زلزله و شمشیر دولبه شبکه‌های اجتماعی

" ما تسلیت نمی‌خواهیم، کمک می‌خواهیم" شاید تاثیرگذارترین جمله‌ای بود که پس از وقوع زلزله هفته گذشته در استان کرمانشاه در شبکه‌های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت و به سرعت موجی از همدلی را میان مردم در سراسرکشور به وجود آورد.

زلزله خبر نمی‌کند و زلزله هفته پیش در کشورمان نه اولین نوع از بلایای طبیعی بود و نه آخرین آن محسوب می‌شود فقط به نظر می‌رسد این نخستین بار در ایران بود که شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها به ابزاری مناسب برای انعکاس مصیبت‌ها و مشکلات یک منطقه زلزله‌زده تبدیل شدند و از همین مسیر کمک‌های زیادی برای زلزله‌زدگان جمع‌آوری و ارسال شد.  

اما از سرعت بالای اطلاع‌رسانی و اراده عمومی برای کمک کردن به هموطنان زلزله‌زده در شبکه‌های اجتماعی که بگذریم راه‌اندازی کمپین‌های مختلف برای جمع‌آوری کمک به زلزله‌زدگان همچون شمشیر دولبه‌ای بود که همزمان در شبکه‌های اجتماعی ایجاد شد. از یک سو تمایل عمیق مردم برای کمک به زلزله‌زدگان ستودنی بود و از طرف دیگر شماره‌ حساب‌های بی‌شماری در فضای مجازی دست به دست شد که سردرگمی مردم را به دنبال داشت و در میانه ماتم و عزا و متاسفانه در غیاب یک جریان منسجم حتی افراد مساله‌دار نیز از احساسات جریحه‌دار شده مردم سوءاستفاده کرده و قلاب خود را به آب می‌انداختند و حساب شخصی خود را اعلام می‌کردند.

به نظر می‌رسد حال که به هر دلیل علاقه به کمک‌های مستقیم مردم به مردم مطرح شده و از طرفی فرصت و پتانسیل کافی برای استفاده از کمک‌های انسان‌ًدوستانه هموطنانمان ایجادشده، بهتر است خیریه‌های مجازی در شبکه‌های اجتماعی فعال شوند تا حمایت‌های مردمی به شکل مدیریت شده و نه تجمع امکانات در نقطه‌ای و بی‌توجهی به نقاط دیگر انجام شود. به این ترتیب و با تشکیل نهادهای مردمی و متخصص قطره‌های پراکنده در مسیری درست و هدایت شده قرار می‌گیرند و رودی پرآب جاری خواهد شد.

تعارف را کنار بگذاریم اما شوربختانه هفته دیگر همین موقع زلزله‌زدگان هم به خیل فراموش‌شدگان می‌پیوندند و موضوعات جدید در شبکه‌های اجتماعی به سرعت جای آنها را می‌گیرند و آنها می‌مانند و دردجانسوز فقدان عزیزان و آواری که برسر زندگی‌شان خراب شده است. اما اگر به جای واکنش‌های احساسی و ناگهانی کانال‌های مورد وثوق مردم راه‌اندازی شوند می‌توان امیدوار بود که هم کمک‌ها به موقع به دست آسیب‌دیدگان می‌رسد و هم به جای امدادرسانی مقطعی، می‌توان آسیب‌دیدگان را در درازمدت زیر نظر داشت و آنها را به زندگی دوباره برگرداند. حال که نقش شبکه‌های اجتماعی در این رویداد پررنگ و قابل اتکا بوده است از سویی هم می‌توان امیدوار بود که با فرهنگسازی مناسب از پتانسیل‌های فضای مجازی برای امداد و نجات در آینده هم استفاده کرد.

مثبت و منفی وزیر پیشنهادی

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه