آیا بی‌طرفی اینترنت در ایران نقض شد؟

بحث توییتری وزیر ارتباطات با یك ساكن نیویورك

محمدجواد آذری‌جهرمی وزیر ارتباطات از زمانی كه پا به وزارتخانه گذاشته سعی داشته از خودش چهره‌ای مردمی به نمایش بگذارد و در همین راستا است که به مسایلی كه كاربران در فضای مجازی مطرح می‌كنند علاقه ویژه نشان می‌دهد.

جهرمی از زمان شروع وزارتش تاكنون در موارد مختلفی از طریق شبكه‌های اجتماعی با كاربران ایرانی ارتباط برقرار كرده است. از جمله مواردی كه جهرمی به آنها توجه نشان داده و در خصوص آنها مطالبی را در صفحه شخصی شبكه اجتماعی خود منتشر كرده می‌توان به انتشار پست‌هایی برای رفع مشكل بازی‌های آنلاین ویدیویی مثل GTA و فیفا، هشدار در مورد چالش نهنگ آبی، اعلام خبر حمله به سایت‌های ایرانی، هشدار در زمینه اجرای فاز اول رجیستری و نیز انتشار مطلبی برای تعیین میزان تعرفه اینترنت غیرحجمی اشاره كرد.

اخیرا نیز بحث‌های توییتری جهرمی با یك كارشناس ایرانی حوزه امنیت اطلاعات ساكن آمریكا توجه بسیاری را به خود جلب كرده و با واكنش‌های مختلفی روبه‌رو شده است كه در این مطلب به تفصیل به این مجادله برخط می‌پردازیم.

فعالیت جهرمی در فضای مجازی از دو زاویه

در این مدت همواره دو دید و نگاه مختلف به حضور فعال جهرمی در فضای مجازی وجود داشته است. برخی كاربران با تایید این حضور فعال از این كه با وزیری جوان روبه‌رو هستند كه در خصوص ریز جزییات مسایل مثل موضوع بازی‌های رایانه‌ای اظهار نظر می‌كند وحتی پاسخ ایرانیان خارج‌نشین را می‌دهد خوشحال هستند و از حضور فعال جهرمی در شبكه‌های اجتماعی استقبال می‌كنند. اما از سوی دیگر برخی به شدت مخالف این حضور هستند.

مخالفان به این نكته اشاره دارند كه وزیر یك كشور می‌بایست به مسایل اساسی حوزه مربوطه بپردازد و پرداختن به مسایل كوچكتر را به واحدهای زیرمجموعه واگذار كند. برخی از مخالفان، اظهارنظرهای گاه و بی‌گاه وزیر در شبكه‌های اجتماعی را نوعی پروپاگاندا می‌بینند كه دستاورد اثرگذار و عمده‌ای برای كشور نداشته و صرفا جنبه تبلیغاتی بالایی دارد.

پاسخ گزینشی وزیر به سوالات كاربران

اگرچه رسانه‌های فعال و مستقل انگشت‌شمار در حوزه ICT در رویکرد وزیر ارتباطات جدید، نادیده گرفته شده‌اند و وی ترجیح می‌دهد با نظرات دو یا سه خطی پراکنده کاربران سرگرم باشد که در آینده در این خصوص بیشتر خواهیم نوشت.

اما باتوجه به حضور فعال جهرمی در شبكه‌های اجتماعی خصوصا در اینستاگرام و توییتر عده زیادی نیز در مدت كوتاه وزارت او به مطرح كردن خواسته‌های خود در زیر پست‌های جهرمی پرداخته و یا با نوشتن هشتگ‌هایی از اقدامات او تجلیل یا اظهار نارضایتی كرده‌اند.

درخواست كاربران برای رفع فیلتر شدن یك سایت ارایه‌دهنده فیلم و سریال، انتقادات از نحوه اجرای طرح رجیستری، انتقاد به تعرفه‌های تعیین شده برای قیمت اینترنت و برخی متلک‌ها از جمله پرتكرارترین مسایلی هستند كه در این مدت در شبكه‌های اجتماعی مطرح شده است.

**در میان مسایل ریز و درشتی كه در فضای مجازی مطرح می‌شود اما جهرمی تنها به برخی از آنها به صورت گزینشی پاسخ می‌دهد و بسیاری دیگر را كه حتی انتقادهای بجایی هستند بی‌پاسخ رها می‌كند.**

به این ترتیب معیار و خط‌كش جهرمی برای پاسخ دادن یا ندادن به پرسش‌ها و مسایل كاربران ایرانی هنوز مشخص نشده است. گاه جهرمی در زمینه مسایلی كه با انتقادات گسترده در فضای اینترنت روبه‌رو می‌شود سكوت می‌كند و گاه اظهارنظر یك كاربر كه بازتاب زیادی هم نداشته مورد توجه قرار داده و در چند نوبت به آن پاسخ می‌دهد.

در همین راستا مجادله اخیر وزیر ارتباطات در فضایی توییتر با یك كاربر در هفته گذشته بسیار جالب توجه بود. جهرمی درپاسخ یك توییت امیر رشیدی كه تاكنون چند بار در برنامه‌های مختلف صدای آمریكا با عنوان كارشناس امنیت اینترنت معرفی شده مطلبی را نوشت كه در نهایت به پاسخ‌های ادامه‌دار دو طرف انجامید.

 

بگومگوی وزیر با یك ساكن نیویورك

این كارشناس امنیت اینترنت ساكن آمریكا هفته گذشته یك توییت را منتشر كرده و نوشت: " با پلن جدید جهرمی اگر اینترنت استفاده کنید و بروید مثلا سایت گوگل دو برابر پول می‌دهید به نسبت اینکه بروید سایت پارسی‌جو. بروید یوتیوب دوبرابر باید پول بدهید نسبت به آپارات. چه فرقی دارد؟ اینکه آپارات فیلم خاتمی را حذف می‌کند ولی یوتیوب نمی‌کند. این واقعا یک نوع فیلترینگ‌ هوشمند است."

جهرمی كه پیش از این بعضا از كنار انتقادات گسترده‌ كاربران مثل انتقاد به تعرفه‌های تعیین‌شده اینترنت و انتقاد از شیوه اجرای رجیستری گذشته بود این بار اما به سرعت در مقام پاسخگویی برآمد.

وزیر در پاسخ این انتقاد، نویسنده را به سیاسی‌کاری متهم کرد و نوشت: این نظر شما که البته بدبینانه‌ترین نگاه ممکن است، البته از سیاسیون بیشتر سرمی‌زند تا یک متخصص. اسپانسر دیتا در دنیا مرسوم است و معمولا با تفاهمات صاحبان خدمات و شبکه‌داران رخ می‌دهد. در اینجا چون قیمت تمام شده دیتای داخلی کمتر است برای کاربر نهایی نصف محاسبه می‌شود.

كمی بعد اما این كارشناس امنیتی بار دیگر پاسخ جهرمی را داده و نوشت: **"جناب وزیر من اصلا با بحث تفکیک مشکلی ندارم و اتفاقا در کنفرانس‌های عمومی از آن دفاع هم کردم ولی مواردی از سانسور که عرض کردم فکت است نه نظر بدبینانه. اگر بخواهم بدبینانه بگویم می‌گویم جستجوگر ایرانی ... ]هفته‌نامه عصر ارتباط نام آن را حذف کرد[ بدافزار پخش می‌کند که البته آن هم فکت است. سرویس‌های داخلی در رانت فیلترینگ زنده هستند."**

جهرمی اما باز هم بحث را تمام نكرده و نوشت: "بنده از ارتباط مدل قیمت‌گذاری و ارتباطش با سانسور که شما اشاره کرده بودید گلایه کردم که البته شما هم گفتید از این موضوع دفاع می‌کنید. اما در خصوص اینکه سرویس داخلی بدافزار پخش می‌کند لطفا مستندات ارایه کنید تا پیگیری شود. البته معتقدم سرویس‌های داخلی نیاز به حمایت دارند نه رانت."

