Gran Turismo Sport؛ قربانی ضعف‌ها

 

 

سری بازی Gran Turismo یکی از مجموعه‌هایی است که هیچ‌گاه نیاز به معرفی نداشته و همواره جزو یکی از برترین سری بازی‌های ریسینگ قلمداد می‌شود. به‌تازگی نسخه جدید از این مجموعه با نام Gran Turismo Sport  عرضه شده که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

در سال 1998 و زمانی که ساخت اولین قسمت از مجموعه Gran Turismo کلید خورد، بسیاری از طرفداران و منتقدان بازی‌های ویدیویی معتقد بودند که این مجموعه در آینده حرف‌های زیادی برای گفتن خواهد داشت. به‌همین منظور کمپانی ژاپنی سونی که با کنسول محبوب خود یعنی PlayStation رقبای خود را یکی پس از دیگری از پیش ‌روی برمی‌داشت نیز آینده روشنی برای این مجموعه پیش‌بینی می‌کرد و درنتیجه Gran Turismo  را به کلکسیون بازی‌های اختصاصی PlayStation افزود.

در ادامه این روند و در سال‌های 1999 تا 2013 نسخه دوم تا ششم این مجموعه برای کنسول‌های پلی‌استیشن 1، 2 و 3 نیز عرضه شد. در این میان و به‌خصوص در عناوین نسل ششمی و هفتمی این مجموعه، Gran Turismo  به‌قدری خوب ظاهر شده بود که هیچ بازی دیگری از این سبک توان رقابت با آن را نداشت. اما با توجه به این موضوع که هرچقدر یک نسخه از یک مجموعه بهتر ظاهر شود، انتظارات از عنوان بعدی را نیز به همان اندازه بالا خواهد برد، متاسفانه باید اعتراف کنیم که Gran Turismo Sport قربانی این سطح از انتظارات طرفداران خود شده و در باتلاق کنسول نسل هشتم گیر کرده است. در مجموع و برخلاف وعده‌های داده‌شده از سوی پالیفونی دیجیتال و ناشر این بازی یعنی سونی مبنی بر تحول کامل در این سری و وجود مسابقات آنلاین پرهیجان،‌Gran Turismo Sport  پس از چهار سال انتظار، چیزی جز ناامیدی و افسوس را برای طرفداران خود به یادگار نخواهد گذاشت.

 بخش‌های مختلف بازی

به‌طور کلی بازی‌های ریسینگ شبیه‌سازی مانند Gran Turismo معمولا فاقد بخش داستانی بوده و سازندگان آن باید روی گیم‌پلی و طراحی مسابقات متنوع تمرکز کنند. گیم‌پلی و مسابقات بازی GT Sport  نیز همانند سایر بازی‌های روز به دو بخش آفلاین و آنلاین که سازندگان وعده‌هایی برای ارتقای سطح کیفی آن داده بودند تقسیم می‌شود.

مسابقات آفلاین جایی در GT Sport ندارند

شاید اولین و بزرگ‌ترین نکته منفی Gran Turismo Sport را درست زمانی متوجه شوید که برای اولین بار وارد مسابقات آفلاین آن شده باشید. اغلب کاربران و گیمرهای ایرانی که  به بازی‌های ریسینگ علاقه‌مندند، این سبک بازی‌ها را فقط به‌منظور انجام مسابقات آفلاین یا بخش‌هایی مانند Career می‌پسندند که نیازمند بخش آفلاین با آیتم‌های متنوع و با قابلیت‌های خوب است تا برای بازیکن خسته‌کننده نشود. اما متاسفانه بخش آفلاین این بازی عملا به چند مسابقه با هوش مصنوعی یا مسابقاتی مانند رکورد زمانی که امروزه هیچ جذابیتی ندارد محدود می‌شود.

تعداد محدود ماشین‌ها

دست بر قضا این بازی از منظر تعداد پیست‌ها و حتی تعداد اتومبیل‌ها نیز نسبت به سایر بازی‌های روز محدودیت‌هایی بی‌شمار دارد. به‌طور کلی حدود 160 خودرو از شرکت‌های خودروسازی مطرح جهان وجود دارد که نسبت به بازی‌هایی مانند Forza Horizon 3 تعداد بسیار کمی به‌شمار می‌آید. به‌علاوه برای Gran Turismo Sport از کمپانی‌هایی مانند Lamborghini و Ferrari فقط چهار مدل خودرو درنظر گرفته‌شده است که برای بسیاری از عاشقان بازی‌های ریسینگ راضی‌کننده نخواهد بود.

17 پیست با 40 مسیر متفاوت

از مبحث تعداد خودروها یا محدودیت مسابقات آفلاین که بگذریم، به بخش پیست مسابقات می‌رسیم. حضور تنها 17 پیست در بازی همانند تعداد خودروهای آن باعث تعجب بسیاری از بازیکنان و منتقدان بازی شده است. به‌علاوه برای بازی‌های ریسینگ شبیه‌سازی، حضور پیست‌های مطرح جهان که بازیکنان همواره  به رانندگی در آن علاقه‌مندند، جزو یکی از اساسی‌ترین بخش‌هایی است که استودیو پالیفونی باید نگاه ویژه‌ای به آن می‌انداخت. با اینکه این استودیو چند پیست‌ مختلف را که در اصل وجود خارجی ندارند برای Gran Turismo Sport در نظر گرفته ‌است، اما جای چند پیست معروف جهان در بازی حس می‌شود و در این زمینه نیز نمی‌توان به این استودیو خرده نگرفت.

در مجموع پس از تجربه‌ بخش آفلاین بازی به‌خوبی می‌توان حس کرد که این بخش پتانسیل لازم برای تبدیل شدن به یک بخش جذاب و سرگرم‌کننده را نخواهد داشت و با توجه به محدودیت‌هایی که دارد، پس از مدت‌زمان کوتاهی تکراری و خسته‌کننده می‌شود.

بخش آنلاین بازی

با توجه به وعده‌هایی که سازنده و ناشر Gran Turismo Sport در مورد بخش آنلاین بازی داده بودند و با درنظر گرفتن این موضوع که بخش آفلاین بازی هرگز در حد انتظار ظاهر نشده است، انتظار می‌رفت که حداقل بخش آنلاین بازی بتواند تا حدودی ضعف‌های بخش آفلاین آن را پوشش دهد. اما در کل بخش‌های متنوعی که برای قسمت آنلاین بازی درنظر گرفته شده است نیز محدودیت‌های خسته‌کننده را در خود می‌بیند. اولین بخش از قسمت آنلاین بازی که به‌نوعی بخش فرعی محسوب می‌شود، بخش کمپین است که بیشتر جنبه‌ آموزشی داشته و سعی در آموزش مهارت‌های مختلف رانندگی به بازیکن دارد. اما بخش اصلی قسمت آنلاین بازی یعنی ‌Sport‌ بخش‌هایی به نام مسابقات روزانه، مسابقات کاپ و قهرمانی را در خود می‌بیند. به‌علاوه بخشی به نام لابی نیز برای قسمت آنلاین درنظر گرفته شده تا بازیکن بتواند به انجام مسابقه‌‌ها بپردازد.

مسابقات آنلاین

مسابقه‌های روزانه مسابقات آنلاینی است که سه پیست را برای سه کلاس مختلف ماشین‌ها در دسترس قرار می‌دهد. اولین نکته منفی که در این بخش مشاهده می‌شود، مدت‌زمان انتظار حدودا بیست دقیقه‌ای برای شروع بازی است که بازیکن را مجبور می‌کند این مدت را به انتظار بنشیند.

اما نکته منفی اصلی در بخش آنلاین بازی، دردسترس نبودن دو بخش دیگر یعنی کاپ و قهرمانی یا همان چمپیون‌شیپ است که برای تجربه‌ آن مدت زمانی نزدیک به یک تا دو هفته را باید به انتظار ماند که چنین محدودیتی منطقی نبود. بخش پایانی قسمت آنلاین بخش لابی نام دارد که متاسفانه به‌علت کمبود بازیکن به‌سختی بتوان در یک مسابقه شرکت کرد. درکل بخش آنلاین بازی نیز با وجود لذت‌بخش بودنش، محدودیت‌های فراوانی دارد و تا حدود زیادی جذابیت خود را از دست می‌دهد.

در مجموع با اینکه از نظر گیم‌پلی این بازی ضعف‌ها و محدودیت‌های کوچک و بزرگی را در خود می‌بیند، اما قطعا بهترین قسمت از سری Gran Turismo را شاهد هستیم. شاید مدت‌زمان چهار سال وقفه و ارتقای کنسول‌ها به نسل هشتم، انتظارات را از این بازی به‌قدری بالا برده است که لفظ بهترین نسخه از یک مجموعه برای Gran Turismo Sport در میان این انتظارات گم شده است.

گرافیک بازی

حال نوبت به بررسی نقطه قوت بازی یعنی گرافیک آن می‌رسد که یک‌تنه در مقابل تمامی انتقادهای وارده به Gran Turismo Sport  ایستاده است. این بازی از نظر گرافیکی در حد بسیار خوبی ظاهر شده و از هر حیث که به آن نگاه کنیم، نمره قابل قبولی خواهد گرفت. خودروها، پیست‌ها و حتی منو و استیج‌هایی که خودروها در آن به‌نمایش درمی‌آیند کاملا حرفه‌ای طراحی شده‌اند.

طراحی ماشین‌ها

در ابتدا می‌خواهیم نگاهی به طراحی کاراکترهای اصلی بازی‌های ریسینگ یعنی ماشین‌ها بیندازیم. به‌جرات می‌توان گفت که برای طراحی تک تک ماشین‌های بازی وقت صرف شده و در مجموع از نظر ظاهری بی‌نظیر هستند. این طراحی‌ها به‌قدری ظرافت دارند که کمتر کسی می‌تواند از خیره شدن به ماشین‌ها دل بکند؛ به‌خصوص که محیط‌ها و استیج‌هایی که خودروها در آنها به نمایش درمی‌آیند زیبایی دو‌چندان به تصویر می‌بخشند و به‌معنای واقعی کلمه تماشای آنها لذت‌بخش خواهد بود. به‌علاوه بخشی به نام تیونینگ برای خودروها در بازی وجود دارد و با توجه به خوب ارزیابی شدن آن، این بخش بازیکنان مبتدی را اندکی سردرگم خواهد کرد.

طراحی پیست‌ها

در مورد طراحی پیست‌ها دقیقا همان توصیف‌هایی که برای طراحی خودروها شد، صدق می‌کند. طراحی ظاهری پیست‌ها بسیار خوب بوده و بازیکن از رانندگی در پیست‌های آسفالتی یا خاکی لذت خواهد برد. با اینکه برای پیست مسابقات آب و هوای پویا درنظر گرفته نشده و حتی شب و روز نیز فقط به‌صورت Manual  قابل تغییر است، اما در کل طراحی پیست‌ها نمره قابل قبولی را خواهد گرفت.

بخش Scapes

به‌طور قطع چنین توصیفاتی از گرافیک یک بازی ریسینگ، بازیکنان و عاشقان اتومبیل‌ها را وسوسه به گرفتن اسکرین‌شات‌هایی از گیم‌پلی و محیط بازی خواهد کرد. به همین منظور بخش جالبی برای بازی به نام Scapes  درنظر گرفته شده است تا در آن بازیکن بتواند به عکاسی با ماشین خود مشغول شود. در این بخش، بازی با درنظر گرفتن مهارت‌های خاص عکاسی محیط‌های زیبایی را در اختیار بازیکن قرار می‌دهد و به او اجازه داده می‌شود تا با ماشین خود در آن محیط قرار گرفته و مشغول عکس‌برداری شود.

جمع‌بندی

در این بازی طراحی عالی ماشین‌ها و طراحی بسیار خوب پیست‌ها به‌وسیله محدودیت در تعداد آنها از یک سو و جذابیت مسابقه‌ها به‌وسیله محدودیت‌های عجیب برای دسترسی به آنها دو روی متفاوت در بازی را به‌نمایش می‌گذارند. اما درمجموع، بازی ‌Gran Turismo Sport زیبایی‌های دنیای ریسینگ را قربانی ضعف‌ها و محدودیت‌های خود کرده و تنها حسرت را بر دل طرفداران خود به یادگار خواهد گذاشت.

 

ادیتور عکس خود باشید

ویرایشگر فیلم خود باشید

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه