بهترین عکس پروفایل چه مشخصاتی دارد؟

زمانی که من به عنوان یک کاربر عمومی در یک شبکه اجتماعی جدید عضو می‌شوم، نخستین اقدامی که انجام می‌دهم انتخاب یکی از تصاویر شخصی خود به عنوان عکس پروفایل است. ولی به نظر شما کدام یک از عکس‌های سلفی که هر روز از خود می‌گیریم برای پروفایل مناسب‌تر است؟ آیا در این زمینه عکسی به عنوان «بهترین گزینه» وجود دارد تا بتوانیم آن را به عنوان بهترین عکس برگزینیم؟

انتخاب یک عکس برای پروفایل همواره یکی از دشوارترین کارها برای من بوده است معمولا عکسی که برای پروفایل مناسب می‌دانم را بدون دانستن اثر واقعی آن بر مخاطب به اشتراک می‌گذارم. با این وجود بد نیست بدانید کارشناسان پس از انجام بررسی‌های گسترده مشخصه‌هایی را برای این عکس اعلام کرده‌اند تا بتوان بهترین انتخاب را انجام داد. علم و روان‌شناسی به صورت همزمان در این زمینه پیش رفته است تا بتوانیم بهترین عکس پروفایل را انتخاب کنیم و از این طریق بهترین تاثیر را روی مخاطبان خود برجا بگذاریم.

مغز ما به صورت ناخودآگاه پس از مشاهده عکس صورت فرد مقابل در کمتر از 40 ثانیه به یک نتیجه‌گیری کلی در مورد او می‌رسد و به همین خاطر انتخاب عکس مناسب برای پروفایل می‌تواند تاثیرات مهمی را روی اطرافیان برجا بگذارد. توجه داشته باشید این زمان تقریبا از نصف یک‌دهم ثانیه هم کمتر است و عکس پروفایل در همین فاصله زمانی کوتاه می‌تواند نظر مخاطبان را تغییر دهد. بررسی در این زمینه را «مرکز علوم روان‌شناسی آمریکا» انجام داده است تا مشخصه‌های بهترین عکس پروفایل را اعلام کند.

البته در این زمینه مطالعات و تحقیقات دیگری هم انجام شده است تا دریابیم که در عکس پروفایل چگونه باید به نظر برسیم، چطور نباید به نظر برسیم، چه لباسی بپوشیم، لبخند بزنیم یا صورت جدی داشته باشیم، در چه مکانی عکس بگیریم و ... در اینجا هفت مورد اصلی که «مرکز علوم روان‌شناسی آمریکا» برای انتخاب بهترین عکس پروفایل اعلام کرده، آورده شده است:

- لبخند با مشخص شدن اندک دندان‌ها

- پوشش رنگ تیره در محیط پیرامون روشن

- مشخص بودن سایه مختصر فک پایین

- مشخص بودن سر و گردن، یا مشخص بودن ناحیه سر تا کمر در عکس

- چشم‌ها در حالت نیمه‌باز با زاویه اندک نسبت به لنز دوربین

- ترکیب نامتقارن تصویر

- مشخص بودن چشم‌ها بدون هرگونه مانع (پشت گیاهان، عینک و ...)

آنچه که می‌بایست موقع گرفتن عکس پروفایل به آن توجه کنید این است که رو به دوربین باشید و البته در محلی قرار بگیرید که اطراف شما پرنور و روشن باشد. هنگام گرفتن عکس پروفایل می‌بایست از داشتن کلاه و عینک آفتابی خودداری کنید، سایه یا شاخه مو یا تابش نور آفتاب روی چشمان شما نباشد، خنده عمیق نداشته باشید و فقط لبخند بزنید، و شکل اصلی صورت خود را برای جذابیت بیشتر تغییر ندهید. اینها همه مواردی هستند که محققان «مرکز علوم روان‌شناسی آمریکا» پس از بررسی دو ساله روی شبکه‌های اجتماعی و ابزارهای ارتباطی اینترنتی دریافتند و متوجه شدند رعایت آنها برای انتخاب عکس پروفایل بیشترین تاثیر را روی مخاطب برجا می‌گذارد.

به صورت همزمان محققان «دانشگاه روان‌شناسی یورک» در آمریکا یك‌هزار عکس پروفایل را به دقت تحلیل کردند تا بهترین ویژگی‌های صورت را برای نمایان شدن در این تصاویر مشخص کنند. با توجه به اینکه ارتباطات افراد در دنیای امروز مجازی شده است، این محققان اعلام کردند که تصویر پروفایل مهم‌ترین عاملی است که می‌تواند نخستین تاثیر را روی کاربران برجا بگذارد.

محققان دانشگاه یورک برای تحلیل تصاویر پروفایل 65 عامل مختلف را که می‌تواند در فرد مقابل تاثیر بگذارد در نظر گرفتند که از جمله آنها می‌توان به انحنای بینی، زاویه سر، نحوه نگاه کردن به دوربین و ... اشاره کرد. برای هر کدام از این 65 عامل اثرات جداگانه برجا مانده روی مخاطب تحلیل شد و در نهایت سه اثر اصلی زیر از مشاهده تصویر پروفایل توسط مخاطبان به دست آمد:

- قابلیت دسترسی (فاصله فرد تا دوربین): آیا این فرد که در تصویر نمایان شده است می‌خواهد به من کمک کند یا به من آسیب برساند؟

- تسلط (نحوه مشاهده دوربین): آیا این فرد می‌تواند به من کمک کند یا ممكن است به من آسیب برساند؟

- جذابیت چهره: آیا این فرد می‌تواند یک دوست خوب برای من باشد یا به یک رقیب جدی تبدیل خواهد شد؟

در مجموع محققان به این نتیجه رسیدند که تاثیرگذارترین و معنادارترین عوامل در تصویر پروفایل سه عامل یاد شده هستند و همین عوامل می‌توانند روی یک دوستی پایدار یا ارتباط موقت اثر بگذارند. البته در پایان این بررسی مشخص شد که بعد از چشم‌ها، نحوه نمایش دهان در تصویر می‌تواند بیشترین تاثیر را داشته باشد. در این زمینه عوامل زیر اهمیت فراوان داشته است:

- محل قرار گرفتن دهان

- عرض دهان

- فاصله لب‌ها

- انحنای لب پایین

این نتایج در حالی منتشر شد که پیش از این محققان دریافته بودند که لبخند اصلی‌ترین و تاثیرگذارترین عامل در عکس پروفایل است و می‌تواند باعث جذب یا طرد مخاطب شود. برای گروه سنی نوجوانان و جوانان چشم مهم‌ترین و تاثیرگذارترین بخش در عکس پروفایل بوده است که می‌بایست در عکس نکات زیر در مورد آن رعایت شود:

- محل قرار گرفتن چشم

- زاویه عنبیه چشم با دوربین

- عرض چشم

- فاصله بین دو چشم

در این زمینه نیز پیش‌تر یک مطالعه مجزا انجام شده بود و کارشناسان به این نتیجه رسیده بودند که درشت‌تر بودن چشم می‌تواند در جذب بیشتر مخاطبان تاثیر بگذارد که البته این مساله در گروه‌های سنی مختلف تاثیر متفاوت برجا می‌گذارد. در این مورد فاصله میان ابرو تا چشم‌ها، شیب گونه‌ها، انحنای چشم، رنگ پوست و کیفیت پوست بسیار مهم است. توجه به این موارد می‌تواند به خصوص در پروفایل آقایان تاثیرگذار باشد.

در آخرین مطالعه صورت گرفته کارشناسان تصاویر صورت افراد مختلف را کنار هم قرار دادند و اعلام کردند برای آنکه دوست‌داشتنی‌تر، موجه‌تر و تاثیرگذارتر در عکس پروفایل ظاهر شویم می‌بایست موارد زیر را هم جدی بگیریم:

- چشم‌های خود را نبندید. استفاده از عینک آفتابی یک نکته منفی در عکس پروفایل است و اگر موها، تابش نور آفتاب، سایه یا ... جلوی چشم شما قرار بگیرد جذابیت تصویر پروفایل کاهش می‌یابد.

- به نحوه خندیدن خود توجه داشته باشید. محل قرار گرفتن فک شما هنگام لبخند زدن بسیار مهم است. اگر در تصویر پروفایل فک شما سایه ایجاد کرده باشد این اتفاق چندان مناسب نیست و در عوض خطوط خنده می‌توانند جذابیت تصویر را افزایش دهند.

- هنگام لبخند زدن دندان‌های خود را نشان دهید. دهان بسته در هنگام لبخند زدن جذابیت کمتری دارد.

- لباس رسمی بپوشید. پوشش تیره در محیط روشن بهترین پیشنهاد محسوب می‌شود.

- سر و شانه‌ها به‌طور کامل مشخص باشد. این نکته جذابیت تصویر را افزایش می‌دهد.

- چشم‌ها نیمه‌باز و زاویه آنها به سمت دوربین باشد. این مساله ارتباط مستقیم بین چشم شما و چشمان مخاطب برقرار می‌کند.

 

اخبار

اخبار

اخبار

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه