اعتراضاتی که قابل اجتناب بود

ارایه اینترنت نامحدود به شکل محدود! هفته گذشته سروصدای زیادی به خصوص در فضای مجازی به پا کرد. کاربران اینترنت تصور می‌کردند که قرار است به جای اینترنت حجمی، اینترنت نامحدود بر اساس سرعت جایگزین شود که با ارایه طرح رگولاتوری متوجه نوع جدیدی از بازی با کلمات شدند. واقعیت این است که تعرفه اینترنت نامحدود ارایه شده نه تنها نامحدود نبود بلکه بنا بر نظر بسیاری از کاربران، اینترنت فوق محدود به شمار می‌رفت. به فاصله چند ساعت از انتشار جزییات تعرفه اینترنت نامحدود در ایران کاربران در شبکه‌های مجازی و به ویژه صفحه شخصی وزیر در اینستاگرام به اجرای این طرح واکنش تند و گسترده‌ای نشان دادند و مخالفت خود را با ارایه این سرویس با الفاظ مختلف منتشر کردند.

در حالی که شعار اصلی رییس‌جمهور برای انتخابات ریاست‌جمهوری عبارت " به عقب برنمی‌گردیم"، بود اما به اعتقاد کاربران اینترنت این طرح یک بازگشت به عقب بزرگ محسوب می‌شد به نحوی که کاربران با هشتگ "ما اینترنت نامحدود نمی‌خواهیم" ، اعتراض گسترده خود را به این طرح نشان دادند و خواهان ارایه اینترنت نامحدود واقعی و یا بازگشت به شیوه قبلی شدند. بسیاری از کاربران پیشنهاد تحریم اپراتورهای ارایه‌دهنده اینترنت که به‌طرز سوال‌برانگیزی مهر سکوت بر لب زده و ظاهرا از شیوه ارایه‌شده رضایت کامل داشتند، را مطرح کردند. اعتراض‌ها به قدری فراگیر شد که پس از بازتاب‌های منفی فراوان ارایه این تعرفه، جهرمی، مدیرعامل جوان شرکت زیرساخت که این روزها نامش به عنوان وزیر ارتباطات کابینه دوازدهم بر سر زبان‌هاست، خواستار توقف تعرفه جدید اینترنت نامحدود شد تا شاید پرونده "محدودترین اینترنت نامحدود" کشور بسته شود. به فاصله کوتاهی از انتشار درخواست وی، وزیر ارتباطات سرانجام در صفحه اینستاگرام خود خبر از دستور توقف مصوبه مذکور داد تا به فاصله 24 ساعت پرونده پرسروصدای تعرفه‌های جدید بسته شود.

اما آنچه در این میان قابل توجه است ارایه طرح‌هایی است که دقیقا پای جیب مردم در آنها در میان است و متاسفانه بدون درنظر گرفتن جمیع جوانب به یکباره ارایه می‌شود و موجبات نارضایتی‌شان‌ را فراهم می‌کند؛ ارایه اینترنت نامحدودی که نامحدود نیست و در واقع حجمی است و مردم باید هم بابت حجم و هم سرعت، پول پرداخت کنند. آیا این چیزی جز نادیده گرفتن صلاح و صرفه اقتصادی مردم است؟ آیا نباید برای طرح‌های با این درجه اهمیت، بررسی و دقت بیشتری صورت گیرد و تنها به رها کردن تیری در تاریکی اکتفا نشود؟

آیا بهتر نیست پیش از تصویب کردن چنین طرح‌هایی، نظرخواهی‌های عمومی صورت گیرد؟ آیا نباید برای ارایه این طرح‌ها ساعت‌ها و بلکه ماه‌ها کار کارشناسی کافی صورت گیرد؟ ای کاش برای تعرفه‌های بعدی اندکی نظرات مردم هم شنیده شود.