سرمایه عظیم اجتماعی را نادیده نگیریم

تا بوده چنین بوده که با فرارسیدن موعد تغییر دولت‌ها، از تشکل‌های کوچک و بزرگ گرفته تا فعالان و بازیگران هر بخش با برگزاری نشست‌ها و صدور بیانیه‌ها و اطلاعیه‌ها و اساسا به هر طریق ممکن خواسته‌ها و مطالباتشان را از وزیران جدید و مدیران‌شان مطرح می‌کنند.

بدیهی است که فعالان هر بخش به دنبال کسب‌وکار و منافع خود باشند اما چیزی که شاید کمتر شاهد آن بودیم این است که میلیون‌ها نفر از مردم که اتفاقا تمامی تصمیمات و تغییرات اثر مستقیمی بر سرنوشت و زندگی آنها دارد کمتر امکان و ابزاری برای طرح نظرات خود دارند. مصرف‌کنندگانی که چرخ‌های اقتصاد را می‌گردانند اما شاید به راحتی نتوانند صدای خود را به گوش مسوولان برسانند.

هرچند امروزه شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها به عنوان ابزارهای بی‌واسطه بین مردم و مسوولان قرار گرفته‌اند اما واقعیت این است که همچنان این بخشی از رسانه‌ها هستند که نقش سنتی رساندن صدای مردم نه فقط در پایتخت و شهرهای بزرگ بلکه تمامی مردم حتی آنها که به اینترنت دسترسی ندارند را ایفا می‌کنند.

از این‌رو فهرست کردن خواسته‌های مردم از وزیر جدید ارتباطات نیز موضوعی است که بنا بر وظیفه رسانه‌ای به زودی و در فرصت مناسب به آن می‌پردازیم اما آنچه مسلم است این که در میان انبوهی از مسایل، معضلات، مطالبات و خواسته‌های اصناف، احزاب و شرکت‌ها، گاه حتی نمی‌توان کوچکترین اثر و ردی از دغدغه مردم پیدا کرد؛ روش تعرفه‌گذاری روی خدمات ICT اعم از اینترنت، خدمات پستی، تلفن ثابت و همراه، دغدغه خانواده‌ها در خصوص پاکسازی فضای مجازی، انواع کلاهبرداری‌ها و کاستی‌ها، هجمه پیامک‌های تبلیغاتی، فیلترینگ و غیره از جمله دغدغه‌های مردم در حوزه فاوا است که اثری از آنها در جایی دیده نمی‌شود.

بنابراین، این طور نباشد که مردم در هیاهوی رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی و صاحبان قدرت و اقتصاد گم و مطالبتشان نادیده گرفته شود چرا که آنها در آینده کشور نقش دارند و به هرحال تمامی دولتمردان شاید دوباره روزی  در معرض قضاوت و رای مردم قرار گیرند. واقعیت این است که هرچقدر صاحبان قدرت تلاش کنند که عملکرد برخی وزرا را زیر سوال ببرند اما مردم به راحتی خدمات آنها را فراموش نمی‌کنند و اقدامات محوری و مثبت‌شان از نظر آنها دور نخواهد ماند. لذا به‌جاست که وزرای جدید هم با در نظر گرفتن این مهم، به این سرمایه اجتماعی عظیم و باارزش ارج نهند.

تمام مقصران یک فاجعه

آتشِ زیرِ خاکستر

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه