اولویت‌های کاری کمیسیون ICT اتاق بازرگانی تعیین شد

مشکلات شرکت‌های فاوا در صدر پیگیری

جلسه ماهانه کمیسیون ICTماهانه اتاق بازرگانی برگزار و اولویت‌‌های پیشنهادی کمیسیون برای دو ساله دوم فعالیت آن اعلام شد.

این اولویت‌ها شامل بررسی مشکلات شرکت‌های فعال در حوزه فاوا و ارایه راهکار، تدوین و ترجمه استانداردهای نوین و به‌روز  ICTو بین‌المللی کردن استانداردها در ایران برای توسعه و تسهیل صادرات، تدوین نقش ICT در توسعه بخش‌های مختلف اقتصادی کشور، آینده‌پژوهی و تدوین نقشه راه توسعه ICT، شناسایی موانع کسب‌و‌کار برای شرکت‌های نوپا و نوآور در حوزه فناوری اطلاعات و ارایه راه‌حل‌های عملیاتی برای رفع آنها بود.

انصاری نایب‌رییس اتاق ایران ضمن تایید موارد مطرح شده از سوی اعضای کمیسیون ابراز امیدواری کرد، پیگیری کمیسیون منجر به رسیدن به اهداف مقرر شود.

نایب‌رییس اتاق ایران حضور چهره‌های مختلف بخش خصوصی و دولتی در کنار هم در کمیسیون ICT اتاق بازرگانی را مثبت ارزیابی کرده و گفت امیدوار است تا با همکاری شکل گرفته مشکلات حوزه ICT احصا و برطرف شوند.

در این جلسه محمدرضا طلایی نیز ضمن انتقاد از ایجاد انحصار برای یکی از اپراتورهای موبایلی کشور در زمینه تولید محتوا گفت: یکی از اپراتورهای موبایلی مزایده‌ای را از طریق شرکت زیرمجموعه خود برنده شده که موجب شده همه آن چیزی که در زمینه تولید محتوا در این سال‌ها به وجود آمده با انحصار این مجموعه از بین برود.

وی افزود: این انحصار سه ساله موجب می‌شود هر کسی که در حوزه تولید محتوا می‌خواهد با صدا و سیما وارد مذاکره شود و تبلیغی کند حتما می‌بایست از طریق این اپراتور و زیرمجموعه آن وارد شود که صحیح نیست.

طلایی همچنین در خصوص دعوت از وزیر ارتباطات که پیشتر وعده آن را مطرح کرده بود نیز گفت: با هماهنگی‌هایی که در اتاق بازرگانی صورت گرفته قرار است روز هفتم آذر محمدجواد آذری‌جهرمی وزیر ارتباطات برای صرف صبحانه کاری در اتاق بازرگانی حاضر شود و کمیسیون ICT اتاق بازرگانی نیز قصد دارد با مشورت اعضای کمیسیون نظرات بخش خصوصی را تدوین کرده و در اختیار وزیر ارتباطات قرار دهد.

وی همچنین در خصوص زمان حضور هیات ایرلندی در ایران که با هماهنگی‌های کمیسیون ICT به ایران می‌آیند نیز گفت: قرار بود که این هیات روز ششم آذر در اتاق بازرگانی حاضر شده و به همین منظور همایشی برگزار شود که البته با نظر به تعطیل اعلام شدن این روز امکان دارد تغییراتی در خصوص زمان برگزاری آن وجود داشته باشد. این مجموعه ایرلندی که به همراه وزیر بازرگانی‌شان به ایران می‌آید در صحبت‌هایی که با هم داشته‌ایم اعلام کردند که بیشتر در زمینه انتقال دانش و فناوری، سرمایه‌گذاری در بخش استارت‌آپ‌ها و با تاکید بر فین‌تک‌ها در ایران فعالیت خواهند داشت.

در این جلسه مسعود شنتیایی، رییس هیات‌مدیره سندیکای تولیدکنندگان فناوری اطلاعات نیز با ذکر مشکلات متعدد موجود در زمینه قانون کار گفت: مشکلات زیادی در زمینه قانون کار وجود دارد و نیروی کار دستمزد گرفته اما عادت به انجام صحیح و کامل کار وجود ندارد؛ به علاوه بحث زیاد بودن تعطیلات رسمی و غیررسمی نیز از دیگر مشکلات این حوزه است. همچنین وجود 26 روز مرخصی علاوه بر تعطیلات، که با حقوق همراه است و پرداخت دوبار عیدی و پاداش در سال باعث شده که در عمل هزینه نیروی کار به شکل زیادی افزایش یابد.

وی همچنین خاطرنشان كرد: ما در برنامه‌های وزارت ارتباطات و در برنامه ششم توسعه آثار زیادی از حمایت از بخش  ICT نمی‌بینیم. در تهیه برنامه ششم ما به عنوان بخش خصوصی مشورت داده و پیشنهاداتی را در حوزه سخت‌افزار مطرح کردیم که البته حدود 90 درصد مسایل و مطالبات ما در برنامه ششم لحاظ نشد. شنتیایی در خاتمه خواستار توجه بیشتر و مضاعف دولت به بخش سخت‌افزار شد.

طلایی رییس کمیسیون ICT اتاق بازرگانی در ادامه جلسه با ذکر برنامه‌های اتاق بازرگانی برای تعامل بهتر با بخش دانشگاهی و استفاده از ظرفیت‌های استارت‌آپ‌ها گفت: اتاق در سال‌های گذشته برای ارایه سرویس‌های بهتر با بخش دانشگاهی در ارتباط بوده و قصد داریم این ارتباط را در حوزه فناوری بهبود بخشیم.

وی اعلام کرد: تاکنون نزدیک به 100 اتاق بازرگانی داخلی به لحاظ خدماتی که به اعضایشان ارایه می‌کنند بررسی شده و مشخص شده در  این زمینه فرصت‌هایی وجود دارد. اعضای هیات نمایندگان اتاق ایران حدود 400 نفر هستند که این افراد در رشته‌های مختلف فعالیت می‌کنند که اگرچه یکدیگر را می‌شناسند اما ممکن است از رشته فعالیتی یکدیگر هم اطلاع نداشته باشند؛ لذا این نقیصه در زمینه اطلاع‌رسانی هست که قصد برطرف کردن آن را داریم و اتاق تصمیم دارد از پتانسیل استارت‌آپ‌ها و از ایده‌های آنان برای ارایه خدمات بهتر به اعضایش استفاده کند.

بحث مجوزهای دست و پاگیر در صنعت ICT و خصوصا در زمینه تولید محتوا، اجرا نشدن قانون کپی‌رایت، انحصار و سهم‌خواهی شرکت‌های دولتی و خصولتی، لزوم توجه به استانداردهای بین‌المللی به جای استانداردهای داخلی و اجرایی شدن واقعی قوانین موجود از جمله دیگر موضوعاتی بود که اعضای کمیسیون ICT اتاق بازرگانی به آن پرداختند و خواستار توجه دولت به آنها و حل این موارد شدند.