شبکه های اجتماعی زیر ذره بین

حصیر ایرانی بخریم

هفته گذشته کمپین حمایت از محصولات حصیری با نام  #حصیر_ایرانی_بخریم در کشور راه‌اندازی شده و مورد توجه کاربران ایرانی قرار گرفت. این کمپین در راستای حمایت از حصیربافان استان‌های جنوبی و شمالی کشور راه‌اندازی شده است تا مردم ایران با این هنر اصیل پرکاربرد و دیرینه ایران اسلامی آشنایی پیدا کرده و به‌جای خرید محصولات بی‌کیفیت خارجی و به‌ویژه چینی تولیدات حصیری ایرانی خریداری کنند.

بنا بر این گزارش، کمپین #حصیر_ایرانی_بخریم از تمامی مردم ایران دعوت کرده تا با پیوستن به این کمپین و استفاده از هشتگ مربوطه در فضای مجازی از خرید حصیر ایرانی حمایت کنند، تا بدین وسیله از تولیدکنندگان حصیر ایرانی حمایت شود.

در مرحله اول این کمپین محصولات حصیری هشت استان خراسان‌جنوبی، سیستان‌وبلوچستان، بوشهر، هرمزگان، کرمان، یزد، خوزستان و گیلان به سازمان میراث‌فرهنگی ارسال شد و نمایشگاهی ارزنده از این آثار درمحل این سازمان برپا شد.

25 تیرماه 96 نیز در مرحله دوم محصولات حصیری باکیفیت و متنوع دو استان کرمان شهرستان کهنوج و هرمزگان شهرستان میناب به سمت تهران حرکت کرد. این محصولات ابتدا در نمایشگاهی به نمایش عموم گذاشته و سپس برای فروش در جشنواره‌های تابستانی استان‌های شمالی و پرگردشگر ارسال می‌شوند.

 

کمپین آلمانی‌ها برای ریشه‌کنی لیوان یک‌بار مصرف

برلین شهری است که با کوهی از پسماندهای لیوان‌های نوشیدنی یک‌بار مصرف روبه‌روست و برای حل این مشکل به تازگی مبارزه‌ای را آغاز کرده است. تاکنون بیش از ۱۰۰ فروشگاه این شهر با پیوستن به این کمپین، مشارکت خود برای حل مشکل را شروع کرده‌اند. با اجرای این کمپین در آینده هر جا که لوگوی “جام جهانی بهتر” بر سردر یا ویترین کافی‌شاپ یا قهوه‌خانه‌ای به چشم خورد، مشتری‌ها می‌توانند لیوان‌های نوشیدنی یک‌بار مصرف تمیز خود را تحویل داده و قهوه دریافت کنند. پاداش ‌آنها تخفیفی ۲۰ سنتی یا برای مثال یک بیسکوییت در کنار قهوه‌شان است.

به گفته مبتکران این طرح، در برلین در هر ساعت حدود ۲۰ هزار لیوان یک‌بار مصرف استفاده می‌شود که برابر است با دورریز ۱۷۰ میلیون لیوان یک‌بار مصرف نوشیدنی در سال. یعنی به‌طور متوسط در هر ۱۵ دقیقه یک لیوان مصرف می‌شود و مدت‌زمان استفاده از این لیوان نوشیدنی کمتر از مدت‌زمان استفاده از یک کیسه پلاستیکی است.

 

 

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه