روی بی‌رحم فضای مجازی را دست کم نگیرید

 

با كمك اینترنت شما می‌توانید با دوستان خارج از کشور ارتباط برقرار کنید، در عرض چند ثانیه موسیقی و فیلم دانلود کنید و حتی از جدیدترین اخبار دنیا در لحظه آگاهی یابید. ‌تا زمانی که پهنای باند اینترنت دارید امكان دستیابی به تمام این موارد وجود دارد، اما سرعت بسیار بالای انتقال داده‌ها در كنار تمام نقاط مثبتش باعث شده برخی نیز با اظهارنظرهای نابجا و قرار دادن آن در این فضای مجازی، زندگی خود را نابود كنند.

در ژوییه 2015 تصویر والمل پالمر، متخصص دندانپزشک‌، در حالی كه در زیمبابوه در کنار شیری که کشته است در فضای اینترنت منتشر شد. پالمر تقریبا بلافاصله پس از انتشار این عكس نامش فاش و به‌دلیل شدت اعتراض‌ها مجبور شد موقتا كار خود را تعطیل كند. پالمر در نهایت چند ماه بعد به کار بازگشت و باتوجه به داشتن مجوز شكار شیر از زیمبابوه مجازات نشد، اما با این وجود این دندانپزشك همچنان شخصیتی منفور محسوب می‌شود و كسی دوست ندارد برای درمان دندان‌هایش به او مراجعه كند.

جاستین ساکو، یكی دیگر از معروف‌ترین اشخاصی است كه با یك اظهارنظر نابجا در اینترنت در كمتر از یك روز زندگی‌اش به‌كلی دگرگون شد. درواقع جاستین ساکو در طول مدت زمان كوتاهی به خاطر انتشار یك پست در اینترنت زندگی خود را نابود كرد. او در توییت خود نوشته بود: می‌خواهم به آفریقا بروم و امیدوارم كه ایدز نگیرم. شوخی كردم من سفید هستم.

انتشار همین جمله كوتاه و پخش شدن آن در اینترنت كافی بود تا در مدتی كوتاه هزاران كاربران معترض به صفحه او هجوم برده و با محكوم كردن او، نفرت خودشان را از صحبت‌هایش نشان دهند.

ساكو در كوتاه‌ترین زمان ممكن هزاران پیام از سوی كسانی كه از پیام او ناراحت شده بودند دریافت كرد و حتی انتشار پست عذرخواهی نیز باعث نشد رییس او به‌خاطر این كارش او را اخراج نكرده و كنار نگذارد. جالب آنكه تعداد دنبال‌كنندگان ساكو در اینترنت به 200 نفر هم نمی‌رسید، اما دست به دست شدن پست او در اینترنت خیلی زود موجی از مخالفت‌ها را برانگیخت و باعث منفور شدن او در اینترنت شد.