5 سال زندان در انتظار طراح روس بدافزار بانکی

مارک وارتانیان طراح روس تروجان بانکی سیتادل که توانسته بود از این طریق ۵۰۰ میلیون دلار موجودی حساب های بانکی را خالی کند، به ۵ سال زندان در آمریکا محکوم شد.
به گزارش فارس به نقل از وی تری، این فرد که در کشور نروژ زندگی می کند در دسامبر سال 2016 به امریکا بازگردانده شد تا بابت اتهاماتش محاکمه شود.
وی که با اسم مستعار Kolypto در فضای مجازی فعالیت می کند، به کلاهبرداری متهم شد و در حکم اولیه به 25 سال زندان محکوم شد. اما در نهایت حکم وی به 5 سال زندان کاهش یافت.
این هکر در نروژ به عنوان مدیر فنی یک شرکت خدمات درمانی الکترونیک به نام Dignio مشغول به کار بود. بدافزار سیتادل که بر مبنای کدهای منبع بدافزار دیگری به نام زئوس طراحی شده است، نرم افزارهای ضدویروس را از کار می انداخت و ازسال 2011 به کابوس بانک ها مبدل شده بود.
هکر مذکور برای طراحی تروجان سیتادل با هکر روس دیگیر به نام دیمیتری بلروسوف هم همکاری داشت که به RainerFox مشهور است. او هم در اسپانیا دستگیر و در سپتامبر سال 2015 به 4.5 سال زندان محکوم شد.

مقابله با ویدئوهای تروریستی به سبک یوتیوب
یوتیوب به منظور کاهش دسترسی به ویدئوهای تروریستی، قابلیت جدیدی را به بخش جستجوی خود افزوده که مبتنی بر فناوری باز تغییر مسیر دسترسی به اقلام جستجو شده است.
به گزارش فارس به نقل از سرچ انجین لند، از این پس در صورت جستجوی کلیدواژه هایی در یوتیوب با هدف مشاهده این نوع ویدئوها، فهرستی از ویدئوهایی به نمایش درمی آید که با هدف تقبیح و نابودی این نوع فعالیت ها تولید شده اند.
البته یوتیوب مشخص نکرده که در صورت جستجوی چه کلیدواژه هایی این نوع ویدئوها به نمایش درمی آیند، اما تصریح کرده در حال همکاری با برخی سازمان ها و شرکت های ذی ربط به منظور تعیین کلیدواژه های قابل استفاده به این منظور است.
تا به حال 95 ویدئو با همین هدف تولید و در یوتیوب بارگذاری شده و برای جستجوی آنها هم 1000 کلیدواژه اختصاص داده شده است. البته تمامی این ویدئوها به زبان انگلیسی تهیه شده اند. تلاش شده این کلیدواژه ها به گونه ای انتخاب شوند تا حتی اگر فردی نسبت به تروریست ها احساسات مثبت نیز داشت در نهایت ویدئوهای یاد شده را مشاهده کند.
در سال های اخیر یوتیوب به شدت به علت نمایش ویدئوهای گروه های تروریستی و به خصوص داعش مورد انتقاد قرار گرفته و حتی تهدید به فیلترشدن در برخی کشورها شده است. قرار است این ویدئوها فعلا در آمریکا نمایش داده شود و بعد از مدتی به زبان های اروپایی نیز ترجمه و در کشورهای مذکور هم قابل دسترس شود.

جریمه ۵۸۰ هزار پوندی روزانه در انتظار کوآلکوم
شرکت سخت‌افزاری کوآلکوم که فرجام‌خواهیش از شکایت کمیسیون اروپایی وابسته به اتحادیه اروپا در مورد انحصارطلبی تجاری رد شده، در انتظار جریمه‌ای روزانه به مبلغ ۵۸۰ هزار پوند است.
به گزارش فارس به نقل از وی تری، شکایت از کوآلکوم توسط شرکت‌های رقیب انگلیسی انجام شده که معتقدند از هفت سال قبل با انحصارطلبی تجاری آن مواجه هستند و بخش زیادی از سود و سهم خود از بازار را به همین علت از دست داده‌اند.
رقبا می‌گویند کوآلکوم با استفاده از این روش‌های انحصارطلبانه تجاری شرکت‌های نرم‌افزاری فعال در حوزه تولید گوشی‌های هوشمند را مجبور کرده تا از حضور در بازار رقابت کناره‌گیری کنند. اصلی‌ترین شاکی کوالکوم شرکتی به نام Icera است.
به دنبال طرح این شکایت کوالکوم از کمیسیون اروپایی خواست تا اطلاعات بیشتری در این زمینه ارائه کند. اما کوالکوم از این کار سرباز زد. زیرا مدعی بود برای این کار باید 3.45 میلیون دلار هزینه کند و جزییات داده‌های درخواستی را در اختیار ندارد.
نتیجه این امر رد درخواست فرجام‌خواهی کوالکوم بود و اگر این شرکت به مقاومت خود ادامه دهد باید در انتظار جریمه روزانه سنگین باشد.

حمله هکرها به بانک آمریکایی
هکرها با طراحی دور جدیدی از حملات فیشینگ موفق شده‌اند مشتریان بانک آمریکا را هدف قرار دهند و اطلاعات شخصی و مالی آنها را به سرقت ببرند.
به گزارش فارس به نقل از یاهونیوز، ایمیل‌های فیشینگ هکرها که در ظاهر و قالبی مشابه با ایمیل‌های رسمی بانک آمریکا برای مشتریان ارسال شده به آنها اطلاع می‌دهد که حساب بانکی هر کاربر با محدودیت‌های جدیدی مواجه شده و این مشکل تنها با اثبات مالکیت فرد بر آن حساب برطرف می‌شود.
به بیان دیگر ایمیل‌های فیشینگ با هدف فریب دادن کاربران و وادار کردن آنها به واردکردن اطلاعات لاگین آنها در یک صفحه جعلی طراحی شده توسط هکرها ارسال می‌شوند.
از طریق این حملات نه تنها اطلاعات لاگین مشتریان بانک آمریکا سرقت می‌شود، بلکه اطلاعات مالی و شخصی آنها هم درخواست شده و به دست هکرها می‌افتد. از جمله اطلاعات حساس درخواست شده توسط هکرها می‌توان به نام و نام خانوادگی، آدرس، نام شهر محل اقامت، کدپستی، شماره همراه، آدرس ایمیل، شماره کارت اعتباری و زمان انقضا و شماره سی وی وی آن اشاره کرد.
ظاهرا این حملات از روسیه و از طریق سوءاستفاده از یک سرویس میزبانی به نام Beget انجام می‌شود. هنوز مشخص نیست چند نفر و تا چه حد به دنبال این حملات آسیب دیده‌اند.

استفاده از موتور جستجوی گوگل برای ردیابی "تب دانگ"

یک ابزار تحلیلی توسط تیمی از محققان تهیه شده است که از داده‌های جستجوی گوگل به همراه داده‌های پزشکی ارائه شده از سوی دولت ایالات متحده برای ردیابی "تب دانگ" در کشورهای در حال توسعه استفاده می‌کند.
به گزارش ایسنا و به نقل از زی‌نیوز، این ابزار جدید یک نظارت تقریبا به‌موقع را فراهم می‌کند که با استفاده از آن می‌توان پاسخ سریع‌تری به شیوع این بیماری داد.
تب دانگ (Dengue fever) نام یک بیماری ویروسی است که به آن تب استخوان‌شکن هم گفته‌ می‌شود.
یکی از محققان این پژوهش در یک مقاله منتشر شده در مجله PLOS Computational Biology گفت: "دسترسی گسترده اینترنت در سرتاسر جهان، امکان جایگزینی راه‌های جدید برای ردیابی بیماری‌های عفونی مانند "دانگ" را سریع‌تر از سیستم‌های سنتی فراهم می‌کند.
آنها بر این باورند که این روش جایگزین برای ردیابی بیماری می‌تواند در جهت هشدار دادن به دولت‌ها و بیمارستان‌ها در هنگام پیش‌بینی میزان بروز دانگ استفاده شود و اطلاعات ایمنی را برای مسافران فراهم کند.
این تحقیق بر روی یک ابزار مدل‌سازی ریاضی به نام (ARGO) ساخته شده، که قبلا چندین سال پیش برای ردیابی آنفلوآنزا در ایالات متحده مورد استفاده قرار گرفته بود.
این تیم تحقیقاتی، ARGO را تغییر دادند تا با استفاده از آن بتوانند تب دانگ را در مکزیک، برزیل، تایلند، سنگاپور و تایوان ردیابی کند.
محققان این پژوهش، داده‌های به دست آمده از گوگل ترندز را با داده‌هایی که دولت در اختیار آنها قرارداده بود، جمع آوری کرده و آن را در ARGO وارد کردند.
پژوهش‌های آینده نشان خواهد داد که آیا از این روش می‌توان در مقیاس‌های فضایی و زمانی دقیق‌تر استفاده کرد یا خیر.

وقتی هوش مصنوعی سر از آشپزخانه‌ها در می‌آورد!

محققان در آزمایشگاه هوش مصنوعی و علوم کامپیوتری (CSAIL) موسسه فناوری "ماساچوست MIT " با همکاری موسسه تحقیقات محاسباتی قطر (QCRI) موفق به توسعه یک سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی به نام "Pic2Recipe " شدند که می‌تواند مواد اولیه تشکیل‌دهنده هر غذا را از روی تصویر آن تشخیص دهد.
به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، این سیستم جدید علاوه بر تشخیص مواد اولیه، می‌تواند حتی دستورالعمل‌هایی را برای پخت غذاهای مشابه ارائه دهد.
تیم CSAIL پیشتر و با همکاری محققانی از سوئیس و هنگ کنک، یک پایگاه اطلاعاتی از بیش از یک میلیون تصویر غذا به نام "Recipe1M" و الگوریتم‌های مورد نیاز برای تشخیص آنها و استخراج اطلاعات مفید از آنها را ایجاد کرده است.
آنها این کار را با وارد کردن داده‌ها به یک شبکه عصبی مصنوعی به نام Pic2Recipe انجام دادند که این شبکه به صورتی آموزش دیده تا با دیدن تصاویر بتواند الگوهایی را پیدا کند تا به واسطه آنها بتوان بین غذای مورد نظر و دستورالعمل تهیه آن ارتباط برقرار کرد.
ایده طراحی Pic2Recipe این است که تصویری از یک غذای آماده شده به آن داده شود و این سیستم  باید بتواند لیستی از مواد تشکیل دهنده آن را به کاربر ارائه کند. سپس آن را با سایر تصاویر مطابقت داده و لیستی از غذاهای دیگری که دستورالعمل‌های مشابه دارند را ارائه کند.
یک نسخه ساده آنلاین از این فناوری وجود دارد که عموم مردم می‌توانند از آن استفاده کنند.
تاکنون، Pic2Recipe با موفقیت توانسته است تا مواد تشکیل دهنده دسرهایی مانند بیسکوئیت یا کلوچه‌ها را به بهترین شکل تشخیص دهد اما هنوز برای حدس مواد تشکیل دهنده غذاهای پیچیده‌تر مانند سوشی، اسموتی(نوعی نوشیدنی) و نوشیدنی‌های ترکیبی دچار مشکل می‌شود. این تیم تحقیقاتی می‌گوید که سیستم جدید همچنین با غذاهای بسیار مشابه مانند انواع مختلف لازانیا مشکل دارد.
طبق گفته محققان MIT، قدم بعدی این است که سیستم را طوری آموزش دهند که بتواند نحوه پخت و آماده شدن غذا را نیز تشخیص دهد. برای مثال بتواند به کاربر بگوید که گوجه فرنگی‌ها کبابی شده‌ یا به صورت بخارپز آماده شده‌اند.
همچنین بتواند انواع مختلفی از یک ماده غذایی، مانند قارچ‌های مختلف، پیاز یا سیب زمینی را نیز از یکدیگر متمایز کند.
نتایج این تحقیق در این ماه در کنفرانس چشم انداز کامپیوتر و تشخیص الگو در هونولولو ارائه خواهد شد.

عکاسی زیرآبی

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه