حجم واردات گوشی موبایل به کشور باز هم کاهش یافت

قاچاق‌فروش‌ها کوتاه نمی‌آیند

موضوع جمع‌آوری گوشی‌های قاچاق از سطح بازار بحث داغ این روزهای بازار کالاهای دیجیتال است؛
طرحی که اگرچه متولیان اجرا به نتایج مثبت آن در آینده نزدیک امیدوارند، اما از نظر برخی کارشناسان و همچنین خریداران این طرح مانند سابق بی‌نتیجه است.
در هر حال مرحله جدید مبارزه با قاچاق و جمع‌آوری گوشی‌های قاچاق و بدون گارانتی از سطح بازار که قرار بود از ابتدای مهرماه اجرا شود، با 15 روز تعویق به مرحله اجرا در آمد.
 اما آیا اجرای این طرح موفق خواهد بود یا مانند مراحل قبل طرحی بی‌نتیجه است؟ این موضوع گزارش این هفته ماست. اگر در این زمینه کنجکاو هستید با ما همراه شوید.
جمع‌آوری گوشی‌های قاچاق
طرح جمع‌آوری گوشی‌های قاچاق از سطح بازار که قرار بود از اول مهرماه و بر اساس دستور ستاد مبارزه با کالای قاچاق به مرحله اجرا درآید، از نیمه ماه جاری و طبق اعلام قبلی عملیاتی شد.
از این رو اتحادیه از واحدهای صنفی تحت پوشش درخواست کرد از نگهداری، حمل و فروش کالای قاچاق خودداری کنند و به آنها اعلام کرد در غیر این‌صورت متخلفان به موجب ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق کالا مشمول جریمه نقدی معادل شش برابر ارزش کالا و نصب پارچه یا تابلو بر سر در محل کسب به‌عنوان متخلف صنفی و تعطیلی محل کسب به مدت شش ماه خواهند شد.
اجرای این طرح در حالی اتفاق افتاده است که قرار بود طرح رجیستری گوشی‌های موبایل از اواسط تابستان اجرایی شود و به موجب آن هیچ کالای قاچاقی به کشور وارد نشود و در صورت ورود گوشی قاچاق به بازار امکان فعال شدن در شبکه مخابراتی کشور را نداشته باشد.
با این حال در پی اتفاقاتی که از اواسط تابستان در زمینه اجرای طرح رجیستری رخ داد، برخی شرکت‌های توزیع گوشی پلمب شدند و دوباره اعلام شد که این طرح در مرحله پایلوت قرار دارد و تا اوایل پاییز به نتیجه نهایی می‌رسد. اما ظاهرا اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی دست به‌کار شده و قصد دارد فعلا از جمع‌آوری گوشی‌های قاچاق شروع کند تا اینکه رجیستری گوشی‌های موبایل به مرحله اجرای نهایی برسد.
به گفته کارشناسان، بی‌شک اجرای مقطعی طرح‌های این‌چنینی نمی‌تواند در برابر مافیای قاچاق مانع ایجاد کند و سودی که قاچاقچیان از محل واردات و فروش گوشی‌های قاچاق می‌برند در حدی است که انگیزه‌ای بسیار قوی برای قاچاقچیان و حتی قاچاق‌فروش‌ها ایجاد کرده است. کارشناسان می‌گویند: باید شرایطی فراهم کرد که سود قاچاق‌فروش‌ها کاهش یابد.
با این حال ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرده است که علاوه بر گوشی، در حال بررسی اجرای این طرح روی بازار لوازم خانگی و... است.
واردات گوشی‌ باز هم کاهش یافت
**اگرچه بررسی‌های بازاری مشخص کرده که میزان تقاضا از بازار گوشی موبایل و تجهیزات جانبی به‌مراتب بیشتر از بازار کامپیوتر و سایر کالاهای حوزه دیجیتال است، اما فعالان بازار این کالا می‌گویند که بازار بی‌رونق‌تر از هر زمانی است. با این حال با درنظرگرفتن این موضوع که سن استفاده از گوشی موبایل هر سال افزایش می‌یابد و با توجه به رشد محبوبیت این کالا در بازار، شاهد وجود تقاضا برای این کالا حتی در دوران رکود هستیم.**
بررسی‌ آمار و ارقام ارایه‌شده از سوی گمرک اما گویای این امر است که حجم واردات گوشی موبایل به کشور در حد قابل توجهی کاهش یافته است.
**آمارهای گمرکی نشان می‌دهد که حجم واردات موبایل از مبادی قانونی طی پنج‌ماهه نخست امسال نسبت به سال قبل کاهش یافته است.**
بر اساس اعلام گمرک جمهوری اسلامی ایران، از ابتدای سال جاری تا ششم شهریور ماه بیش از ۶۳۲ هزار دستگاه گوشی تلفن همراه وارد کشور شده است.
گزارش گمرک حاکی است در سال جاری تا تاریخ شش شهریورماه 632 هزار و 379 دستگاه گوشی تلفن همراه وارد کشور شده که ارزش ریالی واردات این میزان موبایل بیش از 285 میلیارد و 395 میلیون تومان برآورد می‌شود.
این گزارش می‌افزاید: بیش از 93 میلیون و 221 هزار دلار ارز در پی واردات 632 هزار گوشی تلفن همراه از کشور خارج شده است.
این درحالی است که **کارشناسان معتقدند، نیاز واقعی بازار بیش از یک میلیون گوشی در شش ماه است و این موضوع نشان‌ می‌دهد که بخش بزرگی از نیاز بازار از طریق قاچاق تامین می‌شود.**
به گفته آنها حجم واردات تلفن همراه از مبادی غیرقانونی یا همان واردات قاچاقی موبایل در کشور آن‌قدر بالا است که برای مبارزه با آن راهکارهای مختلفی از جمله از کار انداختن موبایل‌های قاچاقی پیشنهاد شده است.
مقایسه میزان واردات گوشی موبایل با سال‌های قبل نیز گویای این امر است که در سال جدید با کاهش چشمگیر حجم واردات مواجه شده‌ایم.
آمارهای گمرک از واردات قانونی تلفن همراه نشان می‌دهد که در نیمه نخست سال 94 در حدود 300 تن گوشی موبایل با ارزش حدود 119 میلیون دلار به کشور وارد شده است که این میزان حدود 15 درصد کمتر از واردات این کالا در نیمه نخست سال پیش از آن است.
بنابراین در صورت کنارگذاشتن آمار 90 درصدی از سهم قاچاق در بازار موبایل و محاسبه بر اساس آمارهای جدید ستاد مبارزه با قاچاق مبنی بر سهم 78 درصدی کالای قاچاقچیان از این بازار می‌توان محاسبه کرد که احتمالا در شش ماه نخست سال قبل حدود 545 میلیون دلار موبایل به کشور وارد شده که البته تنها 22 درصد آن واردات قانونی بوده و بقیه یعنی 425 میلیون دلار آن از طریق محموله‌های قاچاقی از مرزها عبور کرده است.
حال اگر وزن هر موبایل را به‌طور متوسط 300 گرم در نظر بگیریم، مشخص می‌شود که در نیمه نخست  سال قبل واردات قانونی موبایل به یک میلیون دستگاه می‌رسد و اگر این تنها 22 درصد از موبایل‌هایی باشد که به کشور وارد شده احتمالا میزان کل واردات موبایل به ایران حدود 5/5 میلیون دستگاه و البته سهم قاچاقچیان در این میان حدود 5/3 میلیون دستگاه تلفن همراه است که با اجرای طرح سازمان مبارزه با قاچاق معلوم نیست چه سرنوشتی در انتظار آنها است.