علت وابستگی بیشتر خانم‌ها به موبایل

نتایج بررسی‌های انجام شده در تمام کشورهای پیشرفته که در آن زنان و مردان به یک میزان امکان دسترسی به اینترنت و موبایل را دارند، نشان می‌دهد خانم‌ها مشتری‌های به مراتب بهتری از آقایان برای شرکت‌های گوشی‌ساز و شرکت‌های اینترنتی هستند!

خانم‌ها بیشتر از گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنند، بیشتر از اینترنت استفاده می‌کنند و به این ترتیب زودتر و بیشتر از آقایان گوشی‌ها را خراب و مستهلک می‌کنند. اما علاقه بیشتر خانم‌ها به استفاده از اینترنت شاید برای برخی جدید محسوب نشود، اما خانم‌ها دلایل خاص خود را برای اینکار دارند.

برای مثال در کشور انگلیس 49 درصد خانم‌ها از طریق گوشی هوشمند خود به اینترنت دسترسی دارند البته این میزان برای خانم‌های در سن 18 تا 24 سال 10 درصد بیشتر یعنی 59 درصد است. این میزان در مورد آقایان به این ترتیب است که 48 درصد آنها همچنان کامپیوتر را برای دسترسی به اینترنت ترجیح داده و 39 درصد نیز از گوشی‌های هوشمند خود برای اینکار استفاده می‌کنند. (تصویر شماره یک)

اما برای آنکه موضوع برتری خانم‌ها در میزان استفاده از گوشی‌هوشمند را بهتر درک کنید باید گفت، خانم‌ها در تمام رده‌های سنی از 18  سال گرفته تا بالای 55 سال بیشتر از آقایان به گوشی‌های خود وابسته هستند. (تصویر شماره 2)

در واقع در تمام سنین خانم‌ها 8 درصد بیشتر از آقایان با گوشی‌های هوشمند خود سرگرم هستند.

اما وقتی روی نحوه و چگونگی استفاده خانم‌ها از گوشی‌های هوشمند تمرکز کنیم، اطلاعات دقیق‌تری به دست می‌آوریم. از این قرار که خانم‌ها 39 درصد بیشتر از آقایان در شبکه‌های اجتماعی حضور دارند و 15 درصد بیشتر از آنها در اپلیکیشن‌های پیام‌رسان وقت صرف می‌کنند. عکس‌ها یکی دیگر از تفاوت‌های بنیادین خانم‌ها در استفاده از گوشی‌های هوشمند در قیاس با آقایان است به نحوی که آنها 71 درصد بیش از آقایان در سایت‌های عکس‌محور تردد دارند.

و البته موضوعی نه چندان تعجب‌برانگیز اینکه خانم‌ها 67 درصد بیشتر از آقایان وقت صرف خرید‌های آنلاین می‌کنند و در خصوص مسایل مربوط به سلامتی هم 29 درصد از آقایان جلو هستند. (جزییات بیشتر را در تصویر 3 می‌توانید ببینید)

در این میان یک کلیشه قدیمی هم وجود دارد که خانم‌ها با اختلاف فاحشی نسبت به آقایان از تلفن‌های هوشمند خود برای مکالمه استفاده می‌کنند که نیاز به توضیح بیشتری ندارد. دانستن این اطلاعات به اضافه اینکه کاربران و مشتری‌های آنلاین بیشتر در کدام بسترها در حال تردد هستند، برای شرکت‌های تبلیغات و فروش کالا بسیار با ارزش است از جمله اینکه بدانند آقایان بیشتر وقت خود را از طریق کامپیوتر آنلاین هستند تا از طریق گوشی.

بخش دیگری از نتایج این تحقیقات که در کشور انگلیس انجام شده نشان داد که گوشی‌های هوشمند امروزه ابزار بسیار مهمی برای مادران شده است تا از این طریق 20 درصد بیش از خانم‌های مجرد به گشت‌وگذارهای آنلاین در فروشگاه‌های اسباب‌بازی، تماس با فرزندانشان و وسایل خاص کودکان و نیازهای خانگی بپردازند.

این تحقیق اما در پایان تاکید کرده که خانم‌ها اصولا تمایل بیشتری به ارتباط با دوستان و فامیل داشته و اگر آن به تمایل بیشتر آنها به خرید و تامین نیازهای خانواده اضافه کنید، متوجه دلایل استفاده به مراتب بیشتر آنها از گوشی‌های هوشمند و اتصال به اینترنت خواهید شد.

تمایل ذاتی خانم‌ها به گفت‌وگوی بیشتر و به اشتراک‌گذاری اطلاعات امروزه آنها را به مشتریان اصلی و ثابت استفاده از ابزارهایی نظیر فیس‌بوک، واتس‌اپ، اینستاگرام و سایر ابزارهای مشابه کرده است. البته آقایان هم به این ابزار و شبکه‌ها در گوشی‌های موبایل دسترسی دارند، اما با دلایل و اهدافی متفاوت از خانم‌ها.

بد نیست بدانید تحقیق مشابهی نیز اخیرا در کشور کره جنوبی که در آن ضریب نفوذ موبایل و اینترنت بالاست انجام شده که نشان می‌دهد خانم‌ها رفتارهای به مراتب اعتیاد‌گونه‌تری نسبت به گوشی تلفن همراه خود در قیاس با آقایان دارند. در این تحقیق که روی 1236 دانشجو انجام شد، 52 درصد از خانم‌ها اعلام کردند که در روز حداقل 4 ساعت از گوشی تلفن‌همراه خود استفاده می‌کنند در حالیکه این میزان استفاده در مورد 29 درصد آقایان رخ می‌داد.

البته این تحقیق همچنین قصد داشته تا به خانم‌ها هشدار دهد آمارها می‌گویند میزان استفاده شما از گوشی تلفن همراه روز به روز بیشتر در حال افزایش است که این موضوع برای سلامت و ذهن شما می‌تواند عوارضی ایجاد کند که شاید از آن غافل باشید.

برای همین به خانم‌ها توصیه شده تا اندکی آگاهانه‌تر از گوشی‌های هوشمند خود استفاده کرده و در عین حال که تلاش می‌کنند از این وسیله دوری کنند باید مراقب افزایش نامحسوس میزان استفاده خود از تلفن همراه باشند.

اما نتایج این تحقیقات تفاوت زیادی با نحوه استفاده خانم‌های ایرانی از گوشی‌های هوشمند ندارد. برای مثال شاید ضریب نفوذ گوشی‌هوشمند در مادرهای دو یا سه نسل قبل به مراتب پایین باشد، اما مادرهای امروزی یکی از مشتری‌های ثابت سایت‌های اطلاعات پزشکی و نگهداری از کودکان نیز هستند. به نحوی که این سایت‌ها در ایران کاربران زیادی داشته و خانم‌های ایرانی به محض مواجهه با هر موضوعی در خصوص کودکان خود که به نظر آنها مشکلی محسوب می‌شود، گوشی تلفن همراه را برداشته و به تک‌تک سایت‌های مرتبط با کودکان و نظرات سایر مادران سرک می‌کشند تا اطلاعات بیشتری به دست آورند.

هر چند که از نظر پزشکان در ایران و جهان، اینترنت یک پدیده عذاب‌آور است و از شنیدن آنکه مادری بپرسد در اینترنت خوانده که ... به شدت عصبانی شده و آنها را از این کار منع می‌کنند.

موضوع دیگری که توجه بیشتر زنان ایرانی به استفاده از گوشی‌های هوشمند و اتصال به اینترنت را فراهم می‌کند، اطلاع از خدمات بهداشتی، مد و سایر نیازمندی‌های خاص زنان است. در واقع موبایل و اینترنت کار تحقیقات آنها قبل از هر اقدام و خرید را به مراتب تسهیل کرده و اگر در گذشته منابع اطلاعاتی آنها محدود به اطرافیان می‌شد، حالا آنها امکان دسترسی به انبوهی از اطلاعات آن هم بدون خروج از خانه را دارند.

بماند که شرکت‌هایی که با انواع محصولات خود با خانم‌ها سر و کاردارند نیز از مدت‌ها قبل متوجه این نوع از رفتار کاربران ایرانی شده و حالا اینترنت مملو از اطلاعات دروغ و غلطی است که صرفا برای ترغیب و فریب مشتری‌ها برای خرید است.

P10 Lite هواوی؛ نصف‌العیش

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه