آنها به مرگ خندیدند؛ خنده‌ای گزنده توام با یک تلخی بی‌پایان. فیلم خودکشی دو دختر نوجوان که مرگ را به سخره گرفته بودند و با خنده به آغوشش پناه بردند، هفته گذشته بارها و بارها در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد. اگرچه حالا که این مطلب را می‌خوانید آنها نیز فراموش شده‌اند. اما این بار این پدیده نه فقط در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها، که در رسانه‌های رسمی کشور هم بازتاب گسترده‌ای داشت. در شرایطی که مدام از فرهنگ‌سازی در فضای مجازی صحبت می‌شود و در تلاش برای پاکسازی فضای مجازی از بازنشر عجولانه اخبار خشونت‌آمیز و نگران‌کننده هستیم این‌بار اصحاب رسانه هم به این موج عظیم پیوستند و با اهتمامی ویژه برای جلب کلیک بیشتر و جذب مخاطب به بازنشر فیلم و انتشار اخبار خودکشی دو دختر اصفهانی پرداختند!

این در حالی است که به گفته جامعه‌شناسان و روان‌شناسان خودکشی می‌تواند مسری باشد و موجب تحریک و ایجاد انگیزه در برخی افراد شود. حتی گفته می‌شود بهتر است اخبار خودکشی تیتر نشوند زیرا بین انتشار اخبار خودکشی و تقلید خودکشی رابطه و همبستگی وجود دارد. بنابراین نقش اصحاب رسانه و مسوولیت اجتماعی آنها در این میان بسیار مهم است چرا که ممکن است انعکاس خبر خودکشی در رسانه‌ها میزان خودکشی را بالا ببرد و قابلیت انتقال پیدا کردن داشته باشد. از سوی دیگر انتشار اخبار خودکشی ممکن است اعتماد به نفس بیشتری برای کسانی که در این فکر باطل هستند، ایجاد کند. اما با علم بر همه این موارد و تاکید رفتارشناسان و آسیب‌شناسان اجتماعی، متاسفانه شاهد حجم گسترده‌ای از تصاویر و اخبار مربوط به این خودکشی بودیم که با تیترهای هیجانی منتشر شد بدون در نظر گرفتن این مهم که تکثیر این فیلم و تصاویر آن موجب تحمیل هزینه بیشتر بر کشور خواهد شد.

حالا اما به جای آنکه نگران پهنه بی‌در و پیکر فضای مجازی باشیم که در آن برخی با نیات خاص و برخی از سر نابلدی به ترویج بطالت و سیاهی می‌پردازند، باید غصه به ورطه نابودی کشیده‌شدن رسانه‌های رسمی کشور را هم بخوریم که قرار بود آنها الگوی ترویج اخلاق برای فضای سایبر باشند نه برعکس.

آنها به مرگ خندیدند و رفتند، اما وقت آن است از خود بپرسیم ما چه کردیم در این میان؟ ما هیچ،‌ ما نگاه!

* عنوان مجموعه اشعاری از سهراب سپهری

حالا 3 نفر

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه