نتیجه افزایش 70 تومانی نرخ دلار آزاد در یک هفته

بازگشت گرانی

بازار خرید و فروش کالاهای کامپیوتری و دیجیتال در ماه‌های گذشته (منظور پنج ماهی  است که از سال 96 می‌گذرد) در بدترین وضعیت از لحاظ حجم معاملات و میزان سود بوده و همین موضوع موجب خروج نیرو و سرمایه از این بازار شده است.

 با این حال کسبه و فعالان بازار به امید بازگشت رونق در ماه‌های میانی فصل تابستان مشکلات را تحمل کرده و به قولی به بازار تابستانی کامپیوتر دل بستند. اما بروز برخی اتفاق‌ها موجب شد این پیش‌بینی محقق نشود و در نتیجه آنچه در بازار ابتدای مرداد ماه رخ داد چیزی جز تشدید رکود نیست.

 در گزارش این هفته درباره دلایل این اتفاق بخوانید.

بازی‌های دلار و درهم

پس از گذشت حدود یک ماه و نیم از ثبات نرخ دلار آزاد روی رقم 3 هزار و 755 تومان، از اوایل هفته‌ای که گذشت با افزایش 75 تومانی نرخ دلار مواجه شدیم و قیمت دلار به رقم حدود 3 هزار و 780 رسید. درکنار این اتفاق نرخ حواله هم به حدود 4 هزار تومان رسید. افزایش 16 تومانی نرخ درهم به نوبه خود بر بازار کامپیوتر ایران تاثیر گذاشت.

رشد قیمت دلار و درهم افزایش 10 تا 50 هزار تومانی قیمت کالاهای کامپیوتری را در بازاری در پی داشت که به تازگی با یک رونق نسبی در زمینه محصولات ارزان‌قیمت مواجه شده بود.

به گفته فعالان بازار در پی بروز نوسانات مجدد نرخ دلار و درهم بازار کامپیوتر با کاهش شدید تقاضا و سطح معاملات مواجه شده است. این درحالیست که در هفته‌های اخیر میزان تقاضا برای نوت‌بوک‌های ارازن و میان‌قیمت و برخی از قطعات کامپیوتری تا حدودی افزایش یافته بود.

کارشناسان نیز با تایید این موضوع می‌گویند: مسلم است که در صورت بروز تغییرات در روند قیمت‌ها از میزان تقاضا در بازار کاسته می‌شود. به گفته آنها این تغییرات خواه کاهش یا افزایش قیمت را در پی داشته باشد، موجب کاهش تقاضا از بازار می‌شود؛ چرا که در صورت گران شدن کالاها خریداران از خرید خودداری می‌کنند. در صورت کاهش قیمت هم خریداران به امید کاهش بیشتر قیمت‌ها زیر بار خرید نمی‌روند.

به گفته کارشناسان در شرایطی که روند قیمت‌ها به هیچ‌وجه قابل پیش‌بینی نیست، پیشنهاد می‌شود خریداران در صورت کاهش قیمت‌ها کالای مورد نظر را خریداری کنند و خرید را به زمانی که قیمت‌ها کاهش بیشتری یابد موکول نکنند. زیرا ممکن است امروز کالایی که با کاهش قیمت مواجه شده است؛ فردا روز گران‌تر از قبل شود.

تلویزیون هم گران شد

رشد قیمت دلار و درهم بر بازار کالاهای صوتی و تصویری و به ویژه تلویزیون هم تاثیر گذاشت. البته در شرایط فعلی در بازار این کالا جشنواره‌های فروش تابستانی برگزار شده است که البته شوقی برای خرید ایجاد نمی‌کند.

در هر صورت بررسی‌های بازاری گویای این است که در بازار تلویزیون هم شاهد یک رکود نسبی هستیم و البته وضعیت بهتر از بازار کامپیوتر است.

به گفته فعالان بازار رشد قیمت در حد ناچیزی است، اما بررسی‌های بازاری مشخص کرد که رشد قیمت‌ها در حدود 50 تا 200 هزار تومان بوده است که این افزایش قیمت در مورد تلویزیون‌های گران‌قیمت‌تر محسوس‌تر است.

در هر صورت بازار تلویزیون هم رونق چندانی ندارد و جالب اینجاست که تکنیک قدیمی و نخ‌نمای ارایه پروموشن هم کمکی به بهبود وضعیت بازار نکرده است و بسیاری از خریداران هنگام خرید اعلام می‌کنند که هدیه جشنواره را نمی‌خواهند و در عوض خواهان تخفیف هستند.

یکی از فعالان بازار تلویزیون در این باره می‌گوید: نکته قابل توجه در بازار تلویزیون این است که توجه به تکنولوژی‌های روز کم شده است و بیشتر مردم تنها در پی خرید کالای ارزان هستند. اقبال بسیار کم تلویزیون‌های منحنی گواه روشن بی‌توجهی خریداران به تکنولوژی‌های جدید است.

به گفته وی، در شرایطی که خریداران برای تامین هزینه خرید یک دستگاه تلویزیون جدید به وام متوسل می‌شوند، نمی‌توان انتظار داشت به سراغ تکنولوژی‌های روز بروند.

به گفته فعالان بازار، بازار تمام تلاش خود را برای سر پا ماندن می‌کند؛ اما حال و روزش خوب نیست.

 

موبایل هم از قافله رشد قیمت عقب نماند

همانقدر که گرانی دلار روی قیمت کالاهای کامپیوتری و دیجیتال تاثیر گذاشت، بازار موبایل را هم با افزایش قیمت مواجه کرد. بررسی‌های بازاری گویای این امر است که رشد نرخ دلار و درهم به افزایش 5 تا 7 درصدی قیمت‌ها در بازار موبایل منجر شد. در کنار این اتفاق قیمت تجهیزات جانبی مانند هندزفری، قاب و باتری یدکی و ... هم افزایش یافت.

البته کارشناسان بر این باورند که فعالان بازار دست بازتری برای افزایش قیمت تجهیزات جانبی گوشی تلفن همراه دارند. چرا که خریداران گوشی در بیشتر موارد قبل از خرید کالا قیمت آن را با وب‌سایت‌های خارجی مقایسه می‌کنند؛ اما در مورد کالاهایی مانند هندزفری و قاب و ... کمتر پیش می‌آید خریداران وقت صرف کنند و قیمت کالا را با سایر کشورها مقایسه کنند.

به همین دلیل معمولا قیمت‌گذاری در این بخش کاملا سلیقه‌ای است و تجهیزات جانبی موبایل از قانون خاصی برای قیمت‌گذاری پیروی نمی‌کنند. کارشناسان معتقدند بخشی از سود کسبه بازار گوشی از این طریق تامین می‌شود. بگذریم از اینکه فعالان بازار بابت فروش کالاهای قاچاق و مرجوعی سودی بیش از آنچه باید به جیب می‌زنند.

یکه‌تازی قاچاق‌فروش‌ها

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه