شارژر خورشیدی برای شارژ گوشی‌های همراه

به‌تازگی شارژرهایی به بازار آمده که توسط انرژی خورشید کار می‌کند. شارژر خورشیدی یک نوع از شارژرهای تلفن همراه است که اندازه موبایل‌های معمولی است و با داشتن پورت ورودی و خروجی می‌تواند گوشی شما را شارژ کند.
اگر بخواهیم نحوه شارژر این محصولات را به صورت ساده توضیح بدهیم باید گفت از انرژی نور می‌توان برق دریافت کرد. نور خورشید در داخل خود انرژی دارد و سلول‌های خورشیدی جوری ساخته می‌شوند که می‌توانند ذره‌های نور را به خودشان جذب و آن را به برق تبدیل کنند. رویه کار هم به این شكل است که ذره‌های نور در سلول‌های خاصی گیر می‌افتند و انرژی این ذره‌های نور باعث تحریک الکترون‌ها می‌شوند و حرکت الکترون‌ها در الکترونیک یعنی تولید برق.
حالا باید ما چیزی داشته باشیم تا این انرژی خورشیدی را ذخیره کنیم تا در مواقعی که خورشید در دسترس نیست بتوانیم از برق ذخیره‌شده استفاده کنیم. برای ذخیره انرژی از باتری یا خازن استفاده می‌شود.
شارژر خورشیدی پنلی دارد که پر از سلول‌های خورشیدی است و جریانی که توسط سلول‌های خورشیدی ساخته شده را از طریق مدارهای الکترونیکی به باتری می‌رساند و باتری را شارژ می‌کند. شارژر خورشیدی همانند پاوربانک یا شارژر همراه عمل می‌کند.
تنها چیزی که در شارژ خورشیدی مهم است، باتری گوشی شما است. اگر ظرفیت باتری گوشی شما 2000 میلی‌آمپر باشد، با یک شارژر خورشیدی 4000 آمپری می‌توانید دو بار گوشی خود را شارژ کنید و اگر یک شارژر 6000 آمپری داشته باشید سه بار از شارژر می‌توانید استفاده كنید.
تعداد پورت‌های به‌کاررفته در شارژرهای خورشیدی متفاوت است؛ از یك آمپری شروع می‌شود و به 1/2 آمپری و بالاتر می‌رسد.
بعضی از شارژرهای همراه با برق هم کار می‌کنند و از آنها در هوای بارانی نیز می‌توان استفاده کرد.
بیشتر صفحات خورشیدی از سیلیکون ساخته شده و می‌توانند 20 درصد انرژی دریافتی را به برق تبدیل کنند.
در بازار مارک‌های متنوعی از شارژرهای خورشیدی وجود دارد. از مهم‌ترین آنها می‌توان به Goal zero .
Joos orange.voltaic.Solio.Anker.Ilstapark اشاره کرد.
از نظر قیمت هم با‌ید گفت قیمت شارژرهای خورشیدی از 14 هزار تومان آغاز شده و تا 300 هزار توان نیز در بازار موجود است . شایان ذکر است که در خرید این محصول به آمپر آنها توجه داشته باشید. شارژرهایی که تک‌پورت یك آمپری باشند زیاد جالب نیستند.

Xperia XZ به بازار ایران آمد

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه