سرنوشت طرح ساماندهی همچنان مبهم است

رژه پیامك‌های تبلیغی روی روان مردم

بحث مسدود شدن پیامك‌های تبلیغاتی چیز تازه‌ای نیست و نزدیك به یك‌دهه است كه پیامك‌های تبلیغاتی هر روز در حجمی گسترده برای كاربران اپراتورهای موبایلی كشور ارسال می‌شود. **با وجود وعده و وعید وزرای مختلف ارتباطات برای متوقف كردن این پیامك‌ها، همچنان زور شركت‌های تبلیغاتی ارسال پیامك به وعده‌ها، اقدامات و طرح‌های ساماندهی چربیده است.**

با این تفاسیر گویا نباید به این زودی‌ها حتی برای کاهش شتاب قطار پیامك‌های تبلیغاتی پایانی را متصور شد، چه رسد به مهار کامل آن. شواهد نشان می‌دهد این قطار همچنان بدون هیچ خلل و مانعی روی ریل حركت كرده و به این زودی‌ها هم خیال توقف ندارد.

در ادامه تلاش‌های مسوولان وزارت ارتباطات برای مهار این پدیده، آذری‌جهرمی نیز در روزهای ابتدایی‌ حضورش در وزارتخانه خیلی زود خبر از برخورد جدی برای مسدود كردن پیامك‌های مزاحم داد. با این وجود اتخاذ شیوه‌ای جدید یعنی امکان ثبت شکایات مردم از پیامک‌های تبلیغاتی هم تاکنون ناکارآمد بوده و همچنان انبوهی از پیامك‌های تبلیغاتی برای كاربران موبایل ارسال می‌شود. **نکته قابل تامل آنکه حتی پس از خبر راه‌اندازی سامانه ثبت شکایت از پیامک‌های تبلیغاتی، هیچ تاثیری هر‌چند محدود و موقت روی میزان ارسال این پیامک‌ها هم دیده نمی‌شود.**

درخواست وزیر برای گزارش پیامك‌های مزاحم

محمدجواد آذری‌جهرمی اواخر مهرماه امسال به اظهارنظر در خصوص پیامك‌های تبلیغی پرداخت و راه‌حل نهایی وزارت ارتباطات برای حل مشكل پیامك‌های تبلیغی مزاحم را بیان كرد. وی گفت: سامانه ۱۹۵‌‌ برای رسیدگی به شکایت کاربران درباره ارسال پیام‌های تبلیغی پیامکی کار خود را آغاز کرد و كاربران می‌توانند متن پیام تبلیغی را به این سامانه ارسال کنند و پس از بررسی تخصصی و تشخیص تبلیغی بودن آن، اقدام لازم صورت می‌گیرد.

با این اظهارات درواقع وزارت ارتباطات عملا به جای آنكه خود از طریق سازمان رگولاتوری وارد عرصه مقابله و انسداد ریشه‌ای ارسال پیامک‌های تبلیغاتی شود، توپ را در زمین كاربران انداخت و آنها را مسوول گزارش ارسال‌كنندگان پیامك‌های تبلیغی و مزاحم كرد.

اگرچه طبق اعلام وزیر ارتباطات قرار بود هیچ هزینه‌ای برای ارسال پیامك به سامانه 195 برای ثبت شكایت پیامك‌های مزاحم اخذ نشود، اما این اتفاق نیفتاد تا وزیر در شبكه اجتماعی خود به توضیح موضوع پرداخته و بنویسد كه این هزینه‌ها به صورت اشتباهی از مشترکان کسر می‌شده و مبالغ کسر شده به مشترکان برگشت داده می‌شود.

از سوی دیگر اما از ۴۰ هزار پیامک شكایتی كه به سامانه ۱۹۵ واصل شده است، فقط نصف آن به شکل صحیح ارسال شده كه همین آمار اشتباه 50 درصدی در ارسال پیامك هم گویای اطلاع‌رسانی ضعیف وزارت ارتباطات در خصوص نحوه صحیح ارسال پیامك گزارش به سامانه 195 است.

اگرچه خبری از نتیجه همین میزان شکایت پذیرفته‌شده نیز در دست نیست و اطلاعاتی از رایگان شدن هزینه ارسال پیامک برای سامانه 195 و بازگشت وجوه اخذ‌شده از مشترکان نیز نیست.

تعدد شماره‌های ارسال‌كننده پیامك تبلیغی

یكی از نكات جالب توجه در خصوص پیامك‌های تبلیغی كه برای كاربران ایرانی ارسال می‌شود آن است كه از هر شماره فقط یك یا نهایتا دو بار پیامك تبلیغی ارسال می‌شود. درواقع از زمانی كه كاربران ایرانی این امكان را یافتند كه با ارسال پیامك به 9990 دریافت پیامك تبلیغی را مسدود كنند؛ برخی افراد سودجو با استفاده از سیم‌كارت‌های شخصی اقدام به ارسال پیامك تبلیغی به شكل انبوه كردند. یكی از همكاران ما كه پیامك‌های تبلیغی خود را لغو كرده بود، بعد از ترفند جدید ارسال‌کنندگان پیامک‌های تبلیغاتی از طریق سیم‌کارت‌های شخصی، امروز با فهرستی از 500 شماره شخصی مواجه است كه از 98 درصد این شماره‌ها تنها یك بار پیام تبلیغی برای او ارسال كرده‌اند.

رگولاتوری سال گذشته قانونی را به‌اجرا گذاشت كه بر اساس آن هر ایرانی تنها می‌توانست 10 سیم‌کارت به نام خود از هر اپراتور تلفن همراه داشته باشد؛ با احتساب چهار اپراتور اصلی در آن زمان هر ایرانی می‌توانست نهایتا حداکثر 40 سیم‌کارت را به نام خود ثبت كند.

اما ظاهرا این طرح نیز هیچ کمکی به ارسال انبوه پیامک‌های تبلیغاتی از طریق سیم‌کارت‌های شخصی نکرده است.

از سوی دیگر هر شماره‌ای كه مسدود می‌شود نیز بعد از مدتی با این توجیه كه نامبرینگ یك سرمایه ملی است، بار دیگر فروخته می‌شود و امكان خرید شماره‌های جدید برای فرد متخلف فراهم می‌شود. مجموع این‌ها باعث شده كه برخی افراد سودجو با خرید فله‌ای سیم‌كارت و ثبت آنها به نام خود یا دیگران، به ارسال پیامك‌های تبلیغی اقدام كنند و در صورت مسدود شدن هم شماره‌های جدید و بیشتری خریداری كنند.

لزوم تغییر شیوه در برخورد با پیامك‌های تبلیغی

چندی پیش رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در خصوص نحوه برخورد با پیامك‌های تبلیغی كه از شماره شخصی پیامك می‌فرستند اعلام کرد که بررسی شکایات از سیم‌کارت‌های ارسال‌کننده پیامک تبلیغاتی به صورت محتوایی نیست و ما به محتوای پیامک‌ها ورود نمی‌کنیم، بلکه بر مبنای دریافت گزارش‌های مردمی و تعداد پیامک‌هایی که طی چند روز از این سیم‌کارت ارسال می‌شود آن را مزاحم تشخیص داده و با آن برخورد می‌کنیم.

به نظر می‌رسد وزارت ارتباطات و رگولاتوری برای حل این مشكل باید رویه دیگری پیش بگیرند و با اعمال جریمه‌های سنگین برای اشخاص حقیقی و حقوقی كه اقدام به ارسال پیامك تبلیغی با سیم‌كارت شخصی می‌كنند و با بالا بردن ریسك كار، صرفه اقتصادی این تجارت غیرقانونی را از بین ببرد.

همچنین به لحاظ فنی امكان بررسی اینكه چه شماره‌هایی در تعداد بالا پیامك‌های گروهی ارسال می‌كنند وجود دارد كه با اتكا به این روش نیز می‌توان زحمت گزارش تخلف سیم‌كارت‌های شخصی را كه پیامك تبلیغی می‌فرستند از دوش مردم برداشته و به رگولاتوری كه وظیفه رسیدگی به چنین مواردی را دارد سپرد.

این مساله در حالی همچنان در ایران لاینحل مانده که از سال‌ها قبل دارندگان ایمیل امکان ارسال بیش از 50 ایمیل گروهی نداشته و ارایه‌دهندگان این خدمات آن را مشمول اسپم دانسته و از ارسال ایمیل در حجم بالا خودداری می‌کنند. ضمن آنکه بسیاری از ایمیل‌های اسپم نیز تشخیص داده شده و مستقیما به Spam Box کاربران ارسال می‌شود تا هیچ مزاحمتی برای دریافت‌کنندگان این خدمات رایگان ایجاد نشود.

حال آنکه کاربران موبایل در ایران برای استفاده از این وسیله‌ ارتباطی هزینه‌های قابل ملاحظه‌ای پرداخت کرده و این حق آنهاست که از خدمات مناسب برخوردار باشند و حریم خصوصی آنها با مزاحمت وقت و بی‌وقت مواجه نشود.

**آنچه مسلم است، خروجی طرح ساماندهی ارسال پیامک‌های تبلیغاتی از طریق سیم‌کارت‌های شخصی به‌هیچ‌وجه روشن نیست و این موضوع همچنان جزو پرونده‌ها و وعده‌های باز وزارت ارتباطات تلقی می‌شود** که در آینده همچنان مورد پیگیری قرار خواهیم داد.

در نهایت باید گفت كه اگر عزم جدی برای خارج كردن قطار متخلفانی كه پیامك‌های تبلیغی مزاحم با شماره شخصی می‌فرستند از ریل وجود دارد، باید با برنامه‌ریزی دقیق تصمیمی قاطع، عملیاتی و البته سریع گرفته‌‌ شده و از اقدامات نمایشی پرهیز شود.

 

 

ما هیچ، ما نگاه!*

حالا 3 نفر

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه