تمرکز یوتیوب برای حذف گسترده ویدیوهای تروریستی

یوتیوب که این روزها از آن به عنوان بزرگترین شبکه اجتماعی ویدیویی جهان یاد می‌شود هزاران فایل تصویری مربوط به یک فرد تندرو یمنی-آمریکایی موسوم به «انوار اَلاولاکی» را حذف کرد که این اتفاق در جریان تشکیل کمپین جهانی فعالیت‌های ضدافراطی‌گری در پلتفرم‌های رسانه‌ای آنلاین صورت گرفت. این نخستین باری بود که سایت اینترنتی مذکور وابسته به گوگل از انتشار تصاویر ویدیویی در عرصه رسانه‌های اجتماعی ابراز نگرانی کرد و به صورت ویژه در مقابل یک کاربر دست به اقدام زد.

این فرد واعظ در سال 2011 میلادی در جریان بمباران پهپادهای آمریکایی در یمن جان خود را از دست داد و با این وجود یک کتابخانه بزرگ شامل موعظه‌ها، سخنرانی‌ها، مقالات و تصاویر ویدیویی او به جا ماند. اَلاَولاکی زمانی که زنده بود بیشتر موعظه‌ها و سخنرانی‌های خود را در قالب فایل تصویری تهیه کرد تا از این طریق بتواند پیام ضدآمریکایی خود را آسان‌تر به گوش جهانیان برساند. بخش اعظم صحبت‌های او به مجموعه طولانی سخنرانی‌های اَلاَولاکی در مورد زندگی حضرت محمد (ص) زمانی در قالب تصویر ویدیویی ضبط شد که او همچنان به عنوان یک دانشجو در آمریکا زندگی می‌کرد و همزمان فعالیت‌های غیرآمریکایی انجام می‌داد.

گستره فعالیت‌های اَلاَولاکی باعث شد فعالیت‌های او در یک فضای خاکستری در شبکه اجتماعی یوتیوب ادامه پیدا کند. در همین حین مدیران یوتیوب سیاست‌های جدید ضد تندروی را برای سایت خود در نظر گرفتند و در توضیحات سایت به صورت صریح اعلام شد تمام ویدیوهایی که باعث هرگونه رفتار خشونت‌آمیز یا تروریستی شود، به صورت خودکار حذف خواهد شد. با این وجود در هیچ یک از بخش‌های در نظر گرفته شده برای سیاست‌های جدید یوتیوب اعلام نشده بود که اگر یک کاربر شخصی بدون هرگونه وابستگی به گروه‌های جناحی تصاویر ویدیویی از خود تهیه کرده باشد و دیگر کاربران آنها را منتشر کنند، جلوی انتشار این فیلم‌ها گرفته شود.

به هر حال گوگل هم اکنون تصمیم گرفته است قوانین شبکه اجتماعی یوتیوب را اصلاح کند. بر این اساس تصاویر مربوط به اَلاَولاکی به عنوان یک مورد استثنا بدون در نظر گرفتن هر گونه قانون و سیاست اجرایی، حذف شود. این طور که روزنامه نیویورک‌تایمز گزارش داده است، در پاییز گذشته نتایج حاصل از جست‌وجوی نام این واعظ در شبکه اجتماعی یوتیوب بیش از 70 هزار تصویر ویدیویی را به نمایش می‌گذاشت. ولی هم‌اکنون با انجام جست‌وجوی مشابه تنها کمتر از 20 هزار تصویر ویدیویی از او موجود است که بخش اعظم آن توضیحاتی را در مورد شخصیت اَلاَولاکی اعلام می‌کند و هیچ کدام از سخنرانی‌های او در این سایت وجود ندارد.

«آدم هادلی» مدیر پروژه «فناوری ضد تروریسم» که کمپین‌های جهانی را در این راستا تشکیل می‌دهد از حذف ویدیوهای اَلاَولاکی در شبکه اجتماعی یوتیوب استقبال کرد و با این وجود توضیح داد که نام این واعظ هرگز به عنوان یک تروریست از سوی سازمان ملل متحد تایید نشد و هیچ دلیل و مدرکی مبنی بر همکاری او با گروه‌های تروریستی و تندرو وجود نداشت.

هادلی در این خصوص گفت: «آنچه که به هدف کنونی ما تبدیل شده این است که در مورد برخورد با افرادی که فعالیت‌های سیاسی می‌کنند در شبکه‌های اجتماعی برخورد کنیم و این حرکت تداوم داشته باشد. اَلاَولاکی یک استثنا در این مورد بود و مابقی بر اساس قوانین بین‌المللی مورد ماخذه قرار می‌گیرند. ما نمی‌توانیم روی کاربران فشار خاصی ایجاد کنیم. با این وجود باید مقابله یکسان و متعادل برای همه گروه‌های تروریستی ایجاد شود. شبکه‌های اجتماعی به بستر مناسبی برای حضور تروریست‌ها تبدیل شده‌اند و ما این فرصت را از آنها می‌گیریم تا از طریق پلتفرم‌های اجتماعی اینترنتی به کاربران عمومی دسترسی پیدا کنند».

تصمیم گوگل به دنبال انتشار فراخوان‌های مختلف ضدتروریستی صورت گرفت تا تمامی فعالیت‌های پیشگیرانه در خصوص جلوگیری از فعالیت‌های افراطی‌گری آفلاین و آنلاین انجام شود. مهم‌ترین نکته به وجود آمده این است که گوگل هنوز هم نتوانسته است تروریست بودن اَلاَولاکی را به عنوان یک واعظ و سخنران تایید کند و با این وجود تمام تصاویر ویدیویی او حذف شده است. شرکت گوگل بر این باور است افرادی که سخنرانی‌های اَلاَولاکی را تماشا می‌کنند و آنها را تایید می‌کنند، ممکن است برای انجام هرگونه فعالیت تروریستی یا افراطی‌گری تحریک شوند و یوتیوب اجازه چنین فعالیت‌هایی را نمی‌دهد.

هادلی در این زمینه توضیح داد: «این اتفاق بسیار آسان است که تصاویر ویدیویی ناقض قوانین موجود را به راحتی از روی یوتیوب یا فیسبوک حذف کنیم. ولی باید توجه داشته باشیم چنین کاری ما را از پرسش‌های اساسی که در زمینه افراطی‌گری مطرح شده است، باز می‌دارد. ما در این زمینه در مورد افراد آسیب‌پذیری صحبت می‌کنیم که ممکن است تروریست نباشند و هیچ‌گونه فعالیت افراطی نداشته باشند. انتشار تصاویر ویدیویی تنها مشکل ما محسوب نمی‌شود و می‌بایست به جای حذف این ویدیوها به صورت عمیق‌تر به آنها نگاه کنیم».

اَلاَولاکی که خانواده یمنی داشت در نیومکزیکو متولد شد سال 2010 نام او به عنوان یک «اسلام‌گرای یوتیوبی» معرفی شد. افکار ستیزه‌جویان او در مقابل جنگ و خونریزی آن زمان مورد توجه افراطی‌گرایانی چون «فیصل شهزاد» قرار گرفت و پس از گذشت مدتی «فیصل شهزاد» برای بمب‌گذاری در میدان «تایمز» نیویورک برنامه‌ریزی کرد.

شبکه اجتماعی یوتیوب از سال‌ها قبل تلاش خود را برای جلوگیری از انتشار تصاویر ویدیویی  اَلاَولاکی آغاز کرده بود. در سال 2011 میلادی این سایت اینترنتی با استناد به سیاست‌های خود سخنرانی‌های اَلاَولاکی علیه جنگ‌های آمریکایی را با ادعای تحریک مردم برای انجام اعمال خشونت‌آمیز حذف کرد و همان سال صدها تصویر ویدیویی اَلاَولاکی پاک شد. با این وجود کاربران جهانی هنوز به هزاران تصویر ویدیویی این واعظ دسترسی داشتند و یوتیوب همان موقع با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود که «با گذشت زمان و تحلیل محتوای موجود تمام تصاویر اَلاَولاکی حاوی صحبت‌های خشونت‌آمیز و جنگ‌طلبانه را حذف می‌کند. در این میان مطالبی که فقط در مورد دین اسلام منتشر شده است همچنان باقی می‌ماند».

به هر حال، اَلاَولاکی سال 2011 میلادی در جریان حمله پهپادهای آمریکایی به یمن کشته شد. او نخستین شهروند آمریکایی بود که در سال‌های پس از واقعه 11 سپتامبر به یک هدف قانونی برای ترور تبدیل شده بود و فعالیت‌های نظامی گسترده‌ای برای کشتن او به انجام رسید. او به همراه یک شهروند دیگر آمریکایی به‌نام «سمیر خان» که سردبیر نشریه آنلاین القاعده بود، مورد هدف بمباران هوایی پهپادهای آمریکایی قرار گرفتند. دولت آمریکا مدتی پس از این اتفاق اعلام کرد که قتل این دو فرد را با هدف «دفاع شخصی» انجام داده است.

 

اخبار

گزیده اخبار

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه