مشکلاتی که انرژی شده‌اند

برنامه روشن و الزام‌آوری که در کار نباشد و مدیرانی که پاسخگو نباشند و هیچ‌گاه بابت سوءمدیریتشان مورد مواخذه قرار نگیرند را که به اضافه بخش خصوصی چندپاره و رسانه‌های ضعیف و کرایه‌ای کنید، معجون عقب‌ماندگی و بلاتکلیفی آماده است.

تقریبا روزی نیست که در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، خبر از صرف بودجه برای برگزاری جشن و نمایشگاه و حمایت از فهرستی بلندبالا از شرکت‌های فاوا، دانش‌بنیان، استارت‌آپ و طرح‌های رنگارنگ نبینید و نخوانید، اما آنچه هیچ‌گاه روشن نمی‌شود، خروجی مشخص و ملموس است.

از صرف بودجه‌های دولتی که این روزها بخش مورد علاقه بسیاری از مدیران است که بگذریم، اما انبوهی از مشکلات هم هستند که در کشور ما ظاهرا قواعد مرتبط با انرژی بر آنها حاکم شده و در قالبی ابدی قرار نیست از بین رفته و از شکلی به شکل دیگر و از سالی به سال دیگر حواله می‌شوند.

بسیاری از مردم، فعالان بخش خصوصی و اندک رسانه‌ها نیز ظاهرا این قاعده را پذیرفته‌اند که جز تماشاچی‌بودن کاری از ایشان بر نمی‌آید.

چندی پیش در نوشتاری به فعالان و ذی‌نفعان حوزه فاوا توصیه کردم که فهرستی از مطالبات خود را تهیه کرده و به جای وارد شدن در چرخه باطل تولید شبانه‌روزی مشکلات در این بخش، راه خود را گم نکرده و تنها روی رفع یک به یک مطالبات خود تمرکز کنند و تا مساله‌ای حل نشده سراغ موضوع دیگری نروند. در غیر اینصورت به هیچ جایی نخواهند رسید.

حالا مشابه این توصیه و تقاضا را باید از مدیران حوزه فاوا کرد. فارغ از این که مدیر رده‌های پایین، میانی یا ارشد هستید، حتما بهتر از هر کس دیگری می‌دانید که اگر تمام دوران مدیریت خود را صرف نامه‌نگاری، جلسه، سفر، همایش و پاسکاری مشکلات کنید، نظام ارزیابی، اداری و نظارتی کشور هیچ‌کاری با شما نخواهد داشت. کما این که این باور برخی مدیران شده که «اگر هیچ‌کاری نکنید کسی هم کاری به کار شما ندارد، اما به محض این که دست به کار شوید، از زمین و آسمان مورد بازخواست و فشار قرار می‌گیرید!»

پس شما هم به وجدان خود مراجعه کرده و فهرستی از مسایل و مشکلات حوزه کاری خود تهیه کنید و تمام تمرکز خود را روی رفع یک به یک آنها کنید.

باور کنید حل تنها یک مشکل و برداشتن سنگی از پیش پای کشور، بخش و مردم در دوران مسوولیتی که دارید، به مراتب بهتر از تعریف هزار و یک طرح نیمه‌تمام و افزودن آن به مشکلات قدیمی و لاینحل حوزه کاری شماست.