ایران، ژاپن، زلزله و ارتباطات

در حالی كه پیش‌بینی می‌شد با وقوع زلزله در استان كرمانشاه ارتباطات تلفنی از دسترس خارج شوند اما آنطور كه خبرگزاری‌های داخلی به نقل از مدیرکل ارتباطات کرمانشاه عنوان كرده‌اند این ارتباطات به شكل پایدار در این استان برقرار بوده‌اند. البته گفته‌ می‌شود برخی سایت‌های موبایل در مناطق زلزله‌زده به دلیل قطعی برق از مدار خارج شدند. همچنین در لحظات ابتدایی وقوع زلزله حجم ترافیک بالایی در شبکه‌های ارتباطی استان كرمانشاه وجود داشته كه باعث شده برقراری ارتباطات آنها با مشكل همراه باشد.

طبیعی است كه هنگام بروز حوادث طبیعی از یكسو به دلیل حجم بالای تماس‌هایی كه برای ارتباط با اورژانس و آتش‌نشانی گرفته می‌شود و از سوی دیگر به دلیل تماس‌های مكرری كه افراد با خانواده‌هایشان برای حصول اطمینان از سلامت آنها می‌گیرند به ناگهان میزان تماس‌ها از ظرفیت شبكه بیشتر شده و اختلالاتی را به وجود می‌آورد.

با توجه به زلزله‌خیز بودن كشورمان اما باید با دادن آگاهی‌های لازم به مردم آنها را توجیه كرد تا در هنگام چنین حوادثی از برقراری تماس‌های طولانی و غیر ضروری اجتناب كنند. علاوه بر این موضوع كه نیاز به فرهنگ‌سازی و آموزش دارد شركت‌های ارایه‌دهنده خدمات ارتباطی هم می‌بایست با داشتن طرحی مشخص برای مواقع بحران ظرفیت و توان خود را افزایش داده و مانع تداوم طولانی‌مدت اختلال در شبكه خود شوند.

در كشور ژاپن كه یكی از زلزله‌خیزترین نقاط جهان است حتی پس از وقوع سونامی و زلزله‌ای كه در اواخر سال 1389 در این كشور رخ داده نیز شبکه اینترنت قطع نشده و فقط تا حدی با اختلال مواجه شد. از سوی دیگر در مناطقی نیز كه ارتباطات موبایلی به كل مختل شده بود، مراكزی برای تماس‌های اضطراری مردم برقرار بود. تماس‌های كوتاه مردم ژاپن در استفاده از این تلفن‌ها برای جلوگیری از ایجاد اختلال بیشتر در سرویس، گویای فرهنگ‌سازی مناسب رسانه‌های ژاپنی در زمینه نحوه عمل مردم در شرایط بحرانی است.

به نظر می‌رسد داشتن نقشه راهی مشخص و مدون برای برخورد مناسب در زمان بروز بلایای طبیعی یكی از مهمترین مواردی است كه كارشناسان و شركت‌های مخابراتی، اینترنتی و موبایلی كشور باید به آن توجه داشته باشند. اگرچه می‌توان با ارفاق به پایداری ارتباطات در مناطق زلزله‌زده استان كرمانشاه نمره قبولی داد ولی نباید فراموش كرد كه كلانشهرهایی مثل تهران، اصفهان و مشهد در صورت بروز بلایای طبیعی با حجم بسیار گسترده‌تری از سیل تماس‌های اینترنتی، موبایلی و تلفنی مواجه می‌شوند كه برقرار نگاه داشتن این خطوط ارتباطی در زمان بحران امری است كه نیاز به برنامه‌ریزی، فرهنگ‌سازی و تهیه امكانات لازم دارد.