کاندیدای تصدی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

محمود واعظی که این روزها تقریبا در حال ایفای نقش خود در مسوولیت ریاست دفتر رییس‌جمهوری است، سرانجام با اظهارنظری، به بخشی از شایعات و گمانه‌زنی‌ها در خصوص جانشین خود پایان داد.

او گفت یکی از معاونانش جای او را خواهد گرفت و از این بابت از رییس‌جمهور نیز تشکر کرد. البته اعلام نام این معاون را به خود رییس‌جمهوری واگذار کرد تا بر خلاف برخی پست‌ها که تکلیفشان در کابینه روشن شده، این موضوع چند روز دیگر هم باز بماند.

به این ترتیب اما می‌توان پرونده کاندیدای نهایی وزارت ICT را بسته دانست. پیش از این ابوالحسن فیروزآبادی به عنوان کاندیدای مطرح در میان اخبار و گمانه‌ها مطرح بود و اظهارنظر خود او مبنی بر این که رییس‌جمهوری هنوز با کسی برای مسوولیت وزارت ارتباطات صحبت نکرده، نام خود را در میان کاندیداها حفظ کرد.

اما محمود واعظی به عنوان یکی از اعضای کابینه و فردی نزدیک به حسن روحانی که حالا ریاست دفتر او را نیز قرار است عهده‌دار شود، توجه رسانه‌ها را به درون این وزارتخانه و یکی از معاونان خود معطوف کرد.

در میان معاونان هم نام‌هایی مثل برات قنبری، نصراله جهانگرد و محمدجواد آذری جهرمی مطرح بود که قنبری دو هفته قبل رسما اعلام کرد، جایی در کابینه آینده ندارد. نصراله جهانگرد به عنوان یکی دیگر از معاونان وزیر ارتباطات که نیازی به معرفی به فعالان حوزه ICT ندارد و از حدود 20 سال قبل همواره مسوولیت‌های متعددی در این عرصه داشته، اما سکوت کرد و هیچ واکنشی به اخبار و شایعات نشان نداد.

به این ترتیب حالا تنها گزینه باقی‌مانده، جوان‌ترین معاون وزیر ارتباطات یعنی محمدجواد آذری جهرمی است که در پاسخ به خبرنگاران در خصوص حضور در کابینه به عنوان نخستین وزیر متولد دهه 60، گفته: اجازه بدهید رییس‌جمهور اعلام کنند.

در خصوص محمدجواد آذری جهرمی اما باید گفت وی به واسطه مسوولیت اجرایی که داشته در مدت تقریبا کوتاه انتصاب خود به عنوان مدیرعامل زیرساخت طرح‌های متنوعی را افتتاح و در دستور کار گذاشته که این اقدامات به ویژه رضایت اپراتورهای اینترنتی را در پی داشته است.

او درباره مشکلات چه در سمت دولت و چه در سمت بخش خصوصی، اهل تعارف نیست و تاکنون به‌طور شفاف در تریبون‌ها و رسانه‌ها به اظهارنظر پرداخته است.

رویکرد و مواضع وی در خصوص توسعه اینترنت و کسب‌وکارهای فناورانه نیز نشان می‌دهد که وی معتقد به فضای باز برای فعالان این حوزه است. موضوعی که در پاسخ‌های وی به برخی مسوولان قضایی نیز مشهود بود.

اعتماد محمود واعظی به او از لحظه صدور حکم همزمان مدیرعاملی و ریاست هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت و حمایت همه‌جانبه از تصمیمات آذری جهرمی از یک سو و حضور مستمر وی در کنار وزیر ارتباطات از دیگر سو، زمینه اشراف وی بر آنچه در این وزارتخانه می‌گذرد را بالا برده و حالا با فضای حاکم بر این وزارتخانه و بخش فاوای کشور آشناست.

آنچه مسلم است، پست وزارت، مسوولیتی کلان‌تر محسوب می‌شود که ترکیبی از وظایف اجرایی و سیاسی را شامل شده و از این‌رو نحوه انتخاب معاونان و مدیران کلیدی در این وزارتخانه در کنار برنامه‌ها و رویکردها، می‌تواند گویای میزان توفیق و آینده این وزارتخانه مهم و پیشران باشد.

در نهایت آنکه هفته‌نامه عصر ارتباط به عنوان نخستین و تنها هفته‌نامه ICT کشور با سابقه 15 سال انتشار، ضمن حمایت از وزیر و تیم مدیریتی آینده وزارت ارتباطات، همواره تلاش داشته تا با حفظ استقلال حرفه‌ای خود، به بیان نقایص و کاستی‌های احتمالی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات بپردازد. از این رو با معرفی گزینه نهایی به مجلس، با جزییات بیشتری به بررسی سوابق، عملکرد، رویکرد و برنامه وزیر منتخب خواهیم پرداخت.

 

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه