استراتیکس 10، مجوز ورود اینتل به قلمرو FPGA

بدون شک از سال‌های دور تاکنون، بازار جهانی تراشه‌ها متاثر از نبرد مستقیم دو کمپانی اینتل و ای‌ام‌دی برای کسب سهم بالاتری از بازار فروش پردازنده‌های دسک‌تاپ بوده است. هرچند از سال 2010 هر دو شرکت طراحی و تولید تراشه‌های موبایل را به‌صورت جدی آغاز کردند، عمده تحقیقات و فعالیت آنها همچنان بر سیستم‌های دسک‌تاپ و پرتابل متمرکز بوده‌ است. این درست است که ای‌ام‌دی پس از خرید کمپانی ATI مجبور شد در دو بخش تراشه گرافیکی و پردازنده مرکزی با اینتل رقابت کند، اما اصرار بر اجرای پروژه‌های شکست‌خورده‌ای چون بولدوزر موجب شد تا عرصه برای یکه‌تازی اینتل هموار شود. پس از چند سال غیبت، عرضه نسل موفق رایزن توانست تا جایگاه AMD را تا حدودی بازیابی کند،‌ ولی عقب‌ماندگی این شرکت به‌حدی بود که معماری Zen نیز نتوانست تا فاصله با اینتل را جبران کند. آمارهای ارایه‌شده از گزارش مالی اخیر نشان می‌دهد که به‌رغم پیش‌بینی کارشناسان، اینتل همچنان در جایگاه اول فروش پردازنده‌های دسک‌تاپ قرار دارد. طبق اعلام بیزنس اینسایدر، این شرکت در سه‌ماهه سوم سال جاری رشد 37 درصدی را تجربه کرده و موفق شده تا به سود 4.5 میلیارد دلاری دست یابد که این، 2 درصد بیشتر از درآمد سه ماهه سوم سال 2016 اینتل است. اما کسب درآمدهای هنگفت هم موجب نشده تا اینتل از رقبای خود، به‌ویژه ای‌ام‌دی غافل شود؛ استراتژی که نشانه‌های آن در نقشه راه این شرکت برای تولید پردازنده‌های 10 نانومتری به‌خوبی نمایان است. در کنفرانس گزارش مالی، کرانیچ، مدیرعامل اینتل از ورود به مرحله تولید تراشه‌های 10 نانومتری در ماه‌های آینده خبر داد. پردازنده‌‌های کانن‌لیک از گره‌های 10 نانومتری برخوردارند و طبق اظهار نظر برخی از کارشناسان، ممکن است اینتل این تراشه با فرایند ساخت جدید را به عنوان یکی از اعضای خانواده نسل هشتم راهی بازار مصرف کند.

Stratix 10 ریزپردازش را متحول می‌کند

در بخش تراشه‌های SoC نیز اینتل به موفقیت‌های چشمگیری دست‌ یافته که تملک شرکت آلترا یکی از نمونه‌ها است. کارشناسان معتقدند که این تغییر و تحول می‌تواند به ظهور قابلیت‌ها و ویژگی‌های کاربردی FPGA در محصولات خاص اینتل بینجامد. ترکیب پردازنده زئون با یک FPGA یکی از پروژه‌هایی است که پیش‌تر اینتل اعلام کرده بود، اما به‌نظر می‌رسد در نهایت این پروژه با معرفی یک ریزپردازنده با معماری ARM به‌انجام رسید. هفته گذشته اینتل اعلام کرد تراشه مجتمع استراتیکس 10 را روانه بازار کرده که تنها تراشه خانواده FPGA مجهز به چهار هسته‌ کورتکس A53 کمپانی آرم است. این ریزتراشه نسخه سوم از نسل سوم است که با لیتوگرافی 14 نانومتر و براساس تکنولوژی Tri-Gate تولید شده و مصرف نهایی انرژی آن تا 70 درصد کاهش یافته است! اینتل می‌گوید این تراشه مجتمع بازطراحی شده و با بهره‌مندی از معماری HyperFlex، عملکرد آن به‌شکل چشمگیری افزایش یافته تا از قابلیت رقابت بیشتری در بازار برخوردار باشد. استراتیکس 10 از الگوی اجرایی Hyper-Registers بهره می‌برد و این سبب شده تا با کاهش تراکم مسیریابی داده‌ها، اجرای عملکرد‌ها بدون نیاز به ماژول‌های اضافی و با پرفورمنس دو برابری میسر شود. SoC FPGA اینتل می‌تواند تا حداکثر پهنای باند ‌ 2.3 Tb/ps را با استفاده از چینش موازی حافظه‌های DDR4 با فرکانس 2666 مگاهرتز تامین کند. معماری HPS استرایکس 10 در حال حاضر شامل یک واحد مدیریت حافظه بوده و مجازی‌سازی سخت‌افزاری را در این تراشه مجتمع فراهم می‌کند. همچنین یک واحد کش یکپارچه و هماهنگ در اختیار هر چهار هسته کورتکس A53 قرار دارد و واحد‌های پردازش سیگنال دیجیتال (DSP) با توانی برابر با 10 ترافلاپس فعالیت می‌کنند. بیشترین فرکانس هسته‌ها 1500 مگاهرتز است و 229 مگابایت حافظه نیز به‌صورت پیش‌فرض در پکیج استرایکس 10 قرار دارد. رمزنگاری و احراز هویت این ریزتراشه توسط الگوریتم‌های AES و SHA با بیت‌استریم 256 بیتی با قابلیت جلوگیری از برخی حملات پیاده‌سازی شده است.

به‌نظر می‌رسد با ادغام FPGA و پردازنده آرم، استراتیکس 10 اینتل یک راهکار ایده‌آل برای ارتباطات وایرلس 5G، سیگنال‌های رادیویی نرم‌افزار محور، محاسبات ایمن و حفاظت‌شده برای برنامه‌های نظامی، مجازی‌سازی عملکرد شبکه (NFV) از طریق تامین مسیر ارسال و دریافت سریع‌تر داده‌ها و مراکز، دیتاسنترهای شتاب‌دهی و کامپیوترهای فوق سریع و کوچک خواهد بود.

جنون سرعت با دنده دو

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه