رمز کارت‌های بانکی را به دیگران ندهید

رییس پلیس فتای استان زنجان با بیان اینکه برداشت غیرمجاز از حساب بانکی شهروندان یکی از مهم‌ترین جرایم فضای سایبر است، گفت: متاسفانه وقوع این جرم بیشتر به علت رعایت نكردن موارد ساده ایمنی از سوی کاربران و شهروندان است که توصیه‌های پلیس فتا را جدی نمی‌گیرند.

سرهنگ دوم محمدعلی آدینه‌لو، رییس پلیس فتای استان زنجان گفت: با توجه به هشدارهای مکرر پلیس فتا در خصوص اینکه کارت بانکی خود را در اختیار دیگران نگذارید و رمز آن را هم اعلام نکنید، متاسفانه هنوز شاهد هستیم که برخی افراد به‌راحتی کارت بانکی به همراه رمز آن را در اختیار دیگران می‌گذارند.

آدینه‌لو ادامه داد: شهروندانی که کارت خود را به همراه رمز بانکی آن در اختیار دوستان و آشنایان می‌گذارند تا برای مثال قبوض آنها را به‌دلیل مشغله و گرفتاری پرداخت کنند یا شهروندانی که هنوز در خریدهای خود در فروشگاه‌ها برای پرداخت بهای خرید کارت را با رمز در اختیار فروشنده می‌گذارند. همین نکته ساده باعث می‌شود تا کسی که کارت را در اختیار دارد با فعال کردن رمز دوم و یادداشت کردن اطلاعات درج‌شده روی کارت بانکی به‌راحتی بتواند از حساب بانکی دیگران خرید آنلاین كند و هزینه آن را با کارت شما پرداخت کند.

وی افزود: فروشنده‌ای که روی دستگاه کارت‌خوان خود اسکمیر نصب کرده باشد با دانستن رمز بانکی شما اطلاعات کارت شما را کپی کرده و به‌راحتی می‌تواند از حساب شما به‌صورت غیر مجاز برداشت كند. بنابراین ضرورت دارد که مردم در هنگام خرید، خود کارت کشیده و رمز را وارد كنند و به‌هیچ‌وجه رمز را به فروشنده نگویند.