ICT ایرانی در هفته‌ای كه گذشت

معضلی به نام تعابیر سلیقه‌ای از كیفیت محتوای دیجیتال

 

 

هفته گذشته به موجب اجرای طرح سراسری «جمع‌آوری و برخورد با محصولات مخرب فرهنگی» كه توسط دو دستگاه انتظامی‌ كشور یعنی پلیس امنیت پایتخت و نیروی انتظامی ‌تهران پیگیری می‌شد، 11 میلیون لوح فشرده (CD) اعم از فیلم‌های كپی شده به شیوه غیرقانونی، بازی‌های رایانه‌ای با محتوای غیرمجاز، فیلم‌های مستهجن و غیره از واحدهای صنفی متخلف جمع‌آوری شد. این اقدام كه به گفته فرمانده انتظامی تهران بزرگ، حاصل مدت‌ها کار اطلاعاتی مستمر بود، سرانجام با چیدمان 5 میلیون سی‌دی از مجموع سی‌دی‌های ضبط شده و با حضور برخی از بازیگران سینما در كنار مسوولان وزارت ارشاد و نیروی انتظامی، نمایشی را به اجرا در آورد كه كاملا خبرساز شد.

این اقدام گرچه سعی دارد در ظاهر پیامی‌ مبتنی بر صیانت از محتوای دیجیتالی در كشور ارایه دهد، اما آیا واقعا توقیف و مصادره چند میلیون سی‌دی غیرمجاز، می‌تواند سدی در برابر میلیون‌ها بیت محتوای منتشره در ساعت در فضای مجازی باشد؟ این اقدام به مثابه این است كه در فضایی كه سرعت انتشار محتوا به كسری از ثانیه رسیده است، بخواهیم با تخریب و شكستن چند دستگاه ویدیوی كهنه و دست دوم، مانع از تكثیر فیلم‌هایی شویم كه به تعبیری غیرمجاز به شمار می‌روند.

به عبارت دیگر، در حال حاضر وقت و هزینه بسیاری از دستگاه‌های اجرایی در كشور در شرایطی صرف جمع‌آوری، مبارزه و زهر چشم گرفتن از تولیدكنندگان محتواهای غیرمجاز و پیشگیری از انتشار بازی‌های رایانه‌ای غیرقانونی می‌شود كه در عمل شیوع این پدیده، سالانه باعث خروج میلیون‌ها دلار ارز به صورت بی‌سر و صدا و بدون ایجاد كوچك‌ترین خدشه‌ای از كشور می‌شود. به عنوان مثال، بازی كلش، خود به عنوان بهترین مثال بارز از این طیف پدیده‌هاست. بنابراین آیا توقیف و یا شكستن چند حلقه سی‌دی، واقعا می‌تواند راهگشای بحرانی باشد كه كشور چه در عرصه دروازه‌بانی محتوا و چه حقوق مالكیت معنوی با آن روبه‌روست؟

با محوریت قرار دادن این موضوع، به ارزیابی و تحلیل اهم اخبار ICT ایرانی در هفته‌ای كه گذشت می‌پردازیم.

·        كپی‌رایت‌های قبلی سوءتفاهم بود!

چندی پیش بود كه یك سایت ایرانی دانلود فیلم، بسته شد و در پی آن مدیر سایت دستگیر شد، سرورهای سایت خوابانده و سایت مورد نظر مسدود شد و از كار افتاد. بنا به اطلاعات واصله، بیش از 18 هزار فیلم روی سرورهای این سایت قرار داشت و مدیر آن از طریق فروش اكانت این سایت و ایجاد اشتراك، اقدام به كسب درآمد 100 میلیون تومانی در ماه می‌كرد.

حال پس از گذشتن چند ماه از این بگیر و ببند، پخش و انتشار محتوای سایت مربوطه به صورت كاملا قانونی و این بار از مجرای دیگر و با شكل جدیدی آغاز شده است. بر اساس این گزارش، بررسی محتوای منتشره توسط یكی از سامانه‌های رسمی‌ نمایش «ویدیو بر حسب تقاضا» كه با عنوان VOD شناخته می‌شوند و مجوز خود را از وزارت ارشاد گرفته‌اند، حاكی از این است كه سامانه مذكور فیلم‌های دوبله شده توسط این سایت متخلف را بارگذاری کرده و در حال فروش این فیلم‌ها به متقاضیان است. نكته جالب این قضیه كه فیلم‌های ایرانی را نیز شامل می‌شود، این است كه هنوز لوگوی سایت مسدود شده كه اقدام به فروش فیلم می‌كرد از روی فیلم‌ها محو نشده است و به شكل واضحی منبعی كه ویدیوهای مربوطه از آنها گرفته شده است، مشخص است.

·        ورود حراست كل كشور به حوادث سایبری

در ICT ایرانی هفته گذشته، مصوبه‌ای در شورای‌عالی فضای مجازی به تصویب رسید كه در این رویداد، رییس‌جمهور نیز حضور داشت. هنوز جزییات دقیق و شفافی از این مصوبه در دسترس نیست، اما طبق آنچه كه در كلیاتش آمده به چگونگی برخورد دستگاه‌ها در هنگام مواجهه با حوادث سایبری می‌پردازد. بر اساس این مصوبه از این پس حوادثی که در حوزه عمومی به وقوع می‌پیوندد، توسط نیروی انتظامی مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت و حوادثی که در سازمان‌ها رخ می‌دهد از طریق وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات رسیدگی خواهد شد. البته در بخش دیگری از این مصوبه، دستگاه‌ها موظف شده‌اند که با حوادث فضای مجازی دستگاه مربوط به خود مقابله کنند و در این رابطه از امکانات بخش خصوصی استفاده کنند. به همین منظور به صورت شفاف مشخص نیست، نقطه تقابل دستگاه‌ها در هنگامی‌كه می‌بایست خود وارد عمل شوند و یا از وزارت ICT كمك بخواهند چگونه است.

در این مصوبه، به نوعی سازمان حراست كل كشور نیز وارد عمل شده است. به‌طوری كه مسوولیت جمع‌آوری ادله دیجیتال در جرایم عمومی فضای مجازی به عهده نیروی انتظامی گذاشته شده است و مسوولیت جمع‌آوری ادله دیجیتال تخلفات اداری در سازمان‌ها به سازمان حراست کل کشور سپرده شده است.

·        ادعای هك شدن موبایل همسر ظریف

هفته گذشته، حسن عباسی، رییس مركزی كه وظیفه خود را بومی‌سازی دانش دکترینولوژی می‌داند، در مراسمی‌كه به دعوت انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی حضور پیدا كرده بود، ادعاهایی را مطرح كرد كه بیش از این بدان پرداخته نشده بود. بنا به ادعای وی، آژانس امنیت ملی ایالات متحده آمریکا(NSA)، تلفن تمام اعضای مذاکره‌کننده هسته‌ای و اعضای خانواده آنها را هک کرده بودند و حتی می‌دانستند که سر سفره شام چه می‌خورند و حتی حرف‌های خانواده آنها را هم شنود می‌كردند. وی در خصوص اعضای خانواده‌های تیم مذاكره‌كننده كه موبایل‌شان مورد هك قرارگرفته بود به همسر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی‌ و نیز ظریف، وزیر امور خارجه اشاره كرد. وی منبع دستیابی به این اطلاعات را یک تیم نفوذی از کشور ایران كه به همین بخش در  سازمان امنیت ملی امریکا نفوذ کرده بودند، معرفی كرده است. تاكید می‌شود كه صحت‌سنجی این خبر تا كنون انجام نشده و صرفا به نقل از مدعی دستیابی به این اطلاعات، صورت گرفته است. نکته قابل تامل دیگر آنکه اظهارات مذکور نه تایید شده نه تکذیب و نه حتی تذکری داده شده است.

·        سود اپراتورهای عراقی از مكالمه زایران ایرانی

مراسم اربعین به عنوان بزرگترین گردهمایی مذهبی در جهان، هر ساله با چالش‌هایی نیز برای زایران همراه است كه یكی از اصلی‌ترین آنها مشكلات ارتباطی است. اهمیت كاهش و به حداقل رساندن مشكلات ارتباطی در این مراسم به اندازه‌ای است كه به نمایش اقتدار وزارت ارتباطات و اپراتورهای ایرانی در این حوزه بدل شده است. در اربعین سال جاری با پیش‌بینی ۴ میلیون دقیقه مکالمه رفت و برگشتی و ایجاد بالن‌های اینترنت در نقاط مرزی ایران و عراق، همچنان در ساعات پرترافیك، برقراری مكالمه با اختلالاتی همراه بود.

بر اساس این گزارش، علی‌رغم این كه هر ساله ورود و اقامت زایران ایرانی در كشور عراق باعث می‌شود این كشور به منافع اقتصادی قابل توجهی دسترسی پیدا كند، اما اپراتورهای عراقی بنا به دلایلی از جمله كوتاه بودن بازه زمانی حضور زایران ایرانی(حدود 10 روز)، حاضر به سرمایه‌گذاری و انجام اقدامات زیرساختی برای ایجاد امكان ارتباطات آنها نیستند و به همین دلیل، بیشترین سرمایه‌گذاری جهت تامین راه‌های ارتباطات زایران ایرانی توسط ایران صورت می‌گیرد كه بدون تردید در كنار انجام اقدامات حمایتی ایران، اپراتورهای عراقی نیز از این سود اقتصادی بهره‌مند می‌شوند.

·        حفره كارت هدیه بانكی دردسرساز شد

به طور كلی قوی‌ترین نظام‌های استقرار امنیت در جهان، در بانكداری كشورها پیاده‌سازی می‌شود. لذا با وجود این كه در كشور ایران نیز همواره چنین ادعایی وجود دارد، اما سرقت‌های گاه و بیگاه از حساب‌های مشتریان، گاف‌هایی كه از برخی تراكنش‌ها گزارش می‌شود و مواردی از این دست باعث تردیدهایی در این خصوص می‌شود. هفته گذشته، ماموران پلیس پایتخت، مردی را دستگیر كردند كه با شناسایی حفره موجود در كارت‌های هدیه یكی از بانك‌های خصوصی اقدام به پرداخت خلافی خودروها می‌كرد. این فرد جوان كه جالب است دارای تحصیلات یا تخصص خاصی نیز در زمینه فناوری اطلاعات نیست، به شعبه بانک‌های ملی مراجعه کرده و با استفاده از دستگاه پوز داخل شعبه، فرایند پرداخت خلافی را طی می‌کرد و در پایان با بریدن بخشی از قبض دستگاه پوز که در آن ذکر شده بود «کارت بانکی فاقد موجودی است» برگه خلافی را به همراه رسید بانکی به دفاتر پلیس +10 برده و خلافی خودرو را صفر می‌کرد. وی كه 50 درصد خلافی را به عنوان حق الزحمه(!) دریافت می‌كرده از همین روش برای ترخیص خوردوهای توقیفی نیز استفاده می‌کرده است.

صحبت از مجرمان و اقدامات مجرمانه شد. از دیگر رویدادهایی كه ICT ایرانی در هفته گذشته شاهد آن بود، اعلام آخرین وضعیت راننده متجاوز اسنپ بود. در همین راستا قاضی محمد شهریاری، سرپرست دادسرای جرایم جنایی اعلام كرد پرونده راننده متعرض اسنپ در مراحل تحقیقات نهایی است و به زودی كیفرخواست وی صادر می‌شود.