فاز نخست دولت الکترونیکی رونمایی شد

بستر دولت الکترونیکی آماده و منتظر مشارکت دستگاه‌ها

مراسم رونمایی از فاز اول بهره‌برداری پروژه‌های خدمات دولت الکترونیکی و خدمات همراه دستگاه‌های اجرایی در روز سه شنبه دهم مرداد ماه و در واپسین روزهای دولت یازدهم برگزار شد.

غایب بزرگ این مراسم که با تاخیری نیم‌ساعته آغاز شد اما علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی بود که قرار بود در این مراسم حضور یابد.

 براساس اعلام مسوولان وزارت ارتباطات با رونمایی از فاز اول دولت الکترونیکی بیش از 400 خدمت در حوزه دولت الکترونیکی توسط 51 دستگاه ارایه می‌شود.

از جمله خدمات فاز اول دولت الکترونیکی می‌توان از سامانه روادید الکترونیکی وزارت خارجه، سامانه ستاد و سامانه نماد اعتماد الکترونیکی وزارت صنعت، سامانه 141 وزارت راه که به ارایه اطلاعات وضعیت راه‌های کشور می‌پردازد و سامانه نماد اطمینان گردشگری سازمان میراث نام برد. اگرچه برخی از سامانه‌های مذکور پیش‌ از این در حال ارایه خدمات بودند.

در مراسم رونمایی از فاز اول بهره‌برداری پروژه‌های خدمات دولت الکترونیکی نصراله جهانگرد رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با ذکر این که ما راهی 20 ساله را طی کرده‌ایم تا دولت الکترونیکی به عنوان خدمتی نوین ارایه شود، گفت: در ابتدای امر لازم بود که تکلیف سه مولفه هویت پول، ضبط و ثبت تراکنش و موقعیت مکان روشن شود که این سه مولفه محقق شده‌اند.

رییس سازمان فناوری اطلاعات با ذکر این که در سال 92 و آغاز دولت سند پیاده‌سازی و چابک‌سازی نظام اداری به تصویب رسید، گفت: دو شورای عالی کشور را در این مدت برای دگردیسی و تحول آماده‌ کرده‌اند.

انجام نظام کدگذاری برای تعامل‌پذیری خدمات، ایجاد سند هویت مرکب و پالایش نظام اداری از جمله خدماتی بوده که به گفته جهانگرد در طول دولت یازدهم صورت گرفته و از ترکیب این موارد امکان ارایه خدمات دولت الکترونیکی مقدور شده است.

آن‌طور که رییس سازمان فناوری اطلاعات اعلام کرد همچنین اپلیکیشنی به نام موبایل همراه توسط وزارت ارتباطات ارایه شده که به کمک آن مردم در هر لحظه می‌توانند بفهمند که کدام دستگاه خدمتش نوین شده و کدام دستگاه هنوز این کار را انجام نداده است.

محمود واعظی وزیر ارتباطات نیز در این مراسم گفت: آنچه مربوط به فرایند اداری کشور بود توسط شورای‌عالی اداری و آنچه مربوط به زیرساخت بود توسط شورای‌عالی فناوری و بازوهای آن انجام شد. اگر امروز دولت الکترونیکی در سازمان فناوری اطلاعات افتتاح می‌شود به این معنا نیست که این کار توسط وزارت ارتباطات انجام شده است، بلکه مجموع دستگاه‌های دولتی و حتی خصوصی در این ۳۵ ماه در آن نقش داشتند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این که در فاز اول ۵۱ دستگاه با ۴۴۰ خدمت به بهره‌برداری می‌رسد، افزود: دولت الکترونیکی یک شعبه است و امیدواریم در فاز دوم دولت الکترونیکی که در دهه فجر امسال به بهره‌برداری می‌رسد تعداد دستگاه‌ها و خدمات را افزایش دهیم.

بر اساس این گزارش چندی پیش اما رضاباقری اصل معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به سرویس‌هایی که هنوز در این بستر وجود ندارند و علت آن عدم آمادگی یا امتناع دستگاه‌ها است، اظهار کرد: طبق قانون برنامه ششم توسعه دستگاه‌ها باید استعلامات سرویس‌های خود را الکترونیکی و صرفا از بستر مرکز ملی تبادل اطلاعات، تبادل کنند.

وی افزود: ممکن است از ۱۰۸ دستگاه موجود، برخی سرویس‌های خود را در بستر GSB قرار نداده باشند، بنابراین امکان تبادل آنها از این بستر وجود ندارد. وقتی سرویس آنها روی این بستر قرار بگیرد، کیفیت سرویس مشخص و تضمین می‌شود که این سرویس به مصرف‌کننده آن که یک دستگاه دیگر است، برسد.

باقری با بیان اینکه ما در این سامانه نقش زیرساختی داریم و سرویس را فراهم کردیم و این دستگاه‌ها هستند که باید اطلاعات خود را روی سامانه قرار دهند، گفت: تلاش ما این است که دستگاه‌ها برای هر سرویس تنها پنل و پورتال خود را نداشته باشند، بلکه همه در یک قالب قرار گیرند، زیرا ممکن است مردم سوالی را داشته باشند که ندانند مربوط به کدام دستگاه است و این سامانه می‌تواند به صورت یکپارچه به سوالات پاسخگو باشد.

به گفته وی زیرساخت‌های فاز یک دولت الکترونیکی مانند فاز یک شبکه ملی اطلاعات انجام شده و به حدی از بلوغ رسیده که دستگاه‌ها متصل شود و سرویس‌های خود را بیاورند. فاز دو نیز تکمیل سرویس‌ها است که البته هنوز زمان آن تصمیم‌گیری نشده است.

طلسم فازبندی

سهیل مظلوم واجاری

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه