در دیدار با نمایندگان و فعالان ICT در اتاق بازرگانی تهران انجام شد:

نخستین وعده‌های وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

هفته قبل و در نخستین دیدار وزیر ارتباطات با بخش خصوصی، اتاق بازرگانی تهران در جلسه‌ای با حضور اعضای فدراسیون ICT و سایر تشکل‌های وابسته به اتاق بازرگانی ایران، میزبان محمدجواد آذری‌جهرمی بود تا ضمن طرح نظرها، پیشنهادها و مشکلات پارلمان بخش خصوصی به‌عنوان نقطه تماس فعالان این بخش با دولت، شنونده برنامه‌ها و البته نخستین وعده‌های وی باشند.

ICT در کشور نقشه راه ندارد

به گزارش خبرنگار عصر ارتباط، محمد‌رضا طلایی، رییس فدراسیون ICT در این جلسه به‌عنوان نخستین سخنران به ارایه نقطه‌نظرات و مشکلات حوزه فناوری اطلاعات، به‌خصوص در صنعت نرم‌افزار پرداخت و گفت: متاسفانه در سال‌های گذشته اتاق بازرگانی فراموش شده و فقط با بخشی از بخش خصوصی تعامل شده است.

وی افزود: وزارت ارتباطات باید برای معرفی نقش ICT در توسعه کشور کمک کند تا این موتور محرک صنایع اقتصادی بتواند به کشور یاری رساند.

طلایی ضمن بیان مشکلات موجود در خصوص کپی‌رایت در کشور، گفت: اگر بتوانیم برنامه‌ریزی وزارت ارتباطات را به سمتی پیش ببریم که موضوع کپی‌رایت در کشور حل شود، زیرساختی که طی سال‌های گذشته فراهم شده می‌تواند با ایجاد محتوا به‌کار بیفتد.

رییس کمیسیون ICT اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: همچنین ما نقشه راه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور را تدوین نکرده‌ایم و باید نقشه بلندمدتی برای فعالیت در زمینه‌های مختلف تولید، واردات و صادرات داشته باشیم.

وی با ذکر اینکه جهرمی در برنامه ارایه‌شده از ترانزیت ترافیک صحبت کرده است، گفت: هنوز در زمینه امور مالیاتی برنامه‌ای برای حمایت از ترانزیت در دست نیست و مشکلات زیادی برای شرکت‌هایی که در زمینه ترانزیت درگیر بوده‌اند، وجود دارد.

طلایی افزود: همچنین در بحث صادرات نرم‌افزار که ارزش آن حدود 200 تا 300 میلیون دلار برآورد می‌شود، معضلات زیادی وجود دارد.

وی در خاتمه متذکر شد: در نظر داشته باشید که صادرات یک میلیارد دلاری نرم‌افزار امری دور از ذهن نیست، بنابراین فکر می‌کنم از زیرساخت‌های موجود اقتصاد دیجیتالی برای رسیدن به این مهم باید استفاده شود.

فرد مناسبی مدیر رگولاتوری شود

علی فتوت، نایب‌رییس سندیکای مخابرات ایران نیز در این جلسه گفت: سندیکای ما اولین نهادی بود که جهرمی را تایید کرد و دلیل آن هم این است که دوست نداشتیم شخصیت جدیدی بیاید که از حوزه مطلع نیست. به‌علاوه برنامه جهرمی به نظر ما ادامه برنامه واعظی بوده و به همین دلیل تصمیم به پشتیبانی گرفتیم.

فتوت افزود: موضوع تعرفه خدمات ارتباطی از زمان غرضی تاکنون با قیمت‌گذاری منطقی شبکه موبایل رشد خوبی داشته، اما در زمینه قیمت‌گذاری دیتای کشور، شرایط مناسبی با این وضع قیمت‌گذاری متصور نیستیم. همچنین در زمینه استفاده از توانمندی‌های داخلی مربوط به مصوبه 163 سازمان تنظیم که برای اپراتورها تکالیفی را تعیین کرده، رگولاتوری در پیاده‌سازی آن ساعی نبوده است که استدعا داریم فرد مناسب برای سازمان تنظیم در نظر گرفته شود.

وی ادامه داد: علاوه بر این، بازار مخابرات کشور برخلاف تمام دنیا به‌صورت رایگان به شرکت‌های خارجی سپرده شده و از استعدادهای داخلی استفاده مناسب نمی‌شود. همچنین دو شرکت خارجی شرکتی ایرانی تاسیس کرده‌اند و نگهداری شبکه موبایل با تمام حساسیت‌های امنیتی به آنها سپرده شده که امیدواریم وزیر آینده به این موضوع حساسیت نشان دهند. علاوه بر این، شرکت‌های خارجی نباید مستقیما در داخل فعالیت کنند و حتما باید یک نماینده انحصاری در داخل داشته باشند.

مسعود شنتیایی، نایب‌رییس سندیکای تولیدکنندگان فناوری اطلاعات نیز در این جلسه به ارایه نظرهای خود پیرامون حوزه سخت‌افزاری فناوری اطلاعات پرداخت و گفت: در حوزه تجهیزات سخت‌افزاری، طبق آمارها و شاخص‌های برنامه ششم چیزی حدود 110 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده است. اگر یک‌سوم این میزان تجهیزات سخت‌افزاری باشد، یعنی حدود 35 هزار میلیارد تومان در خلال این شش سال باید توسط بخش خصوصی و دولتی هزینه و سرمایه‌گذاری شود. اگر برای این مبلغ کلان برنامه مدونی وجود نداشته باشد، معنای آن این است که ما باید نفت فروخته و این تجهیزات را از خارج کشور وارد کنیم؛ درحالی‌که تخصص و زمینه‌های خوبی در کشور وجود دارد که می‌توان از آنها استفاده کرد.

ویدا سینا، مدیرعامل مركز تحقیقات صنایع انفورماتیك و عضو فدراسیون ICT اتاق بازرگانی ایران نیز در این جلسه ضمن درخواست توجه ویژه جهرمی به کمیسیون‌های اتاق بازرگانی ایران، به بیان دیدگاه‌های خود پرداخت و گفت: باید به تشکل‌های جوان همچون فدراسیون اتاق بازرگانی ایران توجه شود.

مدیرعامل مركز تحقیقات صنایع انفورماتیك ادامه داد: همچنین در خصوص سامانه‌های موجود در کشور نیز باید امنیت این سامانه‌ها بررسی شود تا اطلاعات مردم در خطر نباشند.

ساختار ارتباطات و قوانین حوزه نیازمند بازبینی است

محمدجواد آذری جهرمی نیز در این جلسه به سخنرانی پرداخت و با اشاره به اشتغال‌زا بودن‌ICT، گفت: میزان اشتغال در حوزه ICT نسبت به کل اشتغال در کشورهای درحال توسعه و در شرایط نرمال 1/87 درصد است که این شاخص تا سال ۱۳۹۴ در کشور ما فقط‌ ۰.۲ درصد بوده است.

وزیر ارتباطات ادامه داد: مجموع شغل‌هایی که در حوزه فناوری اطلاعات تا پایان سال ۹۴ ایجاد شد، ۵۰ هزار شغل بود اما در سال ۱۳۹۵ بر اثر توسعه‌هایی که در حوزه ICT داشتیم، با همه مشکلات و موانعی که وجود داشت، ۱۰۰ هزار شغل در کشور ایجاد شد و میزان اشتغال‌زایی در این بخش رشد دوبرابری را تجربه کرد.

جهرمی خاطرنشان کرد: یکی از دغدغه‌های کشور، اشتغال است، بنابراین اگر به بخش ICT توجه دقیقی شده و سرمایه‌گذاری‌های لازم در این عرصه انجام شود، ثروت ملی و رفاه ملی افزایش می‌یابد. همچنین این حوزه می‌تواند به لحاظ فرهنگ و اجتماعی نیز تاثیر مناسبی بر زندگی مردم بگذارد، اما کمبود سرمایه‌گذاری و مقابله با فناوری و تکنولوژی روند استفاده از فناوری اطلاعات در توسعه فرهنگی را به تاخیر انداخت و برای مثال، فاصله میان ارایه نسل سوم و چهارم را به حدود ۱۲ سال رساند و این در حالی است که در کشورهای دیگر شاهد فاصله زمانی به‌مراتب کوتاه‌تری بودیم.

جهرمی همچنین به شکلی کوتاه به مسایل مطرح‌شده توسط فعالان حوزه ICT نیز پاسخ داد و با اشاره به پرسش رییس کمیسیون ICT اتاق بازرگانی، گفت: آقای طلایی به‌خوبی به مشکل کپی‌رایت اشاره داشتند؛ قانون کپی‌رایت ما قدیمی است و وقتی به مراجع قضایی می‌رویم، می‌بینیم این قانون کارایی لازم را ندارد.

وی ساختار مخابراتی کشور را نیز تلویحا ساختاری قدیمی قلمداد کرد؛ چراکه از زمان وزارت غرضی که تدوین شده تغییر چندانی نکرده و نیاز به بازبینی دارد.

جهرمی در خصوص تعرفه‌های اینترنت در ایران نیز گفت: سرویس‌های اینترنت ثابت در کشور باید ارزان شوند و بزرگ شدن فعلی بازار نیز مدیون همین کاهش تعرفه‌ها بوده است، بنابراین این کاهش تعرفه به معنی کاهش درآمد (شرکت‌های اینترنتی) نیست.

وزیر ارتباطات همچنین در خصوص فیلتر شدن برخی کسب‌و‌کارهای اینترنتی نیز گفت: دولت در این زمینه تصمیم‌گیرنده نیست و تصمیم فیلترینگ در دولت گرفته نمی‌شود، اما ما باید پایگاه اطلاعاتی از کسب‌و‌کارهای اینترنتی تهیه کنیم و آنها را در لیست سفید قرار دهیم و با همکاری و مصوبه شورای‌عالی فضای مجازی قوانین ویژه‌ای برای کسب‌و‌کارهای اینترنتی در نظر بگیریم.

وی افزود: هر وزیر دستاوردی از خود به‌جا می‌گذارد. برای مثال می‌گوید در دوره من رایتل یا ایرانسل راه افتادند. من هم می‌خواهم پس از چهار سال دستاورد مشخصی داشته باشم و آن هم تشکیل پنج شرکت بزرگ یونیکورن به‌عنوان پرچمدار جمهوری اسلامی در فضای مجازی است که این شرکت‌ها بتوانند سهم ما را از بازار جهانی کسب کنند.

آذری جهرمی با بیان اینکه میزان تولید ثروت متناسب توزیع نشده است، گفت: همراه اول، ایرانسل، مخابرات و رایتل به ترتیب 11، 7، 6 و هزار میلیارد تومان درآمد دارند. اما 17 شرکت FCP روی هم هزار میلیارد تومان درآمد دارند. دلیلش هم این است که FCPها مانند این چهار شرکت سرمایه‌گذاری سنگینی نکرده‌اند. البته قبول دارم اگر هم سرمایه‌گذاری می‌کردند، به مشکلات جدی برمی‌خوردند که باید این مشکلات رفع شود.

وی با بیان اینکه اگر تعرفه‌ها اصلاح نشده و بازار بزرگ نشود، محتوا هم توسعه نمی‌یابد، گفت: باید روی مدیریت هزینه‌ها تلاش شود. شرکت زیرساخت با 8 هزار پرسنل یا مخابرات با 60 هزار پرسنل برای پرداخت حقوق مشکلات زیادی دارند. اکنون 50 درصد وجه نقد مخابرات صرف پرداخت به پرسنل می‌شود.

آذری جهرمی در پایان با بیان اینکه سازمان فناوری اطلاعات تغییر ساختار می‌دهد، گفت: سازمان فناوری اطلاعات به‌عنوان متولی دولت الکترونیکی، با مشکل پرداخت حقوق 650 کارمندش مواجه است. حتما باید این ساختار تغییر کرده و کارها به‌روزرسانی شود. در این راه این سازمان به سازمان اقتصاد دیجیتال تبدیل خواهد شد.

 

حاشیه‌ها

*حضور گسترده شرکت‌ها و فعالان حوزهICT ، اقتصادی، خبرنگاران و کسب‌وکارهای اینترنتی در اتاق بازرگانی تهران به حدی بود که سالن بزرگ طبقه هشتم اتاق تهران کفاف جمعیت را نمی‌داد و برخی از حاضران در طبقه‌ای دیگر مستقر شدند.

*در ضمن صحبت‌های شرکت‌های خصوصی، آذری جهرمی، قلم و کاغذی در دست داشت و نکات ذکر شده توسط سخنرانان را یادداشت می‌کرد و گاه در ضمن سخنرانی به نکات مطرح شده پاسخ می‌داد.

* تقریبا تمام افرادی که در این جلسه به نمایندگی از شرکت‌های مختلف صحبت کردند از وزارت آذری جهرمی حمایت کردند و بسیاری برنامه او را ادامه برنامه واعظی قلمداد کردند.

* هر سخنران سه دقیقه وقت صحبت داشت که نایب رییس سندیکای مخابرات، بیش از این وقت صحبت کرد و زمانی‌که مدیر جلسه تذکر زمان داد، گفت: شما به سه استارت‌آپ تازه تاسیس وقت صحبت دادید اما به سندیکایی که بیش از 100 شرکت عضو دارند، باید وقت بیشتری بدهید.

*با وجود آن که نماینده‌ای از سازمان نظام صنفی رایانه‌ای هم در جلسه حاضر بود، وقتی برای صحبت به وی داده نشد.

*مسایل و مشکلات سازمان رگولاتوری که مشکلات زیادی برای شرکت‌های بزرگ و کوچک حوزه ایجاد کرده، در این جلسه نیز یکی از مسایلی بود که چند بار توسط نمایندگان مختلف بخش خصوصی مطرح شد و البته یکی از سخنرانان صراحتا خواستار تغییر رییس سازمان رگولاتوری از سوی جهرمی شد.

نقد و بررسی بازی