصادفا اسنادی مربوط به اطلاعات و سوابق ۵۰ هزار مشتری خود را لو داد و امنیت و حریم شخصی آنها را در معرض خطر قرار داد.
به گزارش فارس به نقل از انگجت، در حالی که معمولا هک شدن بانک‌ها موجب افشای اطلاعات خصوصی مشتریان آنها می‌شود، این بار اهمال و بی‌دقتی بانک یادشده سبب وقوع این مشکل شده است.
حجم فایل‌های افشاشده به علت این بی‌دقتی بالغ بر 1.4 گیگابایت است. فایل‌های یادشده برای یکی از مشاوران مالی سابق بانک ولز فارگو ارسال شده‌اند که در حال رسیدگی به پرونده یکی از کارکنان فاسد این بانک است.
در میان انبوه اطلاعات موجود در این فایل 1.4 گیگابایتی، داده‌های مربوط به حداقل 50 هزار مشتری نیز وجود دارد. این اطلاعات عبارتند از نام، شماره‌های تامین اجتماعی و داده‌های حساس مالی.
نکته مهم این است که اسناد و اطلاعات منتشر شده مربوط به تعدادی از ثروتمندترین مشتریان ولزفارگو است که در مجموع دهها میلیارد دلار در بانک یاد شده سرمایه‌گذاری کرده‌اند.
بانک مدعی است افشای این اطلاعات ناشی از یک اشتباه بوده و قرار بوده این اسناد در جریان رسیدگی به پرونده دادگاهی مورد استفاده قرار بگیرند. اما رویه‌های حفاظتی در این زمینه رعایت نشده است. در صورتی که بانک نتواند این رویه را متوقف و اسناد یاد شده را بازپس بگیرد این احتمال وجود دارد که مشتریان بانک و حتی مسوولان دولتی و ایالتی از ولزفارگو شکایت کنند.

بهترین و پیشروترین زبان‌های برنامه‌نویسی مشخص شدند
در تازه‌ترین رتبه‌بندی زبان‌های برنامه‌نویسی که توسط IEEE Spectrum اعلام شده، زبان برنامه‌نویسی Python رتبه اول را کسب کرده و زبان Swift بهترین رشد را داشته است.
به گزارش فارس به نقل از زددی نت، Swift که دو سال قبل توسط شرکت اپل ابداع شد امروزه در میان ۱۰ زبان برتر برنامه‌نویسی جهان قرار گرفته و این سرعت رشد در نوع خود بی‌نظیر است.
زبان برنامه‌نویسی متن‌باز Python با رشد دوپله‌ای در رده‌بندی مذکور به رتبه اول صعود کرده است. این چهارمین سال است که  IEEE Spectrum زبان‌های برنامه‌نویسی را رتبه‌بندی می‌کند. این کار بر مبنای نظر متخصصان و سازمان‌های مشهور فنی و مهندسی و با توجه به نحوه استفاده از این زبان‌ها در طراحی برنامه‌های محبوب و مشهور صورت می‌گیرد.
رتبه‌های بعد این فهرست به ترتیب به زبان‌های برنامه‌نویسی C، Java, C++، C#, R، JavaScript PHP، Google's Go و Apple's Swift اختصاص یافته است. البته چهار زبان برنامه‌نویسی محبوب در این فهرست Python، C، Java و C++  بوده‌اند.
از نظر میزان محبوبیت در میان کارفرمایان، زبان‌های برتر عبارتند از: جاوا، C، Python، C++، JavaScript، C#, PHP، HTML، Rubyو  Swift.

حسگری که اطلاعات را از پوست ذخیره می‌کند
محققان یک حسگر پوشیدنی بسیار نازک ساختند که قادر است اطلاعات را از طریق پوست ذخیره کند.
به گزارش ایرنا از مدیکال‌ساینس، این حسگر جدید شباهت زیادی به یک خالکوبی طلایی روی پوست دارد و گزینه مناسبی برای نظارت پزشکی طولانی‌مدت بر وضعیت سلامت محسوب می‌شود. این حسگر به قدری سبک و راحت است که کاربران فراموش می‌کنند در حال استفاده از آن هستند.
اغلب حسگرهای پوشیدنی شامل مجموعه‌ای از مدارهای الکتریکی هستند که درون ماده‌ای مانند پلاستیک قرار گرفته‌اند و باید روی پوست کاربر قرار بگیرند. مشکل اینجاست که پلاستیک معمولا جنس سختی دارد و مانع تحرک می‌شود. اما محققان در این حسگر جدید از ماده‌ای استفاده کرده‌اند که توسط آب شسته می‌شود و مدارهای الکترونیکی مستقیما روی پوست کاربر قرار می‌گیرد. این مدارها انعطاف کافی را برای خم شدن و همراهی با حرکات اندام کاربر دارند.
این حسگرها از ماده‌ای موسوم به پلی وینیل الکل ساخته شده‌اند که در تولید لنزهای چشمی و غضروف مصنوعی کاربرد دارد. محققان ابتدا با استفاده از نیروی الکتریکی نوارهایی از جنس این ماده را باردار کردند. سپس روی نوارها را با لایه نازکی از طلا پوشاندند تا رسانش الکتریکی آن افزایش یابد. پس از طراحی و ساخت مدار موردنظر با استفاده از این نوارها کافی است که مدار روی پوست کاربر قرار گرفته و مقداری آب روی آن اسپری شود تا پلی وینیل الکل در آب حل شده و ساختار مدار الکتریکی از جنس طلا مستقیما روی پوست کاربر قرار گیرد. این مدار قابلیت روشن کردن یک لامپ LED یا انتقال اطلاعات به کامپیوتر را دارد.
محققان برای آزمایش عملکرد این حسگر از 20 داوطلب خواستند که به مدت یک هفته این حسگرها را مورد استفاده قرار دهند. در این مدت کاربران امور روزمره خود را به طور عادی انجام دادند و هیچ‌یک از داوطلبان در این مدت دچار خارش یا تحریک پوستی نشدند. همچنین هیچ‌یک از حسگرها دچار آسیب یا اختلال عملکرد نشد. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Nanotechnology منتشر شده است.

ممنوعیت وی.پی.ان و پروکسی در روسیه
مجلس دوما در روسیه قانون ممنوعیت استفاده از وی.پی.ان و پروکسی را تصویب کرد که در صورت نادیده گرفتن، جریمه‌های نقدی برای متخلفان پیش‌بینی شده است.
به گزارش ایرنا، با وجود انتقادهای مطرح، هدف این قانون تامین امنیت فضای مجازی در روسیه اعلام شده که پس از انجام اصلاحاتی هفته گذشته اعلام شد، رای لازم را برای تصویب کسب کرده است.
این مصوبه پس از این مرحله باید از تائید شورای فدراسیون (مجلس سنا) بگذرد و سپس با امضا و ابلاغ رئیس جمهوری روسیه اجرایی می شود.
روزنامه کامرسانت در بخش اخبار آنلاین خود نوشت: مطابق قانون، سازمان نظارت بر ارتباطات جمعی روسیه موظف است پس از آغاز اجرای آن، تدابیر ممنوعیت استفاده از وی.پی.ان و پروکسی توسط موسسات ارائه خدمات اینترنتی را تدوین عملیاتی کند.
این قانون برای پیشگیری از پیامدهای زیانبار استفاده از راههای شکستن سامانه فیلترینگ تصویب شده است.
جریمه نقدی مطابق این قانون برای افراد متخلف پیش بینی شده 5 هزار روبل (80 دلار) برای شهروندان عادی و 50 هزار روبل (800 دلار) برای مقام های دولتی و شخصیت های حقوقی (صاحبان و مدیران شرکت ها) اعلام شده است.

برنامه چین برای تبدیل شدن به قطب هوش مصنوعی جهان
چین برنامه‌های جدیدی را ارائه کرده است که به واسطه آن قصد دارد تا سال 2025 رهبر هوش مصنوعی در جهان شود.
به گزارش ایسنا و به نقل از رویترز، چین برنامه توسعه ملی هوش مصنوعی((AI را منتشر کرد و قصد دارد تا سال 2020 صنعت هوش مصنوعی خود را با بیش از 150 میلیارد یوان افزایش تا سال 2025 به 400 میلیارد یوان توسعه دهد و در این زمینه در جهان پیشرو شود.
 چین اولین کشوری نیست که طرح‌هایی را برای یک پروژه هوش مصنوعی در سطح ملی اعلام می‌کند. آمریکا نیز در ماه اکتبر برنامه‌هایی را در این زمینه اعلام کرده است. حرکت برای پیشرفت در فناوری‌های هوش مصنوعی دارای اهمیت نظامی زیادی برای دولت‌های سراسر جهان است.
چین در حال حاضر به شدت در زمینه هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری کرده و "لی کی کیانگ" نخست وزیر چین ، سال جاری هوش مصنوعی را یک فناوری استراتژیک نامگذاری کرده است.
آنها روند پیشرفت این فناوری را مشاهده کرده و مایل به سرمایه‌گذاری هرچه بیشتر در این زمینه هستند.
طرح پکن برای پیشرفت هرچه بیشتر در زمینه هوش مصنوعی در حالی ارائه شده است که آمریکا نیز در این زمینه و با نگرانی از اینکه کشورهایی مانند چین بتوانند به فناوری‌های نظامی استراتژیک دست پیدا کنند، برنامه‌هایی را ارائه کرده است. اما چین قصد دارد تا با پیشی گرفتن از این کشور، به قطب هوش مصنوعی در جهان تبدیل شود.

نبرد بی‌سروصدای مایکروسافت با هکرهای روس
مایکروسافت بی‌سروصدا در حال نبرد حقوقی و فنی با گروه هکری روس به نام "فنسی بیر" است که گفته می‌شود پیوندهایی با سازمان اطلاعاتی مخفی این کشور دارند.
به گزارش فارس به نقل از تک کرانچ، مایکروسافت از سال 2016 کار پیگرد حقوقی این گروه را آغاز کرده است. اعضای گروه یاد شده با ذخیره کردن و رزرو اسامی دامنه سازگار با علائم تجاری مایکروسافت برای این شرکت دردسرآفرین شده بودند.
آنان اسامی دامنه‌ای را برای رزرو کردن انتخاب می‌کردند که مشابه اسامی محصولات و خدمات مایکروسافت بود و از این طریق مشتریان این شرکت را به دردسر می‌انداختند.
مایکروسافت از طریق شکایت‌های خود توانست 70 مورد از اسامی دامنه مناسب برای استفاده خود را پس بگیرد و حتی برخی از سرورهای فرمان و کنترل این شرکت را که برای ارتباط با بدافزارهای نصب شده بر روی رایانه‌ها به کار می‌رفت، از کار بیندازد.
در گزارشی که دی ماه سال قبل توسط وزارت امنیت داخلی آمریکا ارائه شد، ادعا شده بود، گروه هکری روسی Fancy Bear در حمله به چندین هدف انتخاباتی نقش داشته است.
با توجه به تجزیه و تحلیل‌ انجام‌شده توسط سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا، گروه Fancy Bear با همکاری دولت روسیه تلاش داشت گواهی‌نامه‌های حساب‌های کاربری نامزدهای انتخاباتی را بدست آورد. برای دسترسی به این گواهی‌نامه‌ها، این گروه نفوذ از روش‌های فیشینگ، دامنه‌های جعلی و بدافزارهای مختلف استفاده کرده‌اند.
گزارش‌ها حاکی از آن بود که حمله به اهداف انتخاباتی آمریکایی از تابستان سال 2015 شروع شد و در ماه نوامبر 2016 نیز ادامه داشت. سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا معتقدند این حملات با دخالت دولت روسیه، توسط Fancy Bear انجام شده است. این گروه هکری با نام‌های دیگری همچون APT28 و Sofacy هم شناخته می‌شود.