تاثیر گرانی دلار بر بازار کالاهای کامپیوتری و دیجیتال

یکه‌تازی قاچاق‌فروش‌ها

در هفته‌ای که گذشت، بازار خرید و فروش کالاهای کامپیوتری و تجهیزات دیجیتال تحت تاثیر بروز اتفاق‌هایی چون گرانی دلار، کاهش تقاضا از بازار در فصلی که پیش‌بینی رونق در آن می‌شد و...  دستخوش تغییرات جدیدی شد.

بررسی نتیجه این اتفاق در بازار کامپیوتر، موبایل، کالاهای صوتی و تصویری و ... موضوع گزارش این هفته ماست.

گرانی کالاهای کامپیوتری

قیمت دلار آزاد در 10 روز گذشته با رشد 80 تومانی قیمت مواجه شد که این اتفاق به رشد قیمت کالاهای گوناگون منجر شد.

بررسی نرخ دلار آزاد گویای این موضوع است که در یک ماه گذشته نرخ دلار آزاد که روی رقم حدود 3770 تومان ثابت بود، افزایش یافته است. نتیجه این موضوع در بازارهای گوناگون، کاهش شدید تقاضا و در کنار آن جلب توجه به سمت کالاهای بدون گارانتی با قیمت ارزان‌تر و همچنین کالاهای کارکرده است.

این اتفاقی است که در بازار تمام کالاها؛ از کالاهای خانگی و صوتی و تصویری گرفته تا لوازم آرایشی و بهداشتی و مواد غذایی شاهد آن هستیم. اما در برخی از بازارها مانند کامپیوتر، گرانی دلار تاثیر بیشتری داشته است.

به گفته فعالان بازار کامپیوتر، طی دو هفته گذشته میزان مراجعه و تقاضا برای کالاهای کامپیوتری ارزان و میان‌قیمت کاهش یافته و بازار دوباره در لاک دفاعی فرو رفته است.

یکی از فعالان بازار کامپیوتر پایتخت در این‌باره می‌گوید: ثبات نسبی نرخ دلار آزاد روی رقم 3770 تومان موجب شده بود که این تصور نزد برخی از فعالان بازار و کارشناسان به وجود آید که رونق در انتظار بازار است، اما همان‌طور که از سوی برخی از کارشناسان پیش‌بینی می‌شد، این رونق بستگی زیادی به نوسانات نرخ دلار آزاد دارد و حالا با افزایش قیمت دلار دیگر نمی‌توان به رونقی دل بست که کسبه منتظر آن بودند. پیش‌بینی می‌شود رونق تابستانی بازار را نیز از دست خواهیم  داد.

کارشناسان می‌گویند: حتی در صورت تداوم روند صعودی نرخ دلار، از اواسط شهریورماه بازار تا حدودی رونق می‌گیرد؛ زیرا نمی‌توان به‌هیچ‌وجه منکر تاثیر بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها بر بازار کامپیوتر شد. به گفته آنها گذشته از اینکه کسبه فضای فعالیت را به‌شدت غیرقابل پیش‌بینی و ناامن می‌بینند، اما به‌نظر می‌رسد پس از یک دوره طولانی رکود، سرانجام خریداران برای تامین نیاز خود به بازارهای کامپیوتر مراجعه کنند.

بازار تلویزیون در خواب تابستانی

اگرچه بر اساس اعلام کارشناسان، بیش از 80 درصد نیاز بازار تلویزیون ایران را تولیدات داخلی تامین می‌کنند، اما نوسانات نرخ دلار آزاد روی بازار این کالا تاثیر مستقیم دارد و جای تعجب دارد که قیمت تلویزیون‌های وطنی بازار با قیمت‌های جهانی کاملا یکسان و حتی در برخی موارد گران‌تر است.

حالا گرانی دوباره دلار به رشد قیمت تلویزیون‌هایی منجر شده است که حتی ارایه پرموشن‌های ضمن خرید هم گره کور رکود آن را باز نکرده است.

ارایه پروموشن‌های غیرجذاب و تکراری، گرانی قیمت تلویزیون‌ها و کاهش قدرت خرید مصرف‌کنندگان موجب شده است بازار تلویزیون این روزها در رکود به‌سر ببرد.

این اتفاق را در بازار کالاهایی چون سینمای خانگی، دستگاه‌های ساندبار و کنسول‌های بازی و دوربین‌های عکاسی هم به‌وضوح می‌توان مشاهده کرد.

**بررسی‌های بازار مشخص کرده است که در حال حاضر محدود تقاضای بازار را کالاهای بدون گارانتی به خود اختصاص داده و می‌توان گفت که گرانی کالاها به رونق نسبی بازار کالاهای قاچاق منجر شده است که از نظر کارشناسان این خطری بزرگ برای بازاری است که شهرهای مرزی در آن در زمینه واردات کالاهای گوناگون به‌شدت فعال هستند.**

موبایل‌فروش‌های بی‌مشتری

بازار خرید و فروش گوشی تلفن همراه جزو بازارهای چهارفصل است که همیشه مشتری دارد. در هفته‌های اخیر و همسو با رشد قیمت دلار در بازار این کالا نیز شاهد رشد قیمت و کاهش نسبی میزان تقاضا هستیم. اما می‌توان گفت که وضعیت بازار گوشی تلفن همراه به‌مراتب بهتر از کالاهایی مانند نوت‌بوک، تبلت، تلویزیون و... است.

به گفته فعالان بازار، میزان تقاضا نسبت به اواسط تیرماه در حد چشمگیری کاهش یافته است. با این‌حال بازار این کالا یک شانس بزرگ دارد و آن تجهیزات جانبی است. بررسی‌های بازاری مشخص کرده است که در هفته‌های اخیر بازار لوازم جانبی مخاطبان خود را حفظ کرده و در حال حاضر به روال سابق کسبه از این بازار سود می‌برند.

البته فعالان بازار زیر بار این موضوع نرفته و اعلام می‌کنند که بازار تجهیزات جانبی هم رونق ندارد یا اگر دارد سودی چندان دربر ندارد. اما بررسی‌ها مشخص کرده که در برخی موارد سود ناشی از فروش تجهیزات جانبی بسیار خوب است و در ماه‌هایی که بازار گوشی موبایل در رکود به‌سر می‌برد، بازار تجهیزات جانبی گوشی است که راه نجات را برای کسبه باز می‌کند.

کارشناسان نیز با تایید این موضوع می‌گویند: البته رکود حاکم بر بازار گوشی موقتی بوده و محال است این بازارِ به‌شدت محبوب و پرمتقاضی برای مدت طولانی با رکود مواجه شود.

 

مزایای فناوری نوین

بازگشت گرانی

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه