اعتراض گسترده کاربران اینترنت موجب شد

دستور توقف تعرفه‌های جدید اینترنت

هفته پیش در گزارشی به استناد صحبت‌های وزیر ارتباطات که با ذکر مثالی، مشخصا گفته بود اینترنت در مدل جدید اندکی گران می‌شود، تیتر نخست هفته‌نامه را به همین موضوع اختصاص دادیم و نوشتیم: "اینترنت گران می‌شود"

البته همان هفته به انتقاد از عملکرد مسوولان دولتی و متولی تغییر قیمت اینترنت نیز پرداختیم که چرا جزییات تصمیمی که برای مردم گرفته شده و نتیجه آن بر مخارج زندگی آنها تاثیرگذار است، از قبل‌تر به اطلاع عمومی نرسیده است.

**حالا اما با اعلام جزییات کامل این طرح توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، مسوولان این سازمان تاکید و اصرار دارند که اینترنت نه تنها گران نمی‌شود بلکه ارزان هم می‌شود.**

نظر به اهمیت موضوع در گزارش حاضر تلاش می‌کنیم با بررسی دقیق‌تر جدول اعلامی تعرفه‌های اینترنت و واکنش‌های کاربران به این تغییرات، ضمن رمزگشایی از تغییرات مدل جدید محاسبه قیمت اینترنت، به بررسی این موضوع بپردازیم که در نهایت مدل جدید قیمت‌گذاری اینترنت به نفع کاربران نهایی است یا نه؟

شیوه جدید محاسبه قیمت اینترنت

نخست آنکه معاون سازمان تنظیم مقررات هفته گذشته درباره جزییات این طرح توضیحاتی را ارایه داد و البته اعلام کرد که **این مدل از تابستان گذشته اجرایی شده اما چون مردم علاقه‌ای به آن نشان ندادند، مدل‌های دیگر حذف شده تا آنها به ناچار تنها از این روش استفاده کنند! **همچنین به گفته وی قرار است نرخ‌های جدید اینترنت از اول شهریورماه اجرایی شوند.

این که چرا مردم علاقه‌ای به مدل مذکور نشان ندادند، البته مسکوت مانده و ما نیز فعلا به آن نمی‌پردازیم.

به گفته معاون رگولاتوری در دنیا در روش اتصال‌محور، حد مصرفی به عنوان مصرف منصفانه پیش‌بینی می‌شود که دو حالت دارد. در حالت اول وقتی مصرف از مقدار مشخصی عبور کرد، سرعت را کم می‌کنند و در حالت دوم کاربران حجم اضافی خریداری می‌کنند که با توجه به اینکه در ایران پیش از این خرید حجم اضافی مرسوم بود، حالت دوم برای اجرا انتخاب شده است.

این تصمیم رگولاتوری در حالی صورت می‌گیرد که باتوجه به نوع و میزان مصرف، هر کاربر ممکن است علاقه به دریافت یک شکل از خدمات را داشته باشد و طبیعتا شیوه کم شدن سرعت بعد از عبور از مقدار مشخصی برای کاربران پرمصرف و کم‌در‌آمد شاید به‌صرفه‌تر بود.

در روش جدید اما چند محدوده سرعت تعریف و برای هر محدوده قیمتی سقفی مشخص پیش‌بینی شده است که علاوه بر محدوده سرعت‌های اصلی، یک رنج ویژه با سرعت کمتر و قیمت پایین‌تر برای مشترکان کم‌مصرف نیز وجود دارد.  به این ترتیب **می‌توان این گزینه را مطرح کرد که در روش جدید، احتمالا قیمت اینترنت به نفع کاربران کم‌مصرف و به زیان کاربران پر مصرف در کشور است.** این در حالی است که برخی معتقدند شاید بهتر بود روش معکوسی در نظر گرفته شود.

آنطور که رگولاتوری اعلام کرده محدوده‌های سرعتی شامل سرعت تا 2 مگابیت بر ثانیه، سرعت 2 مگ تا 6 مگ و سرعت 6 تا 20 مگ است.

این سه محدوده به ترتیب 20 هزار تومان، 35 هزار تومان و 50 هزار تومان قیمت دارند و هر سه محدوده سرعتی دارای 10 گیگ ترافیک بین‌الملل و 20 گیگ ترافیک داخلی است.

همچنین بسته ویژه مشترکان کم‌مصرف نیز با سرعت زیر یک مگابیت بر ثانیه با قیمت 10 هزار تومان دارای 3 گیگ ترافیک خارجی و 6 گیگ ترافیک داخلی در مدل جدید محاسبه قیمت دیده شده است.

به این ترتیب **اگرچه رگولاتوری و وزارت ارتباطات معتقدند در روش جدید، قیمت‌ها به گونه‌ای تعیین شده که از قیمت‌های قبلی حتی تا 30 درصد! برای مشترک پایین‌تر باشد اما به نظر می‌رسد که کاربران پرمصرفی که از محتوای داخلی اینترنت یا همان شبکه ملی اطلاعات کمتر استفاده می‌کنند با اعمال این شیوه هزینه اینترنت‌شان افزایش می‌یابد.**

سکوت مطلق شرکت‌های اینترنتی

تجربه سال‌های گذشته نشان داده هربار تغییر تعرفه به ضرر شرکت‌های اینترنتی بوده است، این شرکت‌ها سریعا واکنش نشان داده و با اعلام این که هزینه‌های بالایی دارند با اعمال تعرفه‌های جدید به اشکال مختلف مخالفت کرده‌اند. تجربه مخالفت با تصمیمات وزرای ارتباطات از گذشته تا کنون، گویای این مطلب است که شرکت‌های اینترنتی در صورت بروز مشکل و مساله در کار خود به سرعت هماهنگ شده و به این تصمیم‌ها اعتراض می‌کنند.

اما **با وجود اعمال تعرفه‌های جدید شاهد هستیم که شرکت‌های اینترنتی در سکوتی مطلق فرو رفته‌اند و هیچ مطلبی له یا علیه شیوه جدید محاسبه قیمت اینترنت اعلام نکرده‌اند. با این تفاسیر این گمانه را می‌توان مدنظر داشت که سکوت نگران‌کننده و ترسناک! شرکت‌های اینترنتی به این دلیل است که احتمالا در مدل جدید نه تنها متضرر نمی‌شوند بلکه منتفع نیز می‌شوند.**

سونامی اعتراضات تند کاربران اینترنت

اما به محض اعلام تعرفه‌های جدید اینترنت، موج اعتراضات کاربران اینترنت روانه صفحه شخصی وزیر ارتباطات در اینستاگرام و شبکه‌های اجتماعی شد به نحوی که حذف مکرر پیام‌ها نیز مانعی برای مشاهده سخنان تند و البته ناشایست برخی در صفحه وزیر ارتباطات نشد.

به همین جهت بخش زیادی از پیام‌های کاربران به هیچ وجه قابل درج نیست.

با این وجود هشتگ‌های مختلفی در مخالفت با اعمال این شیوه جدید محاسبه قیمت اینترنت شکل گرفت.

بسیاری از کاربران نیز با ذکر این که محدود بودن اینترنت بین‌الملل و اجبار کاربران به استفاده از شبکه ملی اطلاعات که دیتای محدودی در آن وجود دارد منطقی نیست خواستار اعمال نشدن این شیوه جدید محاسبه قیمت اینترنت شدند.

یکی از کاربران در توییتر در همین زمینه یادآور شده: " تعرفه جدید اینترنت نامحدود اینترنت 20 مگ و 30 مگ حذف شده و اسمش را نامحدود گذاشته‌اند؛ درواقع در جدول اعلامی رگولاتوری هیچ سرویس نامحدودی وجود ندارد، البته شاید هم برخی فکر می‌کنند 10گیگ مقدار خیلی زیادی است".

کاربر دیگری نوشته: "آخه تعرفه‌های جدید که بدتر شد، با این تعرفه‌ها مردم باید هم پول بیشتری بدن هم سرعت پایین‌تر نسبت به قبل بگیرن، یه ذره هم به فکر مردم باشید، یه نگاه به تعرفه اینترنت تو کشورهای دیگه بندازید!!"

کاربری دیگر اما با کنایه نوشته: "این اینترنت نامحدود در ایران مثل داستان لباس پادشاه شده است؛ دولت می‌گوید نامحدود است و هیچ‌کس هم حق اعتراض ندارد و نباید بگوید که این اینترنت نامحدود نیست."

پیام یک کاربر دیگر به این شرح است: "سلام آقای واعظی، خسته نباشید، نکته‌ای در مورد این طرح جدید اینترنت هست، اونم اینه که علاوه بر محدودیت حجمی که قبلا بود، محدودیت سرعت هم بهش اضافه شده و در قیمت‌گذاری موثر شده، به نظر من این طرح یک گام به سوی عقب هست و این طرح فقط در صورتی به صرفه می‌شه که خود شرکت‌ها نخست، بهش زمان رایگان اضافه کنن و دوم ، قیمت رو کاهش بدن. که بازم تازه می‌شه مثل الآن‌، لطفا در این مورد چاره‌ای بجویید، ممنون و خدانگهدارتون."

**البته واکنش‌های طنزآمیز به اینترنت به اصطلاح نامحدود اعلام شده نیز بسیار زیاد بود و ذکر جملاتی مثل: " برویم 5 گیگ اینترنت نامحدود بخریم" و یا اینکه "اگر به کسی در خارج از ایران بگویید ما هر ماه 10 گیگ اینترنت نامحدود می‌گیریم فکر می‌کند تحت تاثیر مواد مخدر این حرف را زده‌ایم" **از جمله این واکنش‌های طنز آمیز کاربران خلاق ایرانی بوده است.

یکی دیگر از کاربران اما در صفحه شخصی شبکه اجتماعی‌اش نوشته: "تعرفه "اینترنت نامحدود" كه رگولاتورى معرفى كرده نه تنها به روشنى "محدودیت حجم" دارد كه همان حجم مصرفى هم "كنترل‌شده" است."

با یک جمع‌بندی کلی از نظرات کاربران نهایی می‌توان گفت که کاربران به هیچ‌وجه روی خوشی به تعرفه‌های جدید نشان نداده‌اند و حجم اعتراضات تا آخرین ساعات کاری روز چهارشنبه در حال افزایش بود. به ویژه آنکه شیوه محاسبه نرخ تمام شده در مدل جدید برای بخش عمده‌ای از کاربران اینترنت به مراتب پیچیده‌تر از تعرفه‌های فعلی است.

 

شمردن جوجه‌ها در آخر پاییز

همانطور که ذکر شد محاسبات نشان می‌دهد که تعرفه اینترنت برای کاربرانی که از بسته‌های اینترنتی استفاده می‌کنند به مراتب پایین‌تر از نرخ‌های تعیین شده در جدول شیوه محاسبه قیمت جدید اینترنت است. از سوی دیگر نظر به سکوت شرکت‌های اینترنتی، واضح است که تغییر شیوه محاسبه به لحاظ درآمدی احتمالا هیچ ضرری برای آنها ندارد. اگر تمام این‌ها را با اظهار نظر وزیر که گفته قیمت اینترنت در کشور کمی گران می‌شود و اعتراضات کاربران اینترنت جمع ببندیم، انتظار افزایش قیمت اینترنت به مراتب محتمل‌تر از باقی‌ماندن قیمت‌ها در سطح فعلی و یا حتی 30 درصد ارزان‌تر شدن مورد اشاره مسوولان رگولاتوری است.

با این وجود برخی مسوولان رگولاتوری همچنان تاکید و اصرار دارند که این تعرفه‌ها ارزان شده و نتیجه این تغییر تعرفه‌ها به نفع مصرف‌کنندگان است.

**ما نیز حسب مسوولیت حرفه‌ای و رسانه‌ای خود، نمی‌توانیم پا را فراتر از این محدوده  گذاشته و طبیعی است که اگر کمی منتظر بمانیم تا صورتحساب‌های جدید به دست کاربران برسد، واقعیت امر برای همه روشن خواهد شد.**

آنچه مسلم است کاربران ایرانی ترجیح می‌دهند که آخرین هدیه وزیر ارتباطات در روزهای آخر تصدی‌اش بر مسند وزارت به آنها گرانی اینترنت نباشد.

درخواست جهرمی برای توقف طرح

اما در آخرین لحظات تنظیم این گزارش خبر رسید که محمد جواد آذری جهرمی معاون وزیر ارتباطات که از وی به عنوان کاندیدای بعدی وزارت ارتباطات نیز نام برده می‌شود، در نامه‌ای خطاب به محمود واعظی خواستار توقف اجرای مدل جدید قیمت‌گذاری شد.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت** «با توجه به اعتراضات و نیز اینکه اطلاع دارم که تمام تلاش صورت گرفته برای مصوبه جدید رضایت مردم بوده است با ارسال نامه‌ای از دکتر واعظی خواستم مصوبه جدید تعرفه تا بررسی بیشتر متوقف گردد. امیدوارم موافقت نمایند.»**

به فاصله کوتاهی از انتشار این پست، پیام مذکور در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد و با پیام‌های تشکر برخی کاربران اینترنت در صفحه اینستاگرام آذری جهرمی مواجه شد.

و عجب روز شلوغی بود روز چهارشنبه هفته گذشته که بارها باعث تغییر تیتر و گزارش حاضر شد! حدود ساعت 19 روز چهارشنبه وزیر ارتباطات در صفحه اینستاگرام خود مهر پایانی به نگرانی‌ها و اعتراضات گسترده کاربران اینترنت زد.

محمود واعظی نوشت: **با توجه به اینکه پیشنهاد مطرح شده در خصوص تعرفه‌های اینترنت ثابت مبتنی بر اتصال مورد استقبال کاربران قرار نگرفته و این مصوبه هنوز مراحل اداری و ابلاغ را طی نکرده و اجرایی هم نشده است، قرار شد اجرای آن متوقف شود و دستور دادم کمیته بررسی تعرفه‌ها مجددا پیشنهادی با رعایت منافع و مصالح کاربران تهیه و ارایه کند.**

نقد و بررسی بازی