با تاکید بر فعالیت دموکراتیک انجام شد:

اعلام موجودیت «انجمن شرکت‌های نرم‌افزاری»

تاکید دارند که قرار نیست جای کسی را تنگ کنند و نه‌تنها از جایی انشعاب و خروج نکرده‌اند، که اتفاقا آمده‌اند تا بیشتر کمک حال نهادها و ظرفیت‌های موجود در بخش باشند، بر «دموکراتیک» بودن فرایند کارهایشان هم اصرار دارند و وقتی با پرسش‌های متعدد مواجه می‌شوند که منظور از این مساله چیست، به مشارکت واقعی و استفاده از توانایی همه اعضا اشاره می‌کنند و در نهایت در پاسخ به این پرسش که تشکل‌های به‌مراتب قدیمی‌تر و بزرگ‌تر در پیشبرد برخی امور صنفی دچار مشکل هستند، با اظهار خوش‌بینی، پرهیز از پیش‌داوری و تاکید بر تخصصی شدن انجمن‌ها در دنیا، می‌گویند به اندکی فرصت نیاز دارند و اتفاقا دارای تجربه بالایی در کارهای صنفی هستند.

اینها بخشی از اظهارات جمعی از مدیران و فعالان شرکت‌های نرم‌افزاری بود که هفته قبل با حضور در محل شرکت شماران‌سیستم و دعوت از خبرنگاران، گرد هم آمدند تا موجودیت «انجمن صنفی کارفرمایی شرکت‏‏ها‏ی نرم‏افزاری استان تهران» را اعلام کنند.

به گزارش خبرنگار عصر ارتباط، فرهاد الیشایی، رییس هیات‌مدیره انجمن شرکت‌های نرم‌افزاری در ابتدای این نشست، به علت و فلسفه شکل‌گیری این انجمن پرداخت و گفت: شرکت‏‏ها‏ی نرم‏افزاری ایران در سال 73 با تاسیس انجمن شرکت‏‏ها‏ی انفورماتیک تلاش کردند فعالیت‏ها‏ی صنفی خود را از طریق این انجمن انجام دهند و به‌تدریج نقش سایر بخش‏ها‏ی فناوری اطلاعات در این انجمن مشهودتر شد؛ تا جایی که سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور که وارث انجمن شرکت‏‏ها‏ی انفورماتیک بود، مجموعه‏ بزرگی از حرف و صنوف وابسته به فناوری اطلاعات و ارتباطات را تشکیل داد.

وی ادامه داد: با اضافه‌شدن بخش‏ها‏ی دیگر، نرم‏افزار به‌تدریج نقش کم‌رنگ‏تری پیدا کرد، اما این در حالی است که در شرایط کنونی جامعه و با توجه به پتانسیل بالایی که این صنعت در داخل کشور دارد، و تعداد شرکت‏‏ها‏یی که در این حوزه فعالیت می‏کنند و همچنین نیروی انسانی درگیر با صنعت نرم‏افزار، نیاز به حضور یک انجمن صنفی تخصصی، فراگیر و دموکراتیک که بتواند نیاز‏ها‏ی فعالان آن را پاسخ دهد کاملا مشهود است.

الیشایی گفت: به همین دلیل تعدادی از فعالان با تشکیل یک انجمن تخصصی به این نیاز پاسخ شایسته داده‏اند و «انجمن صنفی کارفرمایی شرکت‏‏ها‏ی نرم‏افزاری استان تهران» که به‌طور اختصار انجمن آشنا نامیده می‌شود، از طریق وزارت کار و امور اجتماعی به‌ثبت رسیده و صرفا یک انجمن کارفرمایی است.

وی در خصوص شرایط عضویت در این انجمن گفت: شرکت‏‏ها‏یی که اساس‌نامه و فعالیت اصلی آنها حوزه تولید، پیاده‏سازی نرم‏افزار‏ها‏ی داخلی و خارجی و مشاوره در نرم‏افزار است، می‏توانند به عضویت این انجمن درآیند.

رییس هیات‌مدیره انجمن شرکت‌های نرم‌افزاری در خصوص چهار محور فعالیت این انجمن که در حال حاضر با حضور 13 شرکت فعالیت خود را آغاز کرده است، گفت: محور نخست، شرکت‌های نرم‌افزاری هستند تا از طریق عضویت و حضور در انجمن تخصصی نرم‏افزار بتوانند مطالبات خود را پیگیری کنند. محور دوم فعالیت ما، تشکل‌های غیردولتی هم‌تراز هستند تا زمینه برای هم‏افزایی و همکاری‏های مشترک فراهم شود.

وی ادامه داد: محور سوم فعالیت انجمن، وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی هستند تا زمینه برای همکاری و تسهیل تدوین مقررات و اجرای قوانین مرتبط با فعالان این حوزه فراهم شود و محور چهارم هم رسانه‏ها هستند تا به کمک آنها به انعکاس اخبار و نقد فعالیت‏های صنفی بپردازیم.

علیرضا بزرگمهری، نایب‌رییس انجمن شرکت‌های نرم‌افزاری هم با تاکید بر اینکه این انجمن به‌عنوان مکملی در کنار سایر تشکل‌ها از جمله سازمان نظام صنفی رایانه‌ای به فعالیت خواهد پرداخت، گفت: مقدمات تشکیل انجمن کشوری هم فراهم شده و چند استان در حال پیگیری‌های لازم هستند تا پس از تشکیل این انجمن‌ها برای ایجاد انجمن کشوری اقدام شود.

بزرگمهری نیز در پاسخ به پرسش‌های مکرر خبرنگاران در خصوص چگونگی توفیق این انجمن و علت پیگیری نكردن مطالبات از طریق نهادهای دیگر همچون سازمان نصر، گفت: ما در سال‌های گذشته تلاش‌های بسیار زیادی در این خصوص کرده‌ایم، اما به لحاظ قانونی حداکثر 15 نفر از اعضا می‌توانند در کمیسیون نرم‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای عضو باشند و در کارگروه‌ها نیز تعداد بسیار محدودتر است. بدیهی است صنعت نرم‌افزار مشکلات زیادی در رابطه با قراردادهای دولتی، نیروی انسانی، آموزش، بیمه، مالیات و... دارد که مشکلات فراوانی برای شرکت‌های فعال حوزه به‌وجود آورده است.

وی افزود: بنابراین با حضور 15 نفر در یک صنفی که بوی IT آن نسبت به CT کم شده است، نمی‌توان مشکلات را حل کرد. واقعیت این است که در حوزه نرم‌افزار خلأهای زیادی وجود دارد و ما سعی کردیم این خلأها را در خود سازمان بپوشانیم، اما محدودیت اساس‌نامه و آیین‌نامه مانع از آن شد.

وی گفت: نیاز به تشکیل تخصصی که تمام دغدغه‌های آن نرم‌افزار باشد، همواره وجود داشت و با سینرژی که میان ما وجود داشت، تصمیم گرفتیم به آن پاسخ دهیم.

بر اساس این گزارش توسعه فضای کسب‌وکار و رفع موانع و مشکلات از ماموریت‏ها‏ی این انجمن و اهم اهداف انجمن نیز تدوین مقررات و لوایح برای ارایه به قوای قانون‏گذاری، اجرایی و قضایی کشور، کاهش تاثیرات منفی مرتبط با قوانین مالیاتی، بیمه، کار، همکاری و تلاش در اجرای قانون کپی‏رایت و... عنوان شده است.