به خاطر میخی، کشوری نابود شد

دوستی تعریف می‌کرد که چندی پیش یک موتورسیکلت خریداری کرده بود که بعد از مدت کوتاهی صدایی بلند در قسمت موتور او را نگران و روانه چند تعمیرگاه کرد و هر تعمیرکار هم علتی متفاوت و البته اجرتی متفاوت طلب می‌کرد. سرانجام او سراغ نمایندگی شرکت واردکننده رفت و علت را جویا شد.

مسوول تعمیرگاه نمایندگی از شنیدن مشکل بسیار عصبانی شد و از مشتری خواست بنشیند و منتظر بماند. سپس گوشی تلفن را برداشت و با فردی که ظاهرا رییس نمایندگی واردات این موتورسیکلت بود، اینطور به گفت‌وگو پرداخت که آقای رییس، این چندمین بار هست که من مزاحم شما می‌شوم و این مساله را می‌گویم، قبلا به نماینده شرکت هم این را گفته‌ام، بی‌توجهی به این مساله‌ برای شرکت ما خوب نیست و مشتری دلزده می‌شود و ...

بعد از این تماس و عذرخواهی گفت کار شما به سرعت انجام می‌شود و در حالیکه موتورسیکلت به تعمیرگاه برده می‌شد،‌ گفت، هیچ مشکلی نیست، این صدا به خاطر شل بستن عمدی یک پیچ مشخص توسط یک کارگر مشخص در خط تولید است که بارها گزارش آن را داده‌ایم و گفته‌ایم که با آن فرد که باعث دلزدگی و اتلاف وقت مشتری‌ها، ما و لطمه به برند شرکت می‌شود برخورد کنند و باقی ماجرا.

خیلی‌ها هم شاید این مطلب که گفته می‌شود ضرب‌المثلی ژاپنی است را دیده و خوانده باشند که می‌گوید، «به‌خاطر یک میخ نعلی افتاد، در پی نعل، اسبی افتاد، و در پی اسب، فرمانده‌ای افتاد و به خاطر افتادن او، لشکری شکست خورد و با شکست لشکر،‌ مملکتی در جنگ نابود شد. و این‌ها همه به‌خاطر شخصی بود که میخی را درست نکوبیده بود.»

وزارت ارتباطات در آستانه تغییر یک وزیر است و کارآمدی یک وزیر امری شخصی نبوده و به مجموعه‌ای از معاونان و مدیران همسو و همگام با وزیر نیاز دارد. حالا که تکلیف وزیر روشن شده وقت آن است که تیم مدیریتی این وزارتخانه به ویژه در بخش‌های کلیدی، با هوشیاری و دقت بالا بسته شود تا وقت و انرژی این مجموعه به خاطر ناکارآمدی، بی‌تجربگی و بی‌انگیزگی برخی مدیرانی که از سر نابلدی یا تعمد، پیچ‌ها را شل بسته و میخ‌ها را درست نمی‌کوبند و باعث ایجاد صدا و نارضایتی می‌شوند، اتلاف نشود.

واقعیت آن است که وزارت ارتباطات در 4 سال گذشته، به واسطه برخی انتصاب‌ها در بخش‌هایی از این وزارتخانه با ضعف‌هایی مواجه بود که نه تنها باری از این مجموعه کم نمی‌کرد که گاه باعث افزایش سطح مسایل، مشکلات و حواشی هم می‌شد. امید می‌رود این مساله در دوره جدید تکرار نشود و افراد توانمند در تمام بخش‌ها به کار گمارده شوند.

سهیل مظلوم واجاری

طلسم فازبندی

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه