نوآوری در مدیریت عملیات امداد با كمك فناوری

در 12 ماه گذشته بر اثر بلایای طبیعی رخ‌داده در اطراف و اکناف جهان، نزدیک به 10 میلیارد دلار صرف تعمیر و احیای شبکه‌های خدمات عمومی شده است؛ مانند توفان شدیدی که در ماه ژوئن سال جاری میلادی در شهر کانزاس ایالات متحده درختان و سیم‌های برق را فروافکند تا برق 112 هزار خانه قطع شود. در چهار سال گذشته خسارات بلایای طبیعی به اوج خود رسیده است. این پرسش به ذهن می‌رسد که آیا طرحی برای مدیریت عملیات مقابله با بلایا و تبعات آن وجود دارد؟ اگر پاسخ منفی باشد، بهای سنگینی باید پرداخت.

برنامه‌ریزی و مدیریت تبعات بلایای طبیعی همیشه اصلی‌ترین دغدغه شرکت‌های خدماتی عمومی مانند شرکت برق نیست، اما احیای خدمات اهمیت زیادی دارد و برای بسیاری مساله مرگ و زندگی است.

اگر بلای طبیعی رخ دهد، تلاش‌های ناکارآمد و بدون هماهنگی حتی یک سازمان می‌تواند به زندگی میلیون‌ها نفر لطمه بزند. وقتی بلای طبیعی رخ دهد، سازمان متولی تنظیم مقررات برای آنکه هم اختلال‌ها را به حداقل برساند هم مدت لازم برای احیای خدمات را، جرایم سنگینی برای احیا نشدن خدمات در مدتی مشخص تعیین می‌کند. برای مثال، در سال 2013 که شرکت برق اس‌اسی‌ای و شرکت برق یوکی‌پی‌ان انگلستان به‌علت کاستی‌های مدیریتی نتوانستند برق را سریع برقرار کنند و برای اینكه 660 هزار مشتری بی‌برق مانده بودند، هشت میلیون پوند جریمه شدند. اواخر سال قبل شرکت برق استرالیا نیز به‌علت طولانی‌شدن قطعی برق به‌علت توفانی که رخ داده بود، 20 میلیون دلار جریمه به 75 هزار مشتری پرداخت کرد.

پیام نهادهای تنظیم مقررات روشن است: هر گونه غفلت یا ناکارآمدی جریمه‌ سنگینی دارد. پیاده‌سازی مدیریت عملیات به هنگام بلایا هزینه‌ دارد، اما این سرمایه‌گذاری از قطع شدن طولانی خدمات، تاخیر در برقراری مجدد خدمات و در نتیجه دادن جریمه‌های سنگین جلوگیری می‌کند.

پیش‌بینی کرده‌اند که ارزش بازار جهانی مدیریت فوریت‌ها و پیشامدها با رشد بیش از 20 درصد به 101.33 میلیارد دلار برسد. تغییر شرایط اقلیمی، افزایش مقررات دولتی، کاربری گسترده‌ رسانه‌های اجتماعی برای انتشار اطلاعات و افزایش تهدید حملات تروریستی، محرک‌های عمده‌ این رشد هستند.

نمونه‌ای از تغییرات اقلیمی را می‌توان در مدل‌سازی اخیر گروهی از دانشمندان بین‌المللی مشاهده کرد که طبق بسامد توفان‌های ال‌نینو در استرالیا طی قرن آینده افزایش خواهد یافت و باعث خشکسالی و سیل خواهد شد، بنابراین سازمان‌ها باید برای آینده مهیا شوند.

آمادگی برای بلایای طبیعی

**تنگناها در سامانه‌های اصلی فناوری اطلاعات و همچنین ضعف در یکپارچه‌سازی، محدودیت اطلاعات و وقت نداشتن سبب شده است تا بسیاری از سازمان‌های خدمات عمومی برای مقابله با بلایای طبیعی آمادگی نداشته باشند.**

سامانه‌هایی که نه یکپارچگی هوشمندانه داشته باشند نه کارکرد هوشمندانه، باعث ایجاد تاخیر در فرایند بازگشت به وضع عادی می‌شوند. بسیاری از سامانه‌های فرعی قدیمی دارای داده‌های کلان و پیچیده و نیازمند به تحلیل‌های پیچیده هستند و نمی‌توان  بر اساس آنها به صورت بی‌درنگ تصمیم‌گیری کرد.

برای مثال، اگر بخواهیم اثر توفان شدیدی بر دارایی‌های یک شرکت خدمات عمومی را تحلیل کنیم، هم به داده‌های سازمان هواشناسی نیاز داریم و هم به داده‌های سامانه‌ مدیریت دارایی تا بتوانیم تحلیل انجام دهیم. بعد می‌توان اطلاعات بیشتری از داده‌‌های فضای سبز گرفت و اثر فروافتادن درختان روی دارایی‌ها را پیش‌بینی کرد.

برای آنکه بتوان تعمیرات را شروع کرد، سامانه‌های مدیریت نیروی کار و خودکارسازی عملیات میدانی باید گسیل کردن نیروهای میدانی برای تعمیر خرابی‌ها را سازماندهی کنند. این فرایند انفعالی پاسخ دادن به بلایا هم وقت‌گیر است و هم وابستگی زیادی به نیروی کار دارد؛ یعنی محتمل است که نتوان عملیات احیا را در بازه‌ زمانی لازم انجام داد و متحمل جریمه شد.

اگر سامانه‌ها قدیمی باشند و نتوانند پاسخ دقیق و قابل اطمینان ارایه دهند، هزینه‌های برقرارسازی مجدد برق افزایش می‌یابد و سربارهای پرهزینه‌ای پدید می‌آید که هزینه‌ استخدام متخصصان اجرای آزمون‌های ارزیابی خسارت یا پرداخت اضافه‌کاری به کارکنان از جمله‌ آنها است.

راه‌اندازی سامانه‌ کارآمد مدیریت عملیات بلایا (DOM)

مراجع تنظیم مقررات به‌طور فزاینده‌ای بر سنجه‌های کارایی شبکه‌های خدمات عمومی متمرکز شده‌اند تا نرخ‌ها، هزینه‌ها و دسترسی ایمن، تحقیق و توسعه و بودجه‌های نوآوری را تعیین کنند.

راهکار هوشمند DOM همچنین به‌گونه‌ای بسترسازی می‌کند که شرکت‌های خدمات عمومی بتوانند خود را با برخی تغییرات جدیدتر آینده مانند تنظیم مقررات مبتنی بر کارایی هماهنگ کنند و آمادگی داشته باشند.

این روش همراه با برنامه‌های چند‌ساله است که شرکت‌های بهره‌بردار را به نوسازی عملیات و هماهنگ‌سازی اهداف شرکت با نیازهای مشتریان تشویق می‌کند. برای مثال، در بعضی کشورها در صورتی که کارایی بهره‌بردار خوب باشد، نرخ‌ها همساز با هزینه‌ها تغییر داده می‌شود. به میدان آمدن سامانه‌هایی برای DOM مبتنی بر مکان که هوشمندانه یکپارچه شده باشند، ارزیابی و مدیریت لازم برای شرکت‌های بهره‌بردار را فراهم می‌کند تا قابلیت پاسخگویی خود را بهبود دهند، از حالت انفعالی خارج شوند و به سوی فرایندی بروند که کمک کند تا بتوانند روش‌های کاهش آثار بلایا را پیش‌بینی، برنامه‌ریزی و اجرا کنند.

حتی بهره‌بردارانی که به‌صورت فعال عمل می‌کنند اما الگویی برای پیش‌بینی قطع شدن خدمات یا خسارت‌ها ندارند، عملکرد درستی نخواهند داشت و اثرشان کمتر از حد یا بیشتر از حد آمادگی خواهد بود.

 اکنون با استفاده از ابزارهای ارزیابی پیش‌بینی‌کننده‌ خسارت‌ها می‌توان فناوری یادگیری سامانه‌ها و تحلیل کلان‌داده‌ها و سوابق را به‌کار گرفت و مدل‌سازی پیش‌بینی خسارات را بهبود داد و با اتکا به دادگان گذشته به برآورد دقیق و قابل اطمینانی از خسارات دست زد. افزون بر این، با اتکا به فرایندهای خودکارکننده می‌توان برنامه‌های متغیر اقلیمی را فراگرفت.

یکپارچه‌سازی سامانه‌های گسسته‌ قبلی مانند مراکز واپایش فرمان، اطلاعات آب و هوا و ارزیابی خسارات میدانی می‌تواند ارتباطات میان داده‌ها را تقویت کند.

برای مثال، اداره‌ توسعه‌ بین‌المللی انگلستان در سال 2016 گزارشی در مورد کاربرد کلان‌داده‌ها برای مقابله با تغییرات اقلیمی و بلایا منتشر کرد که نشان می‌دهد چگونه می‌توان با استفاده از کلان‌داده‌ها و گردآوری و تحلیل اطلاعات سیلاب‌ها از رسانه‌های اجتماعی و مشاهدات ماهواره‌ای، سیل‌ها را زود شناسایی کرد. به این ترتیب کارشناسان توانستند نقشه‌ای بی‌درنگ از مکان، زمان‌بندی و اثر سیل‌ها تهیه کنند که به‌صورت لحظه‌ای روزآوری می‌شود.

**تصاویر سه‌بعدی و داده‌های حسگری اینترنت چیزها از جمله تازه‌ترین منابع داده‌ای هستند که بهره‌برداران خدمات عمومی برای تصمیم‌گیری بهتر به کار می‌گیرند. برای مثال، با استفاده از اینترنت چیزها در صنعت برق می‌توان چابکی شبکه را افزایش داد و مدت قطع شدن را کاهش داد.** سنجه‌های هوشمند نقش حسگر را در شبکه ایفا می‌کنند که به چند طریق شامل پاسخ به تقاضا، مدیریت ولتاژ، احیای سریع و کارایی کل عملیاتی از سامانه‌های تصمیم‌گیری پشتیبانی حمایت می‌کنند.

بهکرد داده‌ای عملیات احیایی پس از بلایا

بهره‌برداران در صورتی که رهیافت داده‌ای و دارای قابلیت پیش‌بینی را در پیش گیرند می‌توانند به چنان حدی از توان عملیاتی برسند که با خدمات فوریتی به‌سرعت هماهنگ شوند. همچنین می‌توانند کارایی و زمان واکنش را با بسیج داده‌های تاریخی بهبود دهند. گروه‌های دخیل نیز از پشتیبانی ابزارهایی برخوردار می‌شوند که همکاری موثری فراهم می‌آورد و تاخیرهای ناشی از سامانه‌های گسسته و نامتصل را از بین می‌برد.

امروزه مصرف‌کنندگان به‌شدت به شبکه‌ برق متکی هستند و ارتباطات «همیشه متصل» نیز توقع مصرف‌کنندگان از لحاظ برقراری سریع خدمات بعد از بلایای طبیعی را افزایش داده است.

مراجع تنظیم مقررات هم خواستار واکنش سریع و برقرار هر‌چه سریع‌تر خدمات هستند، اما شرایط آب‌وهوایی بد و به خطر افتادن امنیت عمومی همچنان افزایش خواهد یافت. البته بهره‌برداران خدمات عمومی به مجموعه‌ای غنی از داده‌ها و فناوری هوشمند دسترسی دارند که کارایی‌شان را افزایش می‌دهد و پشتیبان ایجاد مدیریت قوی عملیاتی برای مقابله با بلایا است.

 

 

بازگشت گرانی

بی‌گدار به آب نزنید

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه