حذف خدمات وی‌پی‌ان از فروشگاه اپل در چین

شرکت اپل می‌گوید برنامه‌های ارایه خدمات وی‌پی‌ان را از فروشگاه اپ‌استور خود در چین حذف کرده است؛ امری که با برخی انتقادها مواجه شده است.

به گزارش فارس به نقل از رویترز، طراحان برنامه‌های یاد شده از اپل انتقاد کرده‌اند و می‌گویند به علت درخواست دولت برنامه‌های یاد شده از اپ‌استور حذف شده است.

نرم‌افزارهای وی‌پی‌ان در چین برای دسترسی به برخی سایت‌های فیلترشده به کار می‌روند. دولت چین قصد دارد استفاده از وی‌پی‌ان را در این کشور سازمان‌دهی کند و از برخی سوءاستفاده‌ها از این طریق جلوگیری کند.

چین در ژانویه گذشته قوانین تازه‌ای را تصویب کرد تا استفاده از وی‌پی‌ان‌هایی که مورد تایید دولت نیستند، ممنوع شود. وی‌پی‌ان‌های مورد تایید هم باید از زیرساخت‌های دولتی استفاده کنند.

سخنگوی اپل با صدور اطلاعیه‌ای حذف وی‌پی‌ان‌های مختلف از اپ‌استور را تایید کرده و می‌گوید این امر به علت ناسازگاری با قوانین داخلی چین صورت گرفته است.

اپل می‌گوید به طراحان برنامه‌های وی‌پی‌ان حذف شده مانند ExpressVPN ،VyprVPN  و  StarVPNقبل از این کار در مورد چنین اقدامی اطلاع‌رسانی کرده است.

شرکت اپل در تلاش برای تقویت کسب و کار محلی خود در چین است و برای اولین بار یک مدیر ارشد را در ماه جاری برای این منطقه تعیین کرده است و همین طور در حال راه‌اندازی یک پایگاه داده با همکاری شرکای محلی در جنوب غربی این کشور است.

 

سرمایه‌گذاری مخفیانه آمازون در حوزه خدمات بهداشت و درمان

شرکت آمازون یک آزمایشگاه مخفی را به بررسی فرصت‌های موجود در بخش خدمات بهداشت و درمان اختصاص داده است.

به گزارش فارس به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، در این آزمایشگاه ارایه خدمات جمع‌آوری و مدیریت الکترونیکی سوابق پزشکی، پزشکی از راه دور و غیره بررسی می‌شود.

آمازون گروه فعال در این زمینه را گروه 1492 نامگذاری کرده و به نظر می‌رسد استفاده از این عدد اشاره‌ای به سال 1492 میلادی است که در آن کریستف کلمب برای اولین بار پای بر خاک قاره آمریکا گذاشت.

این گروه مخفی در آزمایشگاهی در سیاتل آمریکا مشغول به کار هستند و طرح‌های مختلف نرم‌افزاری و سخت‌افزاری را اجرا می‌کنند. دو منبع مطلع که در این زمینه با رسانه‌ها گفتگو کرده‌اند می‌گویند آمازون از مدتها قبل در حوزه ارایه خدمات درمانی و بهداشتی سرمایه‌گذاری کرده و حتی قصد دارد واحدی را به طور خاص برای فروش محصولات درمانی و انواع داروها تاسیس کند.

این گروه به دنبال راه‌اندازی سیستم‌های ثبت الکترونیکی سوابق پزشکی نیز هستند تا پزشکان و بیماران در هر زمان و مکان و از هر نقطه جهان بتوانند به این سوابق دسترسی پیدا کنند. پلتفورم پزشکی از راه دور آمازون هم مشاوره مجازی با پزشکان را تسهیل کرده و خدمت‌رسانی به بیماران در نقاط دورافتاده را تسهیل می‌کند.

تولید نرم‌افزارهای پزشکی و بهداشتی هم در دستور کار این گروه است و احتمال دارد برخی از این تولیدات با بلندگوی صوتی الکسای آمازون سازگار شوند. هنوز مشخص نیست آیا آمازون می‌خواهد سخت‌افزار تازه‌ ای به همین منظور بسازد یا خیر.

 

استفاده از پهپاد برای پیش‌بینی توفان‌های سهمگین

در سال‌های اخیر پهپادها کاربردهای گسترده‌ای پیدا کرده‌اند و نهادهای تحقیقاتی نیز از آنها برای پیشبرد امور مختلف استفاده می‌کنند.

به گزارش فارس به نقل از دیجیتال ترندز، آزمایشگاه تحقیقاتی نیروی دریایی آمریکا قصد دارد از ناوگانی از پهپادها برای تحقیق در مورد نحوه شکل‌گیری توفان‌های سهمگین و پیش‌بینی این پدیده با هدف نجات جان انسان‌ها و کاهش خسارات وارده بهره بگیرد.

پهپادهای طراحی شده به این منظور که CICADA نام دارند ارزان‌قیمت و خودکار بوده و با استفاده از جی‌پی‌اس کنترل می‌شوند.CICADA ها بر خلاف پهپادهای سنتی فاقد موتور یا سیستم نیروی محرکه هستند.

پهپادهای یاد شده که تنها 34 گرم وزن دارند، از هواپیماهای عادی به هوا پرتاب می‌شوند و به سوی مقصد خود شیرجه می‌زنند. این پهپادها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بر روی هوا شناور می‌شوند و پس از مدتی بر روی زمین فرود می‌آیند.

ارتش آمریکا قصد دارد از این پهپادها در دسته‌های 32 تایی بهره بگیرد و آنها پس از گردش در مسیر از قبل تعیین شده بر روی زمین می‌نشینند. قرار است از مجموعه اطلاعاتی که به این شیوه جمع‌آوری می‌شود برای تحلیل و پیش‌بینی گردبادها و توفان‌های خطرناک استفاده شود.

 

حذف برنامه هوش مصنوعی که از کنترل خارج شده بود

محققان وابسته به فیس‌بوک یک برنامه هوش مصنوعی ابداعی خود را از کار انداختند، زیرا این برنامه زبان ارتباطی را اختراع کرد که برای انسان‌ها قابل درک نبود.

به گزارش فارس به نقل از ایپوک تایمز، برنامه یاد شده توانست از کدهایی خاص به جای کلمات برای تبادل نظر استفاده کند که کارآیی بسیار بالایی داشت.

پژوهشگران پس از اینکه متوجه شدند در برنامه مذکور دیگر از زبان انگلیسی برای رد و بدل کردن اطلاعات استفاده نمی‌شوند و کدهای رد وبدل شده برای انسان‌ها قابل درک نیست، کل برنامه هوش‌مصنوعی مذکور را از کار انداختند.

این واقعه که مربوط به اوایل ماه جولای است نشان می‌دهد هشدارهای برخی پژوهشگران و صاحبنظران برجسته دنیای فناوری در مورد خطرات پیشرفت افسارگسیخته فناوری هوش مصنوعی صحیح است. از جمله این افراد می‌توان به الون ماسک مدیرعامل شرکت تسلا اشاره کرد که تصریح کرده بود فناوری هوش مصنوعی می‌تواند حیات انسان‌ها در آینده و حتی تمدن بشری را تهدید کند.

ماسک خواستار تسریع در قانون‌گذاری برای استفاده از هوش مصنوعی شده بود و از رویکرد تهاجمی به جای رویکرد تدافعی در این زمینه دفاع کرده بود. در مقابل مارک زاکربرگ مدیرعامل فیس‌بوک رویکرد ماسک را خیلی غیرمسوولانه توصیف کرده بود.

برخی منابع خبری مدعی هستند این اولین بار نیست که برنامه‌های هوش مصنوعی از اهداف از قبل تعیین شده خود تخطی می‌کنند و دست به کارهایی می‌زنند که از کنترل انسان خارج می‌شود.

 

مشاجره نابغه‌های میلیاردر بر سر هوش مصنوعی!

پس از این که "مارک زاکربرگ" هشدارهای "الون ماسک" در مورد هوش مصنوعی را غیرمسوولانه خواند، الون ماسک در آخرین اظهارنظر خود درک زاکربرگ از هوش مصنوعی را محدود خواند.

به گزارش ایسنا و به نقل از بیزنس اینسایدر، این دو نابغه‌ میلیاردر اخیرا بر سر حوزه هوش مصنوعی به بحث و مشاجره پرداخته‌اند و با اظهار نظر در جاهای مختلف جواب همدیگر را می‌دهند.

الون ماسک، موسس و مدیرعامل تسلا و اسپیس ایکس، چندی پیش نسبت به پیشرفت روزافزون هوش مصنوعی هشدار داده بود و خواستار وضع قوانین کنترل‌کننده برای عدم تسلط هوش مصنوعی بر بشر در آینده شده بود.

اما "مارک زاکربرگ" مدیرعامل "فیسبوک" با انتشار ویدیویی این پرسش را مطرح کرد که به چه دلیل دیدگاه الون ماسک، مدیرعامل شرکت‌های "تسلا"، "اسپیس ایکس" و "OpenAI" راجع به هوش مصنوعی تا این اندازه منفی است.

"الون ماسک" نیز با توییتی در صدد پاسخ برآمد. وی نوشت: درک زاکربرگ از موضوع هوش مصنوعی محدود است.

ماسک نگران است که دستگاه‌های فوق هوشمند روزی بدل به تهدیدی برای بشریت شوند. در همین راستا وی در سال 2014 اظهار داشت که هوش مصنوعی حتی از سلاح اتمی هم می‌تواند خطرناک‌تر باشد.

وی گفت: من راجع به این موضوع با مارک (زاکربرگ) صحبت کرده‌ام، درک او از این موضوع محدود است.

طی یک پخش زنده از طریق فیسبوک، یک کاربر از زاکربرگ در مورد اظهارات الون ماسک راجع به هوش مصنوعی سوال کرد و گفت: در مصاحبه‌ای دیده که ماسک بزرگترین ترس خود را در آینده، هوش مصنوعی عنوان کرده است.

زاکربرگ در پاسخ گفت: من نظرات محکمی در این زمینه دارم. من خوش‌بین هستم. من عموما آدم خوش‌بینی هستم. فکر می‌کنم می‌توان چیزهای مختلف ساخت و دنیا را جای بهتری کرد. در زمینه هوش مصنوعی نیز ضمن خوش‌بین بودن، احساس می‌کنم افرادی در حال نوشتن یک سناریوی آخرالزمانی راجع به هوش مصنوعی هستند که من چرایی آن را نمی‌فهمم. این واقعا منفی‌انگارانه است و به نوعی من فکر می‌کنم غیرمسوولانه است.

وی افزود: باور دارم که استفاده از هوش مصنوعی در خودروها جان بسیاری را نجات خواهد داد، چرا که خودروها را از آن چه الان هستند بسیار امن‌تر خواهد کرد.

وی همچنین خاطرنشان کرد که هوش مصنوعی در حال حاضر در زمینه پزشکی برای کمک به تشخیص بیماری و مطابقت بیماری افراد با داروهای مناسب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

زاکربرگ افزود: هر زمان که می‌شنوم که هوش مصنوعی در آینده به مردم صدمه خواهد زد با خود فکر می‌کنم که بله، می‌توان از فناوری برای اهداف خوب و بد استفاده کرد. اما باید مراقب نحوه ساخت و استفاده از آن بود.

این که افرادی خواستار جلوگیری از پیشرفت پر شتاب هوش مصنوعی هستند، واقعا برای من سوال‌برانگیز است. من به این موضوع خیلی فکر کرده‌ام. اگر شما در مخالفت با هوش مصنوعی بحث می‌کنید یعنی در واقع در حال مخالفت با خودروهای ایمن‌تری که قرار نیست دیگر تصادف کنند و حادثه‌آفرین باشند، هستید و مخالف تشخیص پزشکی بهتر برای افراد بیمار هستید.

روز سه‌شنبه "الون ماسک" به این اظهارات زاکربرگ پاسخ داد و گفت: من با مارک در این مورد صحبت کرده‌ام. درک او از این موضوع محدود است. ماسک همچنین عنوان کرد که به زودی فیلمی با همین موضوع هوش مصنوعی منتشر خواهد شد.

توافق کلی میان رهبران هوش مصنوعی دنیا این است که چندین دهه طول خواهد کشید تا رایانه‌ها به سطح هوشمندی انسان برسند و حتی این که اصلا خواهند رسید یا نه زیر سوال است. در هر صورت بسیاری از کارشناسان این حوزه معتقدند اگر زمانی رایانه‌ها به هوشمندی انسان‌ها شوند، به سرعت تبدیل به "فوق هوشمند" خواهند شد.

 

پیشرفت ۳۶۰ درجه‌ای

لنز فیش‌آی نیکون در بازار

ثبت خاطرات از آسمان

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه

    نقد و بررسی بازی