مزایای فناوری نوین

 

فناوری نوین چیزی نیست جز همان فناوری‌های قدیمی که بر اثر نوآوری‌ها پیشرفت یافته‌اند؛ مانند مسیر حرکت از نوارهای وی‌اچ‌اس به لوح‌ فشرده و سپس بارگذاری اینترنتی. فناوری نوین با توجه به افزایشی که در کارایی و صرفه‌جویی هزینه‌ای ایجاد می‌کند، تحول مثبتی در کسب‌وکار و اجتماع پدید می‌آورد. در ادامه به چند مزیت فناوری نوین خواهیم پرداخت.

1-    آموزش و پرورش

فهرست فزاینده‌ای از فناوری‌هایی که از پشت صحنه‌ سایر صنایع بیرون می‌آیند، رفته رفته به بخش آموزش و پرورش سود می‌رسانند. برای مثال می‌توان از بهبود مستمر اتصال به شبکه نام برد.

با توجه به آنکه حالت متصل بودن به شبکه در شرکت‌های کسب‌و‌کار در حال افزایش است، عاقلانه آن است که بخش آموزش و پرورش نیز پای در حیطه‌ دیجیتالی بگذارد و شاید لازم باشد بیش از سایر صنایع هم این کار را انجام دهد.

اگر بستر ارتباطات برخط در مدارس آماده باشد، دانش‌آموزان برای رویارویی با واقعیت محیط‌های کار امروز آماده خواهند شد و با بستر دیجیتالی و برخط در مدرسه اخت خواهند شد.

کودکان امروز بر خلاف کودکان نسل‌های قبلی با رایانه‌های کیفی، تلفن همراه هوشمند، رایانک و شبکه‌های اجتماعی به‌خوبی آشنا هستند. به‌کارگیری این فناوری‌ها با ترکیبی از افزاره‌های نوین و تحلیل‌های داده‌ای و هوش مصنوعی در آموزش و پرورش را باید پیشرفتی طبیعی بینگاریم که تنگناهای سفت و سخت آموزش در فضای کلاس را از بین می‌برد.

2-    بهداشت

 با اوج‌گیری فناوری‌های نوینی از قبیل اینترنت چیزها، بخش بهداشت به‌شدت تحت تاثیر آنها قرار می‌گیرد. اینترنت چیزها می‌تواند انواع اطلاعات بیماران را به‌صورت بی‌درنگ از طریق مجموعه‌ای از افزاره‌های متصل به اینترنت در اختیار سازمان‌های بهداشت و درمان قرار دهد.

این دسترسی 24 ساعته و در سراسر روزهای هفته منفعت‌های سرشاری برای سلامت و کیفیت زندگی بیمار دارد، اما این نوع مدل‌سازی دورادور از مراقبت بهداشتی که در آن بیمار تا حد امکان کمتر به بیمارستان رفت‌وآمد می‌کند، هنوز در دوران کودکی‌اش قرار دارد.

در کشور نروژ شرکتی به نام دیگنیو که در فراهم‌سازی راهکارهای سیار و مبتنی بر فناوری برای بخش بهداشت تخصص دارد، در پی آن است تا زیرساخت مراقبت‌های بهداشتی را با توسل به فناوری دارای قابلیت اینترنت چیزها به خدمات کارآمدتر و فعالی ارتقا دهد.

متولیان این شرکت اعتقاد دارند که معضل فراروی خدمات درمانی در جهان ریشه در این دیدگاه دارد که در بیشتر موارد انسان‌ها فقط هنگام بیماری در بیمارستان بستری می‌شوند و این روش باعث ازدحام گریزناپذیری می‌شود که اتلاف وقت، پول و مهارت‌های تخصصی را در پی دارد و از همه بدتر آنکه راحتی بیمار را از بین می‌برد. راهکار بحران مراقبت‌های بهداشتی که گریبان بسیاری از کشورها را گرفته است مراقبت پیشگیرانه است.

شرکت  دیگنیو راهکاری سیار و مبتنی بر ارتباطات بی‌سیم را به‌کار گرفته است که در آن بیماران مسن را در داخل خانه پایشگری می‌کنند و از طریق داده‌هایی که در بستر ابرواره و به‌وسیله‌ مجموعه‌ای از افزاره‌های آسان‌کار كه برای سامانه‌‌ نرم‌افزاری دیگنیو ارسال می‌شود، از بیماری‌ها پیشگیری می‌کنند.

3-    بهره‌وری

چاپ سه‌بعدی، اینترنت چیزها، هوش مصنوعی و تمام فناوری‌هایی از این دست یا آمیزه‌ای از آنها در حال تغییر دادن مفهوم بهره‌وری هستند. قابلیت چاپ کردن سه‌بعدی خانه یا دسترسی بی‌درنگ به داده‌های سامانه‌ای به شرکت‌های کسب‌وکار امکان می‌دهد تا به‌صورت فرابخشی بهره‌وری را به حد و حدود تازه‌ای برسانند و فلک را سقف بشکافند.

برای مثال، در درون سازمان‌ها کارهای خسته‌کننده و تکراری بیشتری را به هوش مصنوعی می‌سپارند تا کارکنان بتوانند بیشتر بر رهیافت‌های پویاتر و ابتکاری‌تر تمرکز کنند و عملیات را بهبود دهند.

در چنین چشم‌اندازی، فناوری به انسان امکان می‌دهد تا قابلیت‌های خود را افزایش دهد. وقت منبع با ارزشی است که فناوری آن را آزاد می‌کند. دیجیتالی‌سازی می‌تواند رهیافت جدید ارایه دهد که در آن فرایندهای وقت‌گیر و وابسته به نیروی کار جای خود را به کار دارای ارزش افزوده‌‌ بیشتر بدهند.

4-    امور مالی

یک فناوری به‌طور اخص می‌تواند خدمات مالی را بهبود دهد و آن هم فناوری زنجیره‌ بستک است، به‌طوری که طبق بررسی گروه مالی رابرت هال 52 درصد پیش‌قراولان خدمات مالی این فناوری را به‌کار گرفته‌اند تا تراکنش‌ها را تسهیل کنند و سرعت و مزیت‌های مالی را افزایش دهند. داستان در این خلاصه نمی‌شود و با ارزهای رمزی مستقر در زنجیره‌‌ بستک که بیت‌کوین یا اتریوم از جمله‌ آنها هستند نظام مستقر تبادل ارزش رفته رفته تحت تاثیر آن قرار می‌گیرد.

البته انقلاب صنعتی چهارم برای حوزه‌ها و بخش‌های بسیاری منفعت دارد که برای مثال می‌توان از بخش انرژی‌های تجدیدپذیر نام برد. در نهایت فناوری نوین برای چگونگی تعامل انسان‌ها با هم و چگونگی انجام کسب‌وکار شرکت‌ها تبعات وسیعی دارد.

 

یکه‌تازی قاچاق‌فروش‌ها

بازگشت گرانی

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه