با حضور رییس اتاق بازرگانی صورت گرفت:

برگزاری نشست اتاق بازرگانی برای حمایت از کسب‌وکارهای نوآور

روز سه شنبه 17 مرداد ماه کمیسیون ICT اتاق بازرگانی ایران در نشستی کارشناسی و تخصصی در حوزه نیازها، چالش‌ها و فرصت‌های کسب و کارهای نوآور و پیامدهای توجه نکردن به آنها میزبان جمعی از فعالان این حوزه شد.

به گزارش فدراسیون ICT اتاق بازرگانی ایران در این جلسه که به علت استقبال بالای فعالان کسب‌وکارها و خبرنگاران در سالن اصلی اتاق بازرگانی برگزار شد، غلامحسین شافعی رییس اتاق بازرگانی، محمدرضا طلایی رییس کمیسیون ICT  و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی، مسوولان اتاق اصناف و جمعی از فعالان ICT و نمایندگان برخی از استارت‌آپ‌های فعال کشور حضور داشتند.

در ابتدای این جلسه محمدرضا طلایی، رییس کمیسیون ICT اتاق بازرگانی گفت: طی چند ماه گذشته جلسات و هماهنگی‌هایی بین اتاق بازرگانی و اتاق اصناف با حضور برخی از شرکت‌های استارت‌آپی صورت و ساماندهی شرکت‌های نوپا و نوآور مورد توجه قرار گرفته است.

طلایی افزود: متاسفانه در کشور ما قوانین دست و پاگیری در حوزه ICT وجود دارد که باعث شده ما نتوانیم به رشد مورد نظر دست یابیم.

وی با بیان اینکه اتاق بازرگانی و اتاق اصناف می‌توانند با ساماندهی و با ارایه پیشنهاداتی به دولت به کسب‌وکارهای نوپا کمک کنند، گفت: فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشورهای مختلف تاثیرات متفاوت خود را به جا گذاشته است. در  برخی کشورها فاوا به عنوان یک رشته تولیدی بوده و درآمدزایی مستقیم داشته که هند از این دست کشورهاست و در برخی از کشورها همچون کشور ما روی سایر شاخه‌های اقتصادی تاثیر داشته است و باعث رشد سایر صنایع شده است.

وی تاکید کرد: به نظر می‌رسد قوانین و مقررات در کشور همراه با پیشرفت و فناوری حرکت نکرده است و قوه‌های مقننه و مجریه عملا چند گام عقب‌تر از پیشرفت فناوری بوده‌اند.

 

پدیده‌های جدید در طول تاریخ با مقاومت مواجه بوده‌اند

غلامحسین شافعی رییس اتاق ایران نیز در این جلسه با ذکر این موضوع که در طول تاریخ هر پدیده جدیدی که آمده در ابتدا در مقابل آن مقاومت شده است، متذکر شد: در زمینه استارت‌آپ‌ها نیز همین مقاومت وجود دارد اما با توجه به ظرفیت‌های موجود بی‌شک کسب‌وکارهای نوپا توفیقات شایانی به دست می‌آورند.

شافعی با قیاس کشورمان با کشورهای پیشرفته جهان گفت: اعتماد ما در کشور به جوانان کم است و حتی برخی با وجود تحصیلات عالی جوانان به آنها اعتماد نمی‌کنند.

وی افزود: در سایر کشورها ما وزرایی می‌بینیم که با 30 یا 32 سال سن به سمت وزارت رسیده‌اند. این نوع نگاه به جوانان در واقع بخشی از مشکلات عمیق فرهنگی است که ما با آنها مواجه هستیم.

وی تاکید کرد: به نظر من با وجود تمام مشکلات موجود کسب و کارهای نوپا نباید نا امید شوند و اتاق بازرگانی هم نهایت کمک را می‌بایست برای آنها انجام دهد.

شافعی اضافه کرد: البته حل تمام مشکلات به‌صورت یک‌جا ممکن نیست اما باید با کمک ظرفیت‌های اتاق سالی حداقل چهار مشکل اصلی را معین و برای حل آنها اقدام کرد که در این مسیر آقای طلایی به عنوان ریاست کمیسیون ICT اتاق می‌تواند اثرگذار باشد.

رییس اتاق بازرگانی ایران در ادامه گفت: هم اتاق و هم دولت می‌بایست فضا را فراهم کنند و فضای کسب و کار را به شکل جدی مورد توجه قرار دهند.

شافعی همچنین گفت: مساله تکنولوژی روز در حال حاضر یک مشکل اساسی است و ما در این حوزه با تورم و تناقض مقررات رو به رو هستیم؛ برای مثال ما مواردی در کشور داریم که با استناد به دو قانون می‌توان به دو حکم کاملا متفاوت درباره امری واحد رسید. همچنین قوانینی داریم که برای شرایط خاص وضع شده‌اند اما آن شرایط در حال حاضر به کلی از بین رفته است.

وی در خصوص مسایل حوزه صادرات افزود: ما در بازارهای صادراتی‌مان مثل افغانستان، عراق و آسیای میانه شاید 90 درصد تجارت‌مان کاملا سنتی باشد اما باید برای ورود به بازار مدرن آماده شویم تا امکان ورود به بازار امروز جهان را پیدا کنیم.

رییس اتاق ایران ادامه داد: اقتصاددانان می‌گویند تا سال 2025 می‌بایست اقتصاد را در بین مرزهای چین و هند پیدا کنیم. همچنین موضوع احیای جاده راه ابریشم دیده شده که لازم است موقعیت ایران را در این مسیر مورد بررسی قرار داده و از فرصت‌های موجود که کسب و کارهای نوپا یکی از آنها هستند به درستی استفاده کنیم.

 

اقتصاد ایران نیازمند کسب‌وکارهای نوآور است

خسرو سلجوقی عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات نیز در این جلسه گفت: اقتصاد ما یک اقتصاد منبع‌محور است که یک راه‌مان این است که برای پیشرفت مراحل را گام به گام طی کرده و اول کالامحور و سپس نوآورمحور شویم و راه دیگر آن است که به یکباره به اقتصاد نوآورمحور جهش کنیم. برای چنین جهشی می‌بایست از کسب و کارهای نوپا و نوآور در حوزه ICT استفاده کرد.

وی اضافه کرد: بخش دولتی ما این اجازه را نمی‌دهد که تفکر انتقادی اتفاق بیفتد و شاید نقشی که اتاق می‌تواند آن را به انجام برساند این است که این تفکر انتقادی را نهادینه کند.

عبدالرضا نوروزی، نایب رییس کمیسیون ICT اتاق بازرگانی از دیگر کسانی بود که در این جلسه به ارایه دیدگاه‌های خود در زمینه استارت‌آپ‌ها پرداخت. وی گفت: IT و  ICTامروز و در همه جای دنیا خصوصا در کشورهای پیشرفته نیروی محرکه تمام شرکت‌های حوزه تجارت و صنعت قرار گرفته است. در کشور ما اما کمتر به این حوزه بها داده شده است اما امروز هم اتاق بازرگانی و هم اتاق اصناف به اهمیت این موضوع پی ‌برده‌اند و برنامه‌هایی دارند که بتوانند برای توسعه کسب‌وکارهای نوآور و نوپا ارایه کنند.

وی افزود: حوزه IT این قابلیت را دارد که اگر به درستی در کشور پیاده‌سازی شود در زمانی کوتاه در آن اشتغال‌زایی صورت گرفته و بتواند سرمایه در گردش خود را برگردانده و به سوددهی برسد. همچنین استارت‌آپ‌ها نشان داد‌ه‌اند که در بازه زمانی کوتاه و در هرکجای کشور می‌توانند به سوددهی برسند. به این ترتیب می‌توان با استقرار استارت‌آپ‌ها حتی در روستاها مانع بروز معضلاتی همچون مهاجرت شد.

مسعود شنتیایی، رییس هیات مدیره سندیکای تولیدکنندگان رایانه نیز به عنوان سخنران دیگر این نشست، گفت: اگر ما ارتباط بین صنعت و دانشگاه را در گذشته برقرار می‌کردیم وضعیت بهتری از امروز داشتیم اما ما نتوانستیم این ارتباط را برقرار کنیم چرا که دانشگاه‌هایمان را به سمت بنگاه‌داری سوق دادیم که در تخصص آنها نبود و صنایع‌مان را هم مجبور کردیم که برای اینکه به پیشرفت برسند سرمایه‌گذاری کرده و R&D ایجاد کنند که با توان بنگاهی امکان‌پذیر نبود.

وی اضافه کرد: اگر ما بتوانیم سرمایه‌گذاری شرکت‌های رشدیافته را به سمت استارت‌آپ‌ها سوق دهیم و استارت‌آپ‌ها و شرکت‌ها را به هم نزدیک کنیم قطعا شرایط بهتری در آینده خواهیم داشت.

سادینا آبایی، مدیر اپراتور شبکه علمی کشور نیز در این جلسه به عنوان استارت‌آپی قدیمی که از سال 79 مشغول به کار است به ارایه دیدگاه‌های خود پرداخت و خواستار توجه به تغییر شکل اقتصاد تحت تاثیر کسب و کارهای نوپا شد.