رشیدی اما در پاسخ این اظهارات سریعا نوشت: "من از نفس تفکیک دفاع کردم نه نقض بی‌طرفی شبکه در قیمت‌گذاری. پیشنهاد می‌کنم راه ترامپ را در ایران نرویم و مدافع بی‌طرفی شبکه باشیم. مثلا اتحادیه اروپا را ببینید. آنها هم حامی بی‌طرفی شبکه هستند. در مورد جستجوگر ]...[ هم اگر ایمیل بدهید (مستندات) را برایتان می‌فرستم."

جهرمی البته این صحبت‌ها را نیز بدون پاسخ نگذاشت و در زیر این توییت نیز نوشت: "اگر در تفکیک سودی برای کاربر نهایی یا سرویس‌دهنده خدمات و محتوا وجود نداشته باشد، چه فایده‌ای در آن است؟ **بی‌طرفی اینجا مطرح نیست چون در این قاعده  مجموعه‌ای از سرویس‌ها و خدمات که هزینه تمام‌شده کمتری دارند، برای مشترک نهایی ارزانتر محاسبه می‌شوند."**

كارشناس امنیتی ساكن آمریكا اما آخرین پست مجادلات خود با وزیر را گذاشته و در پاسخ جهرمی نوشت: **"تمام نکته بی‌طرفی در همین است. در اینکه تبعیض و رانتی نباشد. آن هم در کشوری که ملت كلا با فیلترشکن (به اینترنت) وصل می‌شوند یا بیشتر روی تلگرام هستند. سی‌دی‌ان و امثال آن این قسمت را انشاالله حل می‌كنند ولی لطفا بی‌طرفی را در نظر بگیرید. که جز حقوق کاربران است."**

پس از این مجادله ادامه‌دار اما كاربران دیگر نیز آمده و مسایل مختلفی را مطرح كردند كه البته پس از این وزیر ترجیح داد كه واكنش خاصی را به سایر اظهارنظرها نشان ندهد.

صد البته که انتقادات و ابهامات بسیار بیشتری نیز از سوی کاربران اینترنت در صفحه‌های وزیر ارتباطات مطرح شده بود که تلاش می‌شود هفته آینده بیشتر به این موارد پرداخت شود و پرواضح است که اقدام سطحی چند رسانه سفارشی‌نویس هم نمی‌تواند پاسخی برای آنها باشد.

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

**فارغ از موضوع نقض بی‌طرفی اینترنت در مدل قیمت‌گذاری جدید دولت و همچنین ایجاد نوعی رانت برای برخی سایت‌ها و کسب‌وکارهای اینترنتی که وابستگی‌هایی دارند و در مورد آنها خواهیم نوشت، واقعیت آن است که در حوزه ICT مسایل و مشكلات بسیاری هم برای كاربران و هم برای بخش خصوصی وجود دارد.** در خصوص كاربران تعرفه‌های بالای اینترنت، ابهام‌ها در زمینه رعایت شدن حریم خصوصی توسط توسعه‌دهندگان اپلیكیشن و تخلفات و كلاهبرداری‌های گسترده‌ای كه در فضای مجازی صورت می‌گیرد نیاز به رسیدگی عاجل دارند. در حوزه بخش خصوصی نیز رعایت نشدن قانون كپی‌رایت و قانون مالكیت معنوی در حوزه نرم‌افزار، اپلیكیشن و محتوای ویدیویی و نیز عدم توجه به مساله تولید و واردات كالاهایی كه مشابهشان در كشور تولید می‌شود در كنار مشكلات گمركی چه در زمینه تعرفه‌گذاری كالاهای ICT وچه در زمینه زمانبر بودن ترخیص كالا و انبوهی از مشکلات کاری اعم از تعدد مجوزها و متولیان، بیمه، مالیات و غیره از جمله مسایل اساسی هستند كه نیاز به رسیدگی دارند.

لذا اگرچه مشخص نیست وزیر ارتباطات تا چه زمان به مدل گفت‌وگوهای انتخابی با کاربران اینترنت ادامه خواهد داد، لیکن فارغ از علایق شخصی که حق هر فرد است، حوزه فاوا با مسایل گسترده‌ای مواجه است که رفته‌رفته می‌توانند چالش‌ساز شوند.

 

تمام مقصران یک فاجعه

آتشِ زیرِ خاکستر

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه