قرار گرفتن در منصب یک وزیر کاری سهل و در عین حال سخت است.

سهل از آن جهت که یک وزیر می‌تواند با تعیین یک خط مشی خودخواسته، وقت و انرژی‌اش را (خاصه در چهار سال پایانی کار دولت) معطوف و معطل امور و وعده‌های گوناگون اعم از سیاسی و بین‌المللی و غیره کرده و به سرانجام رسیدن آنها را نیازمند مرور زمان بداند و به این ترتیب با عافیت‌طلبی خود را درگیر نکرده و آینده سیاسی خود را به چالش نیندازد.

و سخت از آن جهت که یک وزیر می‌تواند با شناخت کامل و ریشه‌یابی چالش‌ها و مشکلاتی که مردم، فعالان و تمامی ذی‌نفعان و بازیگران آن عرصه چشم امید به او بسته‌اند، وارد یک کارزار جدی و اساسی شود. اما اگر وزیری قدم در راه دوم گذاشت، بی‌شک از گزند ناهماهنگی‌ها، چوب‌لای چرخ‌گذاشتن‌ها و فشارهای گوناگون در امان نخواهند ماند و این جایی‌ست که یک مدیر باید میان منافع ملی یا منافع شخصی و حزبی یکی را انتخاب کند.

از تمام این موارد که بگذریم، این روزها رسانه‌ها و فضای مجازی پر شده از انبوهی از مطالبات، انتظارات و توقعات از وزیر جدید که هر کدام نیز خواسته‌های متفاوتی از دیدار و جلسه حضوری گرفته تا درخواست رسیدگی فوری به برخی مشکلات را دارند. اینها اتفاقا بخش کوچکی از خواسته‌هایی محسوب می‌شود که در معرض دید عموم قرار دارند و عمدتا از سوی کسانی مطرح می‌شود که شاید دسترسی مستقیم برای رساندن صدای خود به وزیر جدید ندارند.

بخش عمده‌ای از فشارها و خواسته‌ها اما پنهان هستند و یک وزیر از لحظه‌ای که اسم وی برای معرفی به مجلس مطرح می‌شود، با انبوهی از تماس‌های تلفنی، پیامکی، اینترنتی، حضوری و غیره مواجه است که هر کدام سفارشات و تاکیدات خاص خود را دارند.

جالب‌تر آنکه هیچ فرقی هم نمی‌کند که فشارها پیدا یا پنهان باشد، چراکه هر کس فقط خود را دیده و محق می‌داند و لذا هر گونه تاخیر و تعلل در پاسخ به آنها از سوی وزیر، می‌تواند موج جدیدی از ناراحتی‌ها را در پی داشته باشد.

در این میان اگرچه دولت در چهار سال دوم و پایانی خود قرار دارد و انتظار بر جلوگیری از هرگونه وقفه در امور است، اما کافیست هر کس یک لحظه خود را جای یک وزیر بگذارد تا درک بهتری از مصایب او به ویژه در روزهای نخست کاری داشته باشد و سپس اندکی صبر کند.

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه