هشدار پلیس به فعالیت خودروهای خودران در چین

یک شرکت چینی خودروهای خودرانی ساخته که در سراسر جهان توجه‌های زیادی را به خود جلب کرده‌اند و البته پلیس چین هم به کمپانی سازنده به علت آزمایش این خودرو در شهر هشدار جدی داده است.

رابین لی‌، مدیرعامل شرکت «بایدو» هفته گذشته با حضور در کنفرانسی در پکن، از طریق ارتباطی ویدیویی و زنده از داخل یک خودروی خودران این شرکت، تصاویری مستقیم از نمونه اولیه خودروی خودران کمپانی بایدو را که در پکن در حال گشت‌زنی بود پخش کرد.

مدیرعامل بایدو در جریان رونمایی از این خودروی خوران، درباره آن گفت: این خودرو در حالت رانندگی کاملا مستقل است و شما می‌توانید در تصاویر ویدیویی زنده ببینید که دست‌های راننده به‌طور کامل با فرمان فاصله دارد.

اگرچه گویا شرکت‌کنندگان در کنفرانس پکن از این خودروی خودران ابراز رضایت کرده‌اند، اما پیش از این  مقامات چینی به شرکت‌ها در خصوص آزمایش خودروهای خودران در جاده‌های عمومی هشدار داده و آنها را از انجام این کار منع کرده‌اند.

به این ترتیب، حالا یک شیرین‌کاری شرکت بایدو که قرار بود تنها یک معرفی محصول ساده باشد، اکنون یک پاسخ رسمی از پلیس کشور چین دریافت کرده است.

دفتر پیشاهنگی ترافیک پکن رسما اعلام کرد: آزمایش جادهای بایدو مورد بررسی پلیس و مقامات قضایی چین قرار خواهد گرفت و هیچ بعید نیست تبعات جدی قضایی برای کمپانی بایدو در پی داشته باشد. مشکلات حقوقی و نبود قوانین مشخص برای خودروهای خودران در سراسر جهان یکی از معضلات این فناوری است و در آمریکا نیز همین نبود قوانین مشخص موجب شده که پروژه کامیون‌های خودران با وجود آمادگی برای اجرا معطل گذاشته شود.

گفتنی است، با وجود پیشرفت‌های چشمگیر کشور چین در زمینه تولید خودروهای خودران، هنوز قانونی برای نحوه و چگونگی فعالیت این خودروهای خودران در شهرهای چین شکل نگرفته است.

جالب است بدانید که پیش از این کمپانی‌های گوگل، تسلا، اوبر و فورد نیز طرح‌هایی برای ارایه خودروهای خودران ارایه داده‌اند و حتی مدل‌های اولیه خود را رونمایی کرده‌اند.

هدف کمپانی «بایدو» این است که تا سال 2018 تعدادی از خودروهای بدون راننده خود را در جاده‌ها به کار بگیرد. طبق برنامه‌های اعلام‌شده این کمپانی تولید انبوه خودروهای خودران خود را از سال 2021 رسما آغاز می‌کند